Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby udostępnić materiał Dodaj całą stronę do teczki

Gdzie matematyka przydaje się nam na co dzień?

Wiele osób, na tak postawione pytanie, odpowiada automatycznie: matematykę możemy zastosować podczas zakupów. Znacznie trudniej jest podać konkretne przykłady. Skoro nie musimy już dodawać kwot ani obliczać reszt z pieniędzy płaconych w kasie, bo robią to za nas sprzedawcy i komputery, to w jakich sytuacjach możemy stosować matematykę w sklepie?

Okazuje się, że możemy rozumować matematycznie w bardzo wielu sytuacjach. Możemy to robić nawet częściej niż dawniej, kiedy na wszystkich ladach sklepowych leżały drewniane liczydła.

Matematyka w sklepie – brutto, netto, tara

Zapamiętaj!

Masę towaru wraz z opakowaniem nazywamy masą brutto, masę towaru bez opakowania nazywamy masą netto, a masa opakowania to tara.

1
Ćwiczenie 1

Zapoznaj się z poniższą grafiką, a następnie oblicz masę netto jabłek.

RLn9BtkTUvJ7H1
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
R15h2UQtT7Hn2
Uzupełnij odpowiedź, wpisując w lukę odpowiednią liczbę. Masa netto jabłek wynosi Tu uzupełnij kg.
R1Do9EUaxCTNh1
Ćwiczenie 2
Mały batonik chałwy waży 25 g (netto). Batoniki te można sprzedawać bez papierków i w papierkach ważących 2 g (tara). Sprzedawca ustalił jednakową cenę za oba rodzaje batoników, wynoszącą 50 zł za kilogram. Wykonaj stosowne obliczenia, odpowiedz na pytania i przeciągnij w luki odpowiednie liczby.
  • Ile batoników chałwy bez papierków waży 1 kg?
    1. 1,35, 2. 36, 3. 41, 4. 40, 5. 1,25, 6. 38, 7. 1,20, 8. 37, 9. 1,30, 10. 1,40, 11. 1,45, 12. 39 batoników chałwy bez papierków waży 1 kg.
  • Ile batoników chałwy w papierkach waży ok. 1 kg?
    1. 1,35, 2. 36, 3. 41, 4. 40, 5. 1,25, 6. 38, 7. 1,20, 8. 37, 9. 1,30, 10. 1,40, 11. 1,45, 12. 39 batoników chałwy w papierkach waży ok. 1 kg.
  • Ile kosztuje jeden batonik bez papierka (netto)?
    Jeden batonik bez papierka kosztuje 1. 1,35, 2. 36, 3. 41, 4. 40, 5. 1,25, 6. 38, 7. 1,20, 8. 37, 9. 1,30, 10. 1,40, 11. 1,45, 12. 39 netto.
  • Ile kosztuje jeden batonik w papierku (brutto)?
    Jeden batonik w papierku kosztuje 1. 1,35, 2. 36, 3. 41, 4. 40, 5. 1,25, 6. 38, 7. 1,20, 8. 37, 9. 1,30, 10. 1,40, 11. 1,45, 12. 39 brutto.
R554mTRF60cZf1
Ćwiczenie 3
Mały batonik chałwy waży 25 g (netto). Batoniki te można sprzedawać bez papierków i w papierkach ważących 2 g (tara). Sprzedawca ustalił jednakową cenę za oba rodzaje batoników, wynoszącą 50 zł za kilogram. Rozstrzygnij, czy zdanie jest prawdziwe, czy fałszywe. Możliwe odpowiedzi: 1. Cena batoników bez papierków jest wyższa niż batoników w papierkach., 2. Za jednego batonika w papierku trzeba zapłacić o 10 groszy więcej.
RaEgUMeqpxjny1
Ćwiczenie 4
Mama wysłała Tomka do sklepu po kiszoną kapustę. Dała mu plastikowe pudełko, żeby mógł bezpiecznie dostarczyć kapustę do domu. Sprzedawca zważył kapustę z pudełkiem. Waga wskazała 1 kg 560 g. - Nic nie szkodzi - powiedział Tomek. - Wiem, ile waży pudełko, zważyłem je przed wyjściem: 230 g. Ile kosztuje kapusta kupiona przez Tomka, jeżeli cena 1 kg wynosi 3,50 zł? Uzupełnij odpowiedź, wpisując w lukę odpowiednią liczbę. Kapusta kosztuje Tu uzupełnij .

