Na ilustracji siedzący w centrum król wokół magnaci i szlachta ze swoimi herbami. Przedstawia Jana Łaskiego w akcie wręczania królowi dokumentu do opieczętowania. Widać obradujący Sejm i Senat, w otoczeniu wieńca 25 herbów państwowych, województw, ziem i lenn Królestwa.
Wprowadzenie
Polecenie 1
Wyjaśnij, z czym kojarzy ci się określenie 'inkunabuł'.
RVPSaxqBP6yYy
Inkunabuł – umowne określenie pierwszych druków (do roku 1500 włącznie), a także pierwocin innych technik graficznych np. grafiki i kartografii.
Kiedy to było?
R1KWEdciFLjnc
Polecenie 2
Rozstrzygnij, czy przepisujący i czytający mieli swobodny dostęp do zgromadzonych ksiąg?
Podaj, kto decydował o tym, co i kto dostawał do czytania i kopiowania?
Oceń, czy kopiowanie książki było pracochłonne?
R114N90MTB28O
antyk
antyk
inaczej 'Starożytność', epoka, która obejmuje ponad 4 tysiące lat, zarówno przed, jak i po narodzeniu Chrystusa
regres
regres
powrót do poprzedniego stanu, który jest uznawany za gorszy
pergamin
pergamin
materiał pisarski (podłoże, na którym można pisać) wyrabiany ze skór zwierzęcych
papirus
papirus
materiał pisarski otrzymywany z tzw. trzciny papirusowej, rosnącej na bagnistych terenach. Roślina ta niegdyś powszechnie występowała w delcie Nilu
manufaktura
manufaktura
przedsiębiorstwo, w którym produkcja oparta jest na pracy ręcznej
reformacja
reformacja
ruch religijno‑społeczny zapoczątkowany w XVI wieku w Niemczech przez Marcina Lutra, który dążył do reformy i odbudowy Kościoła katolickiego; doprowadził do rozłamu w chrześcijaństwie i utworzenia nowych wyznań, zwanych protestanckimi
teologia
teologia
nauka o Bogu, jego naturze i relacji do świata i ludzi, odrębna dla każdej religii
busola morska
busola morska
urządzenie nawigacyjne służące do wyznaczania kierunku bieguna magnetycznego. W XIII wieku włoscy marynarze zastąpili pływającą 'igłę' nowym urządzeniem, którym było pudełko z twardego drewna bukszpanu z zamkniętą wewnątrz igłą. Bukszpan po łacinie to buxus, stąd też pochodzi nazwa busoli. Nieco później pod igłą na dnie pudełka umieszczono podziałkę. Pozwoliło to nie tylko wyznaczać kierunek północny, ale także i kierunki pośrednie. Taki przyrząd nazwano kompasem (od włoskiego compaso 'podziałka'). W 1902 r. udoskonalony typ busoli skonstruował i opatentował Jan Bezard (właśc. Johann Ritter von Bezard) ur. w 1871 r. w Przyborowie w Galicji, pułkownik armii austriackiej. Do typowej busoli dawnego typu dodał skalę oznaczoną w stopniach, ruchome lusterko i przeziernik. Od 1911 roku busole Bezarda były na wyposażeniu większości armii świata.
t5gA1R9GCV_00000014
Trzy wynalazki, które zmieniły obraz świata
Na początku ery wczesnonowożytnej (XV wiek) znacznie upowszechniły się wynalazki, których geneza sięgała wprawdzie epok wcześniejszych, ale dopiero teraz zaczęły w sposób gwałtowny zmieniać świat. Francis Bacon, filozof, myśliciel, polityk angielski doby renesansu (1561‑1616) wskazał na trzy z nich: druk, proch strzelniczyproch czarny (strzelniczy)proch strzelniczy i busolę morskąbusola morskabusolę morską.
RenWNIz6pydL8
Polecenie 3
Na powyższej ilustracji XVI‑wieczny druk Bogurodzicy. Wyjaśnij, czym była Bogurodzica?
R7CgljOYjBNZx
Średniowieczna polska pieśń religijna i najstarszy zachowany wraz z melodią polski tekst poetycki.
Polecenie 3
Wyjaśnij, co na początku XV wieku gwałtownie zaczęło zmieniać świat.
R1aiTFZrcZh1U
Wynalazki.
Polecenie 4
Wyjaśnij, jakie konsekwencje przyniosło wykorzystanie druku, prochu strzelniczego i busoli morskiej. Zastanów się, czy służyły dobrym, czy złym celom.
