SCENARIUSZ LEKCJI

IV ETAP EDUKACYJNY

Temat: Energetyka jądrowa: wróg, czy przyjaciel?

TREŚCI KSZTAŁCENIA

  • Fizyka, 3.8: podaje przykłady zastosowania zjawiska promieniotwórczości i energii jądrowej;

  • Informatyka, 6.1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.

Cele zoperacjonalizowane:

Cel ogólny: Poznanie zastosowań energii jądrowej

  • uczeń zna budowę atomu,

  • umie wyjaśnić, na czym polegają przemiany promieniotwórcze, zna podstawowe rodzaje promieniowania alfa, beta, gamma ,

  • wie, co to są izotopy,

  • wie, jakie izotopy nazywamy promieniotwórczymi,

  • zna ryzyko związane z pracą elektrowni jądrowej,

  • wie, ze energia jądrowa jest alternatywnym źródłem energii,

  • potrafi odszukać informacje dotyczące wykorzystania energetyki jądrowej i konwencjonalnej oraz dokonać ich selekcji,

  • wie, z czym się wiąże szkodliwość działania promieniowania jądrowego dla organizmu człowieka,

  • rozumie jak ważnym problemem energetyki jądrowej jest gospodarka odpadami promieniotwórczymi,

  • wie, jak się ogólnie zabezpiecza i składuje odpady promieniotwórcze.

Nabywane umiejętności:

Uczeń:

  • uczeń potrafi wymienić przykłady zastosowania energii jądrowej,

  • potrafi omówić wpływ promieniowania jądrowego na organizmy, w rozbiciu na rodzaje promieniowania: alfa, beta, gamma,

  • potrafi podać przykłady szkodliwości działania promieniowania jądrowego na organizm człowieka,

  • nabywa umiejętności samodzielnej pracy, obserwacji zjawisk fizycznych, stawiania pytań i poszukiwania odpowiedzi na nie,

  • potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.

Etapy lekcji

Przedmiot nauczania

Kompetencje kluczowe

Przebieg zajęć

Środki dydaktyczne

Metody nauczania

Formy pracy

Etap wstępny

Fizyka

porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Nauczyciel prosi uczniów, aby odpowiedzieli na kilka pytań, moderuje krótką dyskusję:

- Co już wiecie o promieniowaniu jądrowym?

- Czy możecie podać przykłady takich ciał, które emitują promieniowanie jądrowe?

problemowa: aktywizująca

dyskusja

zbiorowa, jednolita

Etap realizacji

Fizyka

porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Przypomnienie wiadomości na temat:

- budowa atomu.
Nauczyciel wyjaśnia uczniom:

- niemal cała masa atomu jest skupiona w jądrze, kilkadziesiąt tysięcy razy mniejszym od całego atomu. Składniki jądra utrzymywane są niewyobrażalnie dużymi siłami przyciągania.

Omawia jakościowo pojęcie energii wiązania jądra, energię termojądrową oraz zjawisko rozszczepienia jąder.

Nauczyciel pyta:

- czy Waszym zdaniem energetyka jądrowa jest szansą czy zagrożeniem?

notatki z poprzednich zajęć, nowa wiedza

podająca: wykład informacyjny

zbiorowa, jednolita

Fizyka

myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera film z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający filmy, odtwarza cały film.

Po zakończonej projekcji nauczyciel moderuje krótką dyskusję na temat obejrzanego materiału.

film (zasób nr 1)

podająca: film

zbiorowa, jednolita

Fizyka

myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera Galerię Zdjęć (zasób QWE07303) z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający zdjęcia cyfrowe, odtwarza kolejne zdjęcia.

W trakcie pokazu Galerii Zdjęć nauczyciel wyjaśnia i komentuje poszczególne zdjęcia oraz ich szczegóły, (szczególnie budowa reaktora), zwraca uwagę na najistotniejsze lub trudne do zrozumienia elementy zdjęć oraz pojęć, tłumaczy w razie potrzeby teksty opisowe, odpowiada na pytania uczniów. Aktywizuje uczniów prosząc ich o zadawanie pytań odnośnie do oglądanych zdjęć.

Po zakończonej prezentacji zdjęć nauczyciel moderuje krótką dyskusję podsumowującą treść obejrzanego materiału.

Galeria zdjęć (zasób nr 2)

eksponująca: pokaz połączony z przeżyciem

zbiorowa, jednolita

Etap podsumowujący

Fizyka

myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się

Podsumowanie lekcji.

Nauczyciel podsumowuje zastosowanie promieniotwórczości, pojęcie energii wiązania jądra, energii termojądrowej oraz zjawiska rozszczepienia jąder atomów, podkreśla wagę bezpiecznego wykorzystania energii jądrowej i składowania odpadów.

podająca: pogadanka

zbiorowa, jednolita

R1IdDUa1AJux0

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 97.00 KB w języku polskim
RRjJOMs8ZnsXG

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 90.54 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3