Family
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości
Uczeń:
zna nazewnictwo dotyczące relacji rodzinnych;
zna poszczególne nazwy z uwzględnieniem rodzaju;
wie, w jakim kontekście należy używać nowopoznanych wyrażeń;
wie, jak w prosty sposób opisać ustnie swoją rodzinę.
Umiejętności
Uczeń:
potrafi znaleźć pary wyrazów pokrewnych;
potrafi uzupełnić brakujące elementy w oparciu o podany kontekst;
potrafi opisać relacje rodzinne w oparciu o poznane słownictwo.
Metoda pracy
prezentacja,
znajdywanie par,
czytanie w celu uzupełnienia szczegółów.
Forma pracy
praca z całą klasą,
praca indywidualna w oparciu o kartę pracy ucznia.
Środki dydaktyczne
karta pracy ucznia,
tablica.
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawy organizacyjno - porządkowe:
powitanie,
sprawdzenie listy obecności.
Określenie celu i formy pracy na lekcji.
Podanie i zapisanie tematu lekcji „Family”.
**Faza realizacyjna
Karta pracy ucznia [1]
Zadaniem ucznia jest znalezienie par wyrazów przeciwstawnych rodzajem.Match the pairs.** Key: **Husband – wife
Mother – father
Daughter – son
Sister – brother
Aunt – uncle
Niece – nephew
Grandmother – grandfather
Great‑grandfather – great‑grandmotherKarta pracy ucznia [2]
Zadanie ucznia polega na przeczytaniu tekstu i uzupełnieniu brakujących szczegółów w oparciu o drzewo genealogiczne.Look at Robert’s family tree. Who is who?
Key:** Tommy look at this photo – this is my family.
Monique and Stephen are my grandparents.
They have three daughters / children.
Sarah and Frank are my parents.
And this is Mike – Diana’s husband, he is my favourite uncle.
I also love my aunt Jodie.
And this is my sister – Katie.Faza podsumowująca
Wspólne sprawdzenie kart pracy ucznia oraz omówienie zadania domowego.
Uczniowie pracują w maksymalnie czteroosobowych grupach. Przedstawiają zdjęcia kolegom i omawiają postaci z fotografii, oraz w jakiej relacji pozostają z daną osobą. Przed rozpoczęciem ćwiczenia nauczyciel zapisuje zwroty pomocnicze na tablicy:Look, this is my................
…......…. is my grandma / grandpa
………….. is my mother / father
this is my ………….…..
these are my ………....
this is my favourite aunt / uncle……………..
Bibliografia
brak
Załączniki
Karta pracy ucznia
Karta pracy ucznia [1] Match the pairs.
**Karta pracy ucznia [2]
Look at Robert’s family tree. Who is who?** Tommy look at this photo – this is my family.
..………… and …………… are my grandparents.
They have three ………………………….
………… and …………… are my parents.
And this is Mike – Diana’s ………………. , he is my favourite ……………………….
I also love my …………………. Jodie.
And this is my …………….. – Katie.Zadanie domowe Draw your family tree and describe it.
Czas trwania lekcji 45 minut
Uwagi Na lekcji poprzedzającej nauczyciel prosi uczniów o przyniesienie zdjęć rodzinnych.