Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

  1. Cele lekcji

    1. Wiadomości
      Uczeń:

      1. wie, które źródła energii określamy mianem alternatywnych;

      2. wie, że energia pozyskana z alternatywnych źródeł energii określana jest mianem czystej;

      3. wie, że alternatywne źródła energii są stosunkowo mało wydajne;

      4. wie, że energia pozyskana ze źródeł alternatywnych jest droższa, niż ze źródeł konwencjonalnych;

      5. zna podstawowe informacje charakteryzujące główne źródła energii alternatywnej: energii spadku wody, wiatru, słonecznej, biomasy, geotermalnej, morza;

      6. zna podział elektrowni wodnych na: przepływowe, zbiornikowe i szczytowo - pompowe;

      7. zna pojęcia: hydroelektrownia, farma wiatrowa, kolektor słoneczny, pompa cieplna.

    2. Umiejętności
      Uczeń:

      1. potrafi wskazać optymalne źródła energii dla wybranych państw świata;

      2. potrafi ocenić możliwości rozwoju energetyki alternatywnej w Polsce;

      3. potrafi stosować zdobytą wiedzę w życiu.

  2. Metoda pracy Wykład, praca w grupach, prezentacja, dyskusja.

  3. Środki dydaktyczne Karteczki – każda z jednym źródłem energii alternatywnej, duże arkusze papieru, mazaki.

  4. Przebieg lekcji

    1. Faza przygotowawcza

      1. Sprawy organizacyjno - porządkowe:

        • sprawdzenie obecności;

        • podział klasy na 6 grup (wybranie w każdej grupie sekretarza, lidera).

      2. Przypomnienie wiadomości i umiejętności z poprzednich lekcji:

        • podział zasobów naturalnych;

        • konwencjonalne źródła energii;

        • przyszłość eksploatacji konwencjonalnych źródeł energii.

      3. Określenie celu i formy pracy na lekcji.

      4. Podanie i zapisanie tematu lekcji.

    2. Faza realizacyjna

      1. Nauczyciel wprowadza w nowe zagadnienie, przekazując podstawowe informacje na temat alternatywnych źródeł energii:

        • wyjaśnia, które źródła energii określane są jako alternatywne;

        • wymienia główne źródła energii alternatywnej: energii spadku wody, wiatru, słonecznej, biomasy, geotermalnej, morza;

        • wyjaśnia, że energia pozyskana z alternatywnych źródeł energii określana jest mianem czystej;

        • informuje, że alternatywne źródła energii są stosunkowo mało wydajne;

        • informuje, że energia pozyskana ze źródeł alternatywnych jest droższa, niż ze źródeł konwencjonalnych;

      2. Nauczyciel przedstawia podstawowe informacje charakteryzujące główne źródła energii alternatywnej: energii spadku wody, wiatru, słonecznej, biomasy, geotermalnej, morza. Wprowadza przy tym podział elektrowni wodnych na: przepływowe, zbiornikowe i szczytowo - pompowe. Wyjaśnia także takie terminy jak: hydroelektrownia, farma wiatrowa, kolektor słoneczny, pompa cieplna.

      3. Poszczególne grupy uczniów losują po jednym źródle energii alternatywnej spośród wypisanych na karteczkach, a następnie opracowują jego zalety i wady, wpisując mazakami na duże arkusze papieru.

    3. Faza podsumowująca

      1. Liderzy grup prezentują na forum opracowane przez grupy wyniki pracy poprzez przyczepienie arkuszy do tablicy i ich odczytanie.

      2. Nauczyciel koryguje ewentualne błędy i uzupełnia braki – w razie potrzeby pewne zagadnienia poddaje dyskusji wszystkich uczniów.

      3. Uczniowie robią notatki z prezentacji wyników.

      4. Nauczyciel przedstawia pracę domową.

  5. Bibliografia [1] A. Makarewicz, S. Piskorz, Przykłady ochrony i racjonalnego kształtowania środowiska – na użytek nauczycieli geografii, [w:] „Geografia w Szkole”, nr 3 (258), 1998, s. 138‑149.
    [2] W. Nierzwicki, Energia, gospodarka, środowisko, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańsk 2002.
    [3] T. Bartkowski, Kształtowanie i ochrona środowiska, PWN, Warszawa 1979.
    [4]Raport Greenpeace o elektrowniach wiatrowych, [w:] „Gazeta Wyborcza” z dnia 3 czerwca 2002.
    [5]Drogi, czysty wiatr, [w:] „Rzeczpospolita” z dnia 30 grudnia 2002.
    [6] D. Malinowski, Alternatywne źródła energii: słaby wiatr zmian”, [w:] „Gazeta Wyborcza” z dnia 2 listopada 2004.

  6. Załączniki Zadanie domowe

    1. Na podstawie wiedzy zdobytej na lekcji oraz ewentualnie dodatkowych źródeł, wskaż optymalne źródła energii alternatywnej dla takich krajów jak:
      Islandia – energia ..........................
      Brazylia – energia ..........................
      Norwegia – energia ..........................
      Ukraina – energia ..........................
      Australia – energia ..........................
      Chile – energia ..........................
      Szwajcaria – energia ..........................

    2. Na podstawie wiedzy zdobytej na lekcji oraz ewentualnie dodatkowych źródeł, oceń możliwości rozwoju energetyki alternatywnej w Polsce.

  7. Czas trwania lekcji 45 minut

RYqetoHe6fScq

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 87.19 KB w języku polskim
R1cUjEUu83Fhp

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 23.00 KB w języku polskim