Matematyka w sklepie – promocje i podwyżki

2
Ćwiczenie 5

Pani Skrzypczewska zastanawia się, czy powinna wydać 67 , 50   z ł za jednokilogramowe opakowanie proszku do prania, czy kupić dwu i półkilogramowe opakowanie tego samego proszku za 160 zł. Doradź pani Skrzypczewskiej, który rodzaj proszku warto kupić.

R1bp76ozio46k1
Źródło: Zespół autorski Politechniki Łódzkiej, licencja: CC BY 3.0.
RVYxQeRYXWc9D
(Uzupełnij).
RA7wRKH5b92HC2
Ćwiczenie 6
Pani Justyna ma namalować plakat reklamujący promocję, w której za opakowanie pewnej herbaty będzie płaciło się mniej o 14. Herbata przed obniżką kosztowała 19,99 zł. Jaką nową cenę trzeba napisać na plakacie promocyjnym? Uzupełnij odpowiedź, wpisując w lukę odpowiednie słowo. Na plakacie będzie trzeba napisać cenę 1. 15,99, 2. 14,99, 3. 16,99, 4. 13,99 .
2
Ćwiczenie 7
RViMp9fYR2s51
Menedżer delikatesów "Rodzynek" zakupił w hurtowni 150 dwustugramowych opakowań wędlin, które postanowił sprzedać po 4,60 zł, z zyskiem w wysokości 1,60 zł. Ponieważ nie udało się sprzedać ani jednego opakowania wędlin i termin ich przydatności do spożycia upłynie za dwa dni, menedżer martwi się, że straci wydane pieniądze. Postanowił zatem sprzedać wędliny za cenę o połowę niższą. Uzupełnij poniższe zdania, wpisując w luki odpowiednie liczby.
  • Według cen hurtowych wędlina miała wartość Tu uzupełnij .
  • Według cen przed obniżką wędlina miała wartość Tu uzupełnij .
  • Według cen po obniżce wędlina miała wartość Tu uzupełnij 
  • Jeśli uda się sprzedać całą wędlinę po obniżonej cenie, menedżer delikatesów "Rodzynka" zapisze sobie stratę Tu uzupełnij .
  • Cena 1 kg wędliny według cen hurtowych wynosiła Tu uzupełnij , a cena 1 kg wędliny według ostatniej ceny sprzedaży wynosiła Tu uzupełnij .

Matematyka w sklepie – szacowanie

RTsrFr4gLeQuq3
Ćwiczenie 8
Odpowiedz na pytania, nie wykonując dokładnych rachunków. Uzupełnij odpowiedzi, przeciągając w luki odpowiednie zdania. Czy kwota 100 złotych wystarczy na zakup:
  • trzech plastikowych wazonów w cenie 28,50 zł?
    1. Nie, nie wystarczy., 2. Tak, wystarczy., 3. Tak, wystarczy., 4. Nie, nie wystarczy.

  • 13,5 kg ananasów po 8,35 zł za kilogram?
    1. Nie, nie wystarczy., 2. Tak, wystarczy., 3. Tak, wystarczy., 4. Nie, nie wystarczy.
R10xqO30VemvW3
Ćwiczenie 9
Odpowiedz na pytania nie wykonując dokładnych rachunków. Uzupełnij odpowiedzi, przeciągając w luki odpowiednie zdania. Czy kwota 100 złotych wystarczy na zakup:
  • trzech filtrów do wody w cenie 15,50 zł za jeden, dwóch opakowań pasty do zębów po cenie 3,70 zł, ryzy papieru do drukarki w cenie 14 zł i dwóch opakowań kredek po 16 zł?
    1. Tak, wystarczy., 2. Nie, nie wystarczy., 3. Nie, nie wystarczy., 4. Tak, wystarczy.

  • 15 kg ziemniaków po 2,35 zł za kilogram, 22 kg marchwi po 0,80 zł za kilogram, 16 kg pora po 25 groszy za kilogram i 100 kg pasternaka po 40 groszy za kilogram?
    1. Tak, wystarczy., 2. Nie, nie wystarczy., 3. Nie, nie wystarczy., 4. Tak, wystarczy.
3
Ćwiczenie 10

Nie wykonując dokładnych obliczeń, odpowiedz na pytanie.

Czy kupując 20 g kozłka lekarskiego po 99 groszy za 100 g, 30 g arcydzięgla po 89 gr za 100 g, 40 g lubczyka po 92 gr za 100 g10 g tymianku za 1,02 zł za 100 g zapłacimy więcej czy mniej niż 2 złote?

R1KdftwbigSny
(Uzupełnij).
Aplikacje dostępne w
Pobierz aplikację ZPE - Zintegrowana Platforma Edukacyjna na androida