Estetyka podawania posiłków
Metadane scenariusza
ID | estetyka_podawania_posiłków_scenariusz_technika_gimnazjum |
Tytuł | Estetyka podawania posiłków |
Przedmiot | Technika |
Autor (imię i nazwisko) | Beata Sanakiewicz |
Autor (ulica, nr domu) | |
Autor (kod, miejscowość) | |
Autor (login w Scholaris) | beasan2006 |
Abstrakt | Scenariusz lekcji, w trakcie której uczniowie poszerzają swoją wiedzę na temat estetyki i higieny w czasie podawania i spożywania posiłków oraz wykonują ozdobny element nakrycia stołu. |
Wydawca | |
Źródło | Autor |
Odnośniki | Dany materiał jest powiązany z prezentacją multimedialną – Coś z niczego. Program autorski z techniki |
Etap edukacyjny | gimnazjum |
Informacje o prawach | |
Słowa kluczowe | nakrycie stołu, estetyka, dekoupage, praca wytwórcza, technika serwetkowa |
UDC | |
Czas trwania lekcji | 2 jednostki lekcyjne |
Uwagi |
Scenariusz lekcji – Estetyka podawania posiłków
1. Cele lekcji
a) Wiadomości
Uczeń:
Rozumie rolę estetycznego i higienicznego podawania posiłków.
Zna sposoby ozdabiania przedmiotów techniką serwetkową
Zna zasady kulturalnego spożywania posiłków.
Wie jakie znaczenie ma elegancka kompozycja w czasie posiłku (zarówno samego dania, jak i całego stołu).
b) Umiejętności
Uczeń:
Wykonuje dekoracyjną podkładkę techniką dekoupage.
Dba o estetyką i higienę podczas podawania i konsumpcji posiłków.
Wyszukuje informacje z różnych źródeł.
c) Postawy
Uczeń:
Dba o estetykę przygotowanych przez siebie prac.
2. Metoda i forma pracy
Zadanie wytwórcze, dyskusja, prezentacja, korzystanie z różnych źródeł
3. Środki dydaktyczne
Materiały do zadania wytwórczego: papierowe serwetka z nadrukowanym wzorem, klej, lakier lub werniks przeznaczony do techniki dekoupage, sklejka lub jakiś materiał przeznaczony do dekoracji.
4. Przebieg lekcji
a) Etap przygotowawczy
Na lekcji poprzedzającej temat uczniowie otrzymują zadanie. Jest nim zebranie informacji na temat estetycznego podawania posiłków.
Nauczyciel podaje temat oraz cele lekcji, a następnie rozpoczyna dyskusję na temat znaczenia, jakie odgrywa estetyczne nakrycie stołu. W takcie dyskusji uczniowie wykorzystują zebrane informacje i zdjęcia. Zakończeniem dyskusji będzie ustalenie wspólnych wniosków.
Następny etap lekcji to projekt pracy wytwórczej. Zadaniem uczniów będzie wykonanie dekoracyjnej podkładki pod gorące naczynie. Podkładka ze sklejki (lub innego materiału) będzie ozdobiona techniką serwetkową – dekoupage. Można zaproponować ozdobienie innego przedmiotu służącego do dekoracji stołu (np. ceramiczna doniczka). Technika dekoupage umożliwia proste stworzenie pięknej i oryginalnej dekoracji, która wygląda jak ręcznie malowana. Za jej pomocą można nadać indywidualny charakter niemal każdemu przedmiotowi z naszego otoczenia – w szybki i łatwy sposób efektownie ozdobić przedmioty z terakoty, drewna czy ceramiki
Nauczyciel omawia kolejne etapy pracy:
Przygotowanie przedmiotu do ozdabiania.
Pomalowanie powierzchni farbą akrylową.
Wycięcie z serwetki wybranego motywu oraz usunięcie spodniej warstwy serwetki (serwetki składają się z trzech warstw, które należy oddzielić od warstwy wierzchniej, zawierającej motyw graficzny).
Przyklejenie motywu na powierzchnię przedmiotu. Do techniki dekoupage można nabyć specjalne werniksy i lakiery. Jednak na cele pracy wytwórczej wystarczy zwykły klej.
Pomalowanie motywu akrylowym lakierem bezbarwnym, błyszczącym lub matowym – zależnie od pożądanego rezultatu. Dla ładniejszego wyglądu oraz lepszej ochrony powierzchnię można polakierować dwukrotnie.
Uczniowie przystępują do projektowania swojej pracy. W planie pracy należy uwzględnić czynności, które uczniowie wykonają w domu – pomalowanie powierzchni farbą akrylową.
b) Etap rezalizacji
Druga jednostka lekcyjna to wykonanie pracy wytwórczej. Nauczyciel przypomina o obowiązku przestrzegania zasad BHP przy realizacji zadania.
Nauczyciel prezentuje sposób naniesienia motywu z serwetki na przedmiot.
Uczniowie wykonują pracę zgodnie założonym planem.
Po wykonaniu zadania uczniowie porządkują stanowisko pracy.
c) Faza podsumowująca
Na zakończenie lekcji nauczyciel ocenia wykonane prace.
Uczniom zainteresowanym techniką dekoupage, nauczyciel możne polecić bardzo ciekawą stronę internetową www.cafeart.pl
5. Bibliografia
6. Załączniki
a) Prezentacja multimedialna Coś z niczego
Prezentacja zawiera przykłady zadań wytwórczych, które uczniowie mogą wykonywać na lekcjach techniki oraz na zajęciach pozalekcyjnych.