Dwutlenek węgla
SCENARIUSZ ZAJĘĆ „Dwutlenek węgla”
Chemia, III etap edukacyjny
Temat: Dwutlenek węgla.
Treści kształcenia
Podstawa programowa: Punkt (4.9) [uczeń] planuje i wykonuje doświadczenie pozwalające wykryć COIndeks dolny 22 w powietrzu wydychanym z płuc.
Cele zoperacjonalizowane
UCZEŃ: | Opisuje właściwości fizyczne i chemiczne tlenku węgla (IV) |
Wie, gdzie występuje oraz jakie jest zastosowanie tlenku węgla (IV) | |
Zna obieg dwutlenku węgla (IV) w przyrodzie | |
Zna pojęcie reakcji charakterystycznej |
Nabywane umiejętności
UCZEŃ: | Potrafi zaprojektować proste doświadczenia, w którym wykrywa COIndeks dolny 22 w powietrzu wydychanym z płuc |
Wykonuje doświadczenie zgodnie z instrukcją | |
Obserwuje przebieg oraz analizuje i wyciąga wnioski z przeprowadzanych doświadczeń | |
Posługuje się w sposób bezpieczny odczynnikami chemicznymi, sprzętem i szkłem laboratoryjnym |
Kompetencje kluczowe
Kompetencje naukowe
Porozumiewanie się w języku ojczystym
Umiejętność uczenia się
Umiejętność pracy indywidualnej oraz w parach
Etapy lekcji
Wstęp:
Nauczyciel sprawdza obecność oraz wiadomości uczniów z poprzedniej lekcji. Podaje temat lekcji.
Przebieg zajęć:
Nauczyciel w trakcie krótkiej rozmowy kierowanej wprowadza uczniów do tematu lekcji. Uczniowie wykorzystując ilustrację interaktywną poznają budowę cząsteczki dwutlenku węgla. Rysują model w zeszycie.
Wybrani uczniowie omawiają obieg tlenu i dwutlenku węgla w przyrodzie.
Następnie nauczyciel dzieli klasę na zespoły dwuosobowe. Uczniowie wykonują doświadczenie, rysują schemat doświadczenia, zapisują obserwację oraz wyciągają wnioski. Nauczyciel wprowadza pojęcie reakcji charakterystycznej. Uczniowie zapisują definicję w zeszycie.
W formie pogadanki z nauczycielem uczniowie wymieniają właściwości i zastosowanie dwutlenku węgla.
Nauczyciel wyświetla prezentację multimedialną pt. „Zastosowanie dwutlenku węgla”.
Instrukcja przeprowadzenia obserwacji
1. Opis teoretyczny omawianego zjawiska:
Oddychanie, czyli wymiana gazowa zewnętrzna polega na pobieraniu tlenu zawartego w powietrzu poprzez drogi oddechowe i następnie wydalaniu dwutlenku węgla.
2. Ustalenie celu i obiektu prowadzonych badań:
Celem doświadczenia jest wykrycie dwutlenku węgla w powietrzu wydychanym z płuc.
3. Sposób przygotowania obserwacji (czas, miejsce itd.):
Doświadczenia są prowadzone podczas lekcji chemii w klasie. Nauczyciel dzieli klasę na zespoły dwuosobowe. Potrzebny jest następujący sprzęt oraz odczynniki: woda wapienna, zlewki, rurka.
4. Sposób przeprowadzenia obserwacji:
Przykładowe doświadczenia do przeprowadzenia przez zespoły dwuosobowe.
Doświadczenie – Wykrywanie dwutlenku węgla (IV)
Do zlewki z wodą wapienną wydychaj powietrze z płuc przez rurkę.
Narysuj schemat doświadczenia, zapisz obserwacje i spróbuj sformułować wniosek.
Podsumowanie:
Nauczyciel podsumowuje najważniejsze wiadomości. Ocenia pracę uczniów. Wyjaśnia pracę domową.
Środki dydaktyczne
Podręcznik, encyklopedia
Komputery połączone z Internetem
Odczynniki oraz sprzęt i szkło laboratoryjne
Ilustracja interaktywna „Cząsteczka dwutlenku węgla”
Prezentacja multimedialna „Zastosowanie dwutlenku węgla”
Metody nauczania
Pogadanka
Rozmowa kierowana
Praca z podręcznikiem, encyklopedią, Internetem
Doświadczenia laboratoryjne
Formy pracy
Praca indywidualna
Praca w parach
Praca domowa
Wyjaśnij, na czym polega efekt cieplarniany.
Zadanie dla chętnych
Zaprojektuj doświadczenie otrzymywania dwutlenku węgla.
Lista załączników multimedialnych
Ilustracja interaktywna „Cząsteczka dwutlenku węgla”
Prezentacja multimedialna „Zastosowanie dwutlenku węgla”