Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz zajęć

I etap edukacyjny, edukacja wczesnoszkolna

Temat: Dzieci świata – różne czy takie same?

Treści kształcenia:

Uczeń:

  1. Uzyskuje wiedzę pozwalającą na rozumienie pojęcia „tolerancja” – treści rozszerzające,

  2. Jest tolerancyjny wobec osób innej narodowości, tradycji kulturowej itp.; wie, że wszyscy ludzie mają równe prawa – edukacja społeczna (5.5),

  3. Rozumie, że ludzie mają równe prawa, niezależnie od tego, gdzie się urodzili, jak wyglądają, jaką religię wyznają, jaki mają status materialny – etyka (11.1),

  4. Analizuje i interpretuje teksty kultury: przejawia wrażliwość estetyczną, rozszerza zasób słownictwa poprzez kontakt z dziełami literackimi – edukacja polonistyczna (1.2a),

  5. Współpracuje z innymi w zabawie, w nauce szkolnej i w sytuacjach życiowych; przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej oraz świecie dorosłych – edukacja społeczna (5.4);

  6. Porównuje liczby w zakresie 10 000 – treści rozszerzające,

  7. Gromadzi podstawową wiedzę z zakresu geografii – treści rozszerzające.

Cele operacyjne:

Uczeń:

  • Wypowiada się na zadany temat,

  • Wykonuje ilustrację na zadany temat,

  • Potrafi sformułować argumenty w rozmowie,

  • Wyszukuje informacje,

  • Analizuje dane,

  • Układa ilustrację z puzzli,

  • Korzysta z mapy,

  • Umie zgodnie współpracować,

  • Tańczy w rytm słuchanej muzyki.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

  • Precyzyjnie formułuje myśli,

  • Argumentuje swoje sądy,

  • Pracuje z tekstem,

  • Komunikuje się w pracy i zabawie,

  • Współpracuje w parze.

Środki dydaktyczne:

  • Zasoby multimedialne: nagranie recytacji wiersza Ignacego Krasickiego pt. Kot i kogut, karty pracy (Gdybyśmy urodzili się… oraz Ludność świata),

  • Puzzle – ilustracja Ziemi z sylwetkami dzieci,

  • Mapa świata lub globus,

  • Nagranie piosenki Majki Jeżowskiej Kolorowe dzieci,

  • Kredki,

  • Arkusz papieru,

  • Komputer z głośnikami,

  • Tablica, kreda/pisak.

Metody nauczania:

  • Praktyczne: ćwiczenia przedmiotowe, realizacja działań wytwórczych,

  • Podająca: rozmowa,

  • Eksponująca: wystawa.

Formy pracy:

  • Zbiorowa jednolita,

  • W parach jednolita,

  • Indywidualna jednolita.

Przebieg zajęć:

1. Nauczyciel wita uczniów i zaprasza do wysłuchania wiersza Ignacego Krasickiego Kot i kogut. Uczniom z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami ze skupieniem się można wręczyć wydruk z wierszem, tak aby w trakcie odtwarzania materiału mogli w razie potrzeby jednocześnie śledzić tekst.

Nauczyciel sprawdza zrozumienie tekstu, zadając pytania:

  • Jakie zwierzęta były bohaterami wiersza?

  • Dlaczego kot robił krzywdę kogutowi?

  • Czy był sprawiedliwy w swoich sądach?

  • Co tłumaczył mu kogut, aby się obronić przed zarzutami?

  • Jaki był powód nieporozumienia między zwierzętami?

  • Dlaczego kot nie zmienił zdania?

  • Czy w świecie ludzi też zdarzają się podobne sytuacje?

2. Karta pracy Gdybyśmy urodzili się… – praca w parach.

Karty pracy mają dwie wersje. Wersja 1 przeznaczona jest dla uczniów o uzdolnieniach plastycznych, natomiast wersja 2 dla uczniów o zdolnościach lingwistycznych i literackich. Nauczyciel powinien zwrócić uwagę na to, żeby przynajmniej jedno dziecko w parze miało bogatą wiedzę ogólną.

W obu wersjach pierwsze zadanie jest identyczne – uczniowie mają się zastanowić nad tym, jak wyglądaliby, w co by się ubierali, gdzie by mieszkali i co jedli, gdyby urodzili się w Afryce, Azji, Ameryce Południowej lub Ameryce Północnej (każda wersja karty ma cztery rodzaje, odpowiadające kolejnym nazwom kontynentów).

Wersje różnią się poleceniem drugim: dzieci odpowiadają na powyższe pytania, sięgając jednak po zupełnie różne środki wyrazu – w wersji 1 jest to ekspresja plastyczna, w wersji 2 – lingwistyczna.

3. Wystawa prac.

Uczniowie prezentują i omawiają swoje prace, które zostają wyeksponowane w widocznym miejscu – dzieci przygotowują wystawę i nadają jej tytuł. Zapisują go na grubym pasie papieru i mocują nad pracami. W późniejszym terminie wszystkie prace należy zebrać w formie książeczki. Zadaniem dodatkowym dla ucznia, który się zgłosi, jest wykonanie dla niej strony tytułowej.

4. Dzieci słuchają piosenki Majki Jeżowskiej pt. Kolorowe dzieciIndeks górny 1.

Bawią się w rytm piosenki. W trakcie refrenu chwytają się za ręce i tańczą w kole, śpiewając tekst.

