Scenariusz lekcji

Temat lekcji:

Edycja wzorów z wykorzystaniem Edytora równań

Cele lekcji:

Wiadomości:

Uczeń potrafi:

  • uzasadnić celowość korzystania z Edytora równań;

  • podać różnicę pomiędzy symbolami ,a szablonami w edytorze równań;

  • wymienić przykłady wykorzystania Edytora równań w różnych dziedzinach;

  • wymienić sposoby instalacji Edytora równań;

  • podać kroki prawidłowego budowania równania;

  • wymienić sposoby i metody ustawiania punktu wstawiania w edytorze.

  • stosować zasady regulacji odstępów i wyrównania równań.

Umiejętności:

Uczeń potrafi:

  • wstawić równanie za pomocą edytora równań do dokumentu programu Word;

  • zainstalować Edytor równań przy pomocy dodania przycisku do paska narzędzi;

  • utworzyć równanie zgodnie z zasadami budowania równania;

  • ustawić punkt wstawiania w miejscu wprowadzania symbolu lub stosowania szablony;

  • regulować odstępy pomiędzy symbolami i znakami przy wykorzystaniu skrótów klawiaturowych;

  • wyrównać równania.

Metody nauczania

  • pogadanka,

  • metoda laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu;

  • metoda eksponująca - lekcja multimedialna.

Środki dydaktyczne

  • Komputery z zainstalowanym programem Microsoft Word,

  • praca indywidualna z wykorzystaniem lekcji multimedialnej pt. Edycja wzorów z wykorzystaniem Edytora równań;

  • podręcznik;

  • karta pracy.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa, składająca się ze stanowisk uczniowskich z dostępem do Internetu;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

- czynności organizacyjne (5 min)

  • sprawdzenie obecności;

  • krótkie przypomnienie zasad BHP przy obsłudze komputera;

  • zwrócenie uwagi na konieczność przestrzegania zasad BHP oraz regulaminu pracowni komputerowej

- wprowadzenie do tematu – krótka informacja (5 min)

  • podanie tematu lekcji;

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią;

Faza realizacyjna

- lekcja multimedialna (20 min)

  • uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej;

  • zwrócenie przez nauczyciela uwagi, które elementy lekcji multimedialnej są szczególnie istotne;

  • praca uczniów z lekcją multimedialną;

Lekcja multimedialna

-ćwiczenia praktyczne

(10 min)

  • uruchomienie programu Word

  • ćwiczenia z uruchomieniem Edytora równań

  • dodanie do paska narzędzi przycisku Wstaw równanie;

  • zbudowanie przykładowego równania zgodnie z zasadami;

  • zmiana szablonów w utworzonym równaniu;

  • wyrównanie równań oraz symboli w równaniach.

Zestaw komputerowy

Faza podsumowująca

- usystematyzowanie treści lekcji (5 min)

  • utrwalenie informacji dotyczących podstawy edycji tekstów w programie Word;

  • ocena pracy uczniów i omówienie błędów popełnionych w karcie pracy.

Karta pracy

Bibliografia

[1] Małgorzata Mordaka, Informatyka 2000, Podręcznik dla gimnazjum, Czarny Kruk, Bydgoszcz 2000

[2] Ewa Gurbiel, Grażyna Hardt‑Olejniczak, Ewa Kołczyk, Helena Krupicka, Maciej M. Sysło, INFORMATYKA Poradnik dla nauczyciela gimnazjum, WSiP, Warszawa 2000

[3] Halvorson Michael, Young Michael, Microsoft Office 2000 Professional, Wydawnictwo RM, Warszawa 1999

Załączniki

Czas trwania lekcji:

45 minut

RjJNuujiyenmQ

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 68.76 KB w języku polskim
R13C2SgmMy3Y7

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 82.50 KB w języku polskim