RmFUFFO5SADbv
Wykorzystanie druku spowodowało zmniejszenie analfabetyzmu, rozpowszechnianie wiedzy i nauki, a w końcu rozwój szkolnictwa.
Proch strzelniczy używany był w celach militarnych, doprowadził do powstania broni palnej. Zrewolucjonizował sztukę oblężniczą i walkę w polu, jednak przyczynił się jednocześnie do śmierci milionów ludzi na przełomie kilku wieków.
Busola nie tylko wskazywała północ, ale także kierunki pośrednie co znacznie poprawiło dopłynięcie do konkretnego celu. Jednocześnie rozwój żeglarstwa spowodował zniszczenie różnych kultur, a także wprowadzenie kolonializmu, który nie był dobrym zjawiskiem historycznym ze względu na traktowanie ludzi.
t5gA1R9GCV_0000001G
proch czarny (strzelniczy)
prochczarny (strzelniczy)
wynaleziono go w IX wieku, w Chinach. W naukowych kręgach ówczesnej Europy część badaczy przypisywała wynalezienie prochu Europejczykom. W XI wieku proch zaczęto używać w celach militarnych w rakietach i bombach zapalających wystrzeliwanych z katapult. Użycie prochu do budowy przenośnych miotaczy ognia – lanc ognistych – a następnie ulepszenie ich konstrukcji przez wzmocnienie lufy i ściślejsze dopasowanie do niej pocisku, doprowadziło do powstania broni palnej. Do powszechnego zastosowania w wojskowości wszedł jednak dopiero w drugiej połowie XV wieku
Od papirusu, przez pergamin, po papier
W średniowieczu nie było łatwo rozpowszechniać słowo pisane. Po pierwsze, ograniczona była dostępność materiału do pisania, po drugie, powielanie tekstów nie było takie proste jak dzisiaj. Z tymi problemami ludzie zmagali się zresztą już od antykuantykantyku, a teraz doszło nawet do regresuregresregresu. PapiruspapirusPapirus - tak popularny wcześniej, a najbardziej od od III w., p.n.e. - przestał być powszechnie używany. Przyczyniła się do tego m.in. droga produkcja, a także spustoszony wojnami Egipt który akurat wstrzymał eksport papirusu, kiedy zaczął rozwijać się eksport pergaminu. Słowa umieszczano zatem na pergaminiepergaminpergaminie lub, sporadycznie, na kamieniu. Dopiero szersze zastosowanie chińskiegowynalazku - papieru - przyczyniło się do potanienia i popularyzacji materiału pisarskiego. Papiernie w Europie pojawiły się w XII wieku w Hiszpanii, do Polski i Anglii dotarły pod koniec XV wieku. Ponieważ papier wytwarzany był wówczas ze szmat, nie był to materiał tani, ale w porównaniu z pergaminem właściwie ogólnodostępny.
RpD7SFD1Soq0k
Polecenie 5
Przeczytaj komentarz do ilustracji i wyjaśnij, dlaczego często wykorzystywano pergamin po raz drugi. Wyjaśnij z jakiego powodu ten materiał był znacznie droższy niż papier?
RF706ujhyfHTM
Pergamin był wykonany w taki sposób, że można go było zetrzeć i napisać na nim tekst po raz drugi. Tak robiono, kiedy pierwotny tekst nie był wystarczająco cenny i ważny. Pergamin był droższy od papieru, ponieważ technika wykonania oraz 'materiał' z jakiego go produkowano był trudniejszy do wykonania i zdobycia.
t5gA1R9GCV_0000001S
Nowy typ zakładu produkcyjnego
Upowszechnienie produkcji papieru wiązało się z rozwojem druku. Świadczyć o tym może choćby pierwsza polska papiernia uruchomiona w Prądniku pod Krakowem, która należała do drukarza Jana Hallera. Podobnie jak drukarnie, był to nowy typ zakładu rzemieślniczego. Zakłady Hallera produkowały bowiem towar nie dla konkretnego odbiorcy, ale na tzw. 'rynek', czyli dla bliżej nieokreślonego, anonimowego kupującego. W tego typu produkcji ważna była powtarzalność wyrobu, długie serie (czyli masowość), sprzedaż poprzez licznych pośredników (czyli handel hurtowy). Wszystkie te cechy będą charakterystyczne dla powstającej powoli wytwórczości manufakturowejmanufakturamanufakturowej, a później fabrycznej. Podobnie jak drukarstwo będą one jednym z zaczynów zmieniających ekonomikę społeczności feudalnej.