Dzieciom z dysfunkcją słuchu lub problemami z koncentracją należy wcześniej rozdać wydruki tekstu i wspólnie go odczytać.

5. Układanie puzzli.

Jest to pocięta na elementy duża ilustracja Ziemi, na której doklejone są zdjęcia dzieci reprezentujących różne rasy w miejscach ich zamieszkania. Po wspólnym ułożeniu puzzli dzieci omawiają ilustrację. Utrwalają nazwy kontynentów oraz ich poprawną pisownię poprzez zapisanie na tablicy.

Nauczyciel zadaje pytania uczniom, zachęcając do wypowiedzi:

  • Czy gdyby zabrakło któregoś z elementów, moglibyśmy ułożyć ilustrację?

  • Co oznaczają sylwetki dzieci?

  • Czym się różnią dzieci?

  • Czy to, że dzieci te są inne, oznacza, że są gorsze lub lepsze?

6. Karta pracy Ludność świata – działania indywidualne.

Karta ma dwie wersje – łatwiejszą i trudniejszą. Stopień ich trudności wyznacza poziom wiedzy ogólnej oraz umiejętności: analizowania danych i odszukiwania potrzebnych informacji. Obie wersje karty składają się z dwóch poleceń.

Wersja 1: Pierwsze zadanie polega na przeanalizowaniu informacji zamieszczonych w tabeli, dotyczących ludności poszczególnych kontynentów. Następnie – pokolorowaniu na czerwono najbardziej zaludnionego kontynentu, a na niebiesko – najmniej ludnego.

Wersja 2 (trudniejsza): Uczniowie samodzielnie odszukują w dowolnych materiałach źródłowych lub internecie informacje na temat ludności kontynentów.

Obie wersje mają natomiast takie samo zadanie 2, którego polecenie brzmi: „Wypisz nazwy kontynentów, rozpoczynając od najmniej zaludnionego”.

Po wykonaniu zadań nauczyciel sprawdza ich poprawność. Następnie uczniowie wspólnie odszukują kontynenty na mapie lub globusie.

7. Podsumowanie zajęć.

Dzieci odpowiadają na pytanie: „Jak rozumiecie powiedzenie: «Nie jesteśmy jedynymi, jesteśmy jednymi z wielu?»”.

Uwagi:

Tekst wiersza Ignacego Krasickiego pt. Kot i kogut oraz piosenki Majki Jeżowskiej pt. Kolorowe dzieci, do wydrukowania dla uczniów z trudnościami słuchowymi (obniżona percepcja słuchowa, niedosłuch) lub z problemami z koncentracją.

Ignacy Krasicki Kot i kogut

Kot sprawiedliwy koguta dławił

Za to, iż się czynami zbyt złymi osławił.

A te czyny były takie:

Budził zwierzęta wszelakie,

A budzić się nie godzi,

Sen przerwany zdrowiu szkodzi.

Małżeńskiej wiary koty wielbiciele –

On miał żon wiele;

A co gorzej nieprzykładnie,

Szkaradnie,

Bez względu na pokrewieństwa

Wchodził w małżeństwa.

Dławiącemu,

Jak mógł, rzekł po swojemu

Dławny:

„Sędzio sławny!

Przykładny kocie!

Wiem ja o twojej żarliwej cnocie

I kiedy się jej dziwię,

Pozwól, niech się też usprawiedliwię:

Mój ród jeśli rozpładzam,

Ludziom przeto dogadzam,

Piejąc budzę do pracy:

I majętni, i żebracy

Dlatego mnie chowają”.

„Na tobie się nie znają –

Rzekł kot. – A że ja głodny,

Więc ty życia niegodny”.

Kolorowe dzieci, wyk. Majka Jeżowska

Gdyby, gdyby moja mama

Pochodziła z wysp Bahama

To od stóp po czubek głowy

Byłabym czekoladowa.

Mogłam przyjść na świat w Cejlonie

Na wycieczki jeździć słoniem

I w Australii mieć tatusia

I z tatusiem łapać strusie.

Ref.

Nie patrz na to, w jakim kraju

Jaki kolor dzieci mają

I jak piszą na tablicy.

To naprawdę się nie liczy!

Przecież wszędzie każda mama,

Każdy tata chce to samo:

Żeby dziś na całym świecie

Mogły żyć szczęśliwie dzieci!

Mogłam małą być Japonką,

Co ubiera się w kimonko,

Lub w Pekinie z rodzicami

Ryż zajadać pałeczkami.

Od kołyski żyć w Tunisie

Po arabsku mówić dzisiaj

Lub do szkoły biec w Bombasie,

Tam, gdzie palmy rosną w klasie.

Ref.
Nie patrz na to…

Los to sprawił lub przypadek,

Że Hindusem nie był dziadek,

Tata nie był Indianinem

I nie w Peru mam rodzinę.

Ref. Nie patrz na to…


  1. Majka Jeżowska, Kolorowe dzieci, [w:] Rytm i melodia, Warner Music Poland, 2009, CD 2.

R1IMZcVq8qNK1

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 46.88 KB w języku polskim
R1Xbvj6qnlFqB

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 71.00 KB w języku polskim