Reew06vIdy1E2
R1XgE51hLS0TP
t5gA1R9GCV_0000002A
Papiernia
Do założenia papierni potrzebny był przywilej władcy. Takie przywileje były jednym z elementów rozległego zakresu nowoczesnej władzy państwowej i dotyczyły również m.in. drukarni oraz aptek. Produkcja papieru była uciążliwa (wiązał się z tym bardzo niemiły zapach), dlatego papiernie najczęściej lokowane były poza murami miast.
RvDTU3u2s32yb
Polecenie 6
Podaj, gdzie dzisiaj najłatwiej spotkać można znaki wodne. Wyjaśnij, po co się je stosuje?
R1546mSldDjDM
Znaki wodne można znaleźć na banknotach. Stosuje się w celu zabezpieczenia przed podrobieniem; to potwierdzenie, że dany produkt jest oryginałem.
Ciekawostka
Możesz osobiście wyprodukować własny papier. W Dusznikach Zdroju działa Muzeum Papiernictwa, placówka muzealna zajmująca się szeroko pojętą tematyką papiernictwa.
RDtsQXP63kD7S
R17qGUiA7zW6o
t5gA1R9GCV_00000030
Azjatyckie początki i europejskie udoskonalenia
Pomysł drukowania narodził się w Chinach, a udoskonalany był w Korei na wiele wieków przed narodzinami Johannesa Gutenberga [czyt.: johanesa gutenberga]. Specyfika sposobu zapisywania chińskich tekstów nie ułatwiała upowszechnienia się druku. Jednak w przypadku języków opartych na alfabetach (greckim czy łacińskim), gdzie liczba znaków była ograniczona, zastosowanie ruchomych, odlewanych z metalu czcionek przyniosło rewolucyjne zmiany. Po wydrukowaniu konkretnego dzieła złożone w matrycę czcionki (tzw. skład) można było rozsypać, a czcionki użyć ponownie. Dodatkowo możliwe stało się próbne drukowanie i dokonanie korekty, tzn. naniesienie na tekst koniecznych poprawek. Efektem wprowadzenia druku i papieru stało się postępujące umasowienie produkcji i potanienie książek, a w konsekwencji ułatwienie dostępu do słowa pisanego.
R1bCTcaP4zxND
t5gA1R9GCV_00000039
Wynalazek Gutenberga
Za wynalazcę druku powszechnie uznawany jest Johannes Gutenberg (ok. 1400‑1468) z Moguncji. Badacze ustalili, że chociaż większość zastosowanych przez Gutenberga rozwiązań znana i stosowana była już wcześniej, to on jednak w rewolucyjny sposób połączył odlewane ruchome czcionki, skład tekstu i prasę drukarską.
RqWkUuCKm2NFR
R1UFCCes3NXOc
Widoczna powyżej replika prasy drukarskiej pochodzi z Carlson [czyt.: karlson] nieopodal Los Angeles w Kalifornii (USA). International Printing Museum.
Na widocznym stole kładziono złożoną szpaltę (była to strona lub kilka stron obok siebie) druku i pokrywano ją równomiernie farbą drukarską. Następnie kładło się papier na wewnętrznej stronie otwartej ramki, którą się zamykało, wsuwało pod prasę i dociskało kwadratowym przyciskiem. Aby zapewnić dokładne odbicie, widocznym poziomym ramieniem dokręcano śrubę, zwiększając nacisk prasy.
Polecenie 7
Przeczytaj podpisy do obu fotografii i podaj, jakie elementy wykorzystał Gutenberg do stworzenia swojej prasy.
RnfZiuGDegr3c
Drewnianą konstrukcję, śrubę.
R11LgbUz2t83X
Polecenie 8
Wyjaśnij określenie 'rozsypać skład'.
R1MKFOLO71Y9D
Wszystko się posypało, należy na nowo układać. W drugim znaczeniu: przy składzie 'rozjechał się' tekst.
Polecenie 9
Po przeczytaniu biogramu pierwszego polskiego drukarza Jana Hallera wyjaśnij, kim był 'wędrowny drukarz'.
RrbdBQWxE5F7x
Wędrownydrukarz – ze względu na trudności w utrzymaniu swoich warsztatów, drukarze szukali opiekunów i protektorów wśród duchownych i świeckich możnowładców. To spowodowało, że musieli wędrować w celu znalezienia odpowiednich warunków do pracy, także gwarantujących inicjatywę wydawniczą.
Polecenie 10
Uzasadnij, dlaczego drukarze często musieli wędrować i zmieniać miejsce uprawiania swojego zawodu?
R9Nx0FT6PKxsv
Drukarze musieli szukać opiekunów dla swojego miejsca pracy, jednocześnie nie chcieli być uzależnieni od swoich protektorów, którzy nie gwarantowali im wsparcia materialnego.
RO47uRP0a9qDz
Ćwiczenie 1
RV2SX9xo5TLOX1
t5gA1R9GCV_0000004S
W poszukiwaniu czytelników
Największym problemem dla słowa drukowanego była znikoma ilość potencjalnych odbiorców. W ówczesnym świecie niewielu ludzi potrafiło czytać i pisać. Szacuje się, że w Niemczech stanowili oni pod koniec średniowiecza zaledwie ok. 10% ludności. Z pewnością sytuacja wyglądała lepiej we Włoszech i Niderlandach, gdzie bardziej rozwinięte było życie miejskie, a ludzie przeważnie lepiej wykształceni. Gorzej w krajach Europy Północnej i Wschodniej, gdzie większość ludzi zajmowała się na wsi rolnictwem i nie była tak wykształcona. Szybko okazało się, że największym odbiorcą książek byli duchowni i po zaspokojeniu ich potrzeb na księgi liturgiczne i teologiczneteologiateologiczne nie było komu sprzedawać dużych nakładów. Literatury przeznaczonej dla czytelników świeckich było mało. Humaniści sięgali wprawdzie do utworów starożytnych, ale było to interesujące dla stosunkowo wąskiego grona odbiorców. Szacuje się, że w Augsburgu położonym w południowych Niemczech, największym wówczas niemieckim mieście, a jednocześnie wielkim ośrodku drukarstwa po gwałtownym wzroście zapotrzebowania na papier do początku XVI wieku równie gwałtownie (aż sześciokrotnie) zaczęło ono spadać.
Ciekawostka
W dawnych wiekach książki były niezwykle cenne. Pod koniec XV wieku w Złotoryi powstała niezwykła biblioteka. Mieściła się w Kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Przechowywane w niej książki przymocowywano do pulpitów łańcuchami. W tamtych czasach za jedną książkę można było kupić kilka wsi, więc cenne dzieła należało właściwie zabezpieczyć. Rekonstrukcję biblioteki łańcuchowej można obecnie zwiedzać.
R16fBMTDhNZ0v
t5gA1R9GCV_00000053
Druki ulotne
Ratunkiem dla drukarzy stało się wydawanie drobnych pism ulotnych w wielkich nakładach. Były to najczęściej jednokartkowe druki, często opatrzone grafiką (obrazkiem). Zysk zapewniały ich taniość i masowość. Nie bez znaczenia był też fakt, że działo się to wszystko w okresie szerzenia się reformacjireformacjareformacji, która rozbudziła wielkie emocje, a rewolucyjność głoszonych wówczas prawd powodowała, że wszyscy czekali na te druki i chętnie je kupowali.
R1YGlh8qo8zIv
Prezentowana ulotka posiada trzy cechy charakterystyczne dla rozwoju drukarstwa:
formę łączącą grafikę ze słowem pisanym,
objętość – jedna zadrukowana karta,
masowy sposób kolportażu – pocztę konną.
t5gA1R9GCV_0000005D
Podsumowanie
Polecenie 11
Określ znaczenie wynalezienia druku i zastanów się, czy Gutenberg przewidywał takie konsekwencje swojego wynalazku.
R18NhcuybtFE1
Niewątpliwie druk zrewolucjonizował dostęp do książek, później pojawiła się także prasa, jednak to poziom świadomości ludzi zmienił się diametralnie – rozpowszechniano naukę, a także powstawały nowe idee. Jan Gutenberg zapewne nie był świadomy tak wielkich konsekwencji swojego wynalazku. Nie był także naocznym świadkiem jego rozwoju, gdyż zmarł w kilkanaście lat później.
Polecenie 12
Wynalezienie druku miało przełomowe znaczenie dla przekazu informacji. Odpowiedz na pytania:
Jakie wcześniejsze wydarzenie dorównuje (a może nawet przewyższa) swoim znaczeniem dla przekazu i zachowania informacji wynalazkowi Gutenberga?
Jakie późniejsze wydarzenia dorównują swoim znaczeniem dla przekazu i zachowania informacji wynalazkowi Gutenberga?
R1VEqceLazRZj
Gdyby nie wynalezienie pisma przez Sumerów, Gutenberg nie byłby w stanie wynaleźć ruchomej czcionki.
Zapewne będzie to prasa (gazety), radio, telegramy, linie telefoniczne, kasety, płyty winylowe, dyskietki, płyty CD, komputer, Internet.
Polecenie 13
Wyobraź sobie, jak wyglądałby świat gdyby nie wynaleziono druku. Przedstaw swoje wyobrażenie w kilku zdaniach.