Fascynujący świat dźwięków
SCENARIUSZ LEKCJI
III ETAP EDUKACYJNY
Temat: Fascynujący świat dźwięków.
TREŚCI KSZTAŁCENIA
Fizyka, 9.13: wytwarza dźwięk o większej i mniejszej częstotliwości od danego dźwięku za pomocą dowolnego drgającego przedmiotu lub instrumentu muzycznego;
Informatyka, 6.1: wykorzystuje programy komputerowe, w tym edukacyjne, wspomagające i wzbogacające naukę różnych przedmiotów.
Cele zoperacjonalizowane:
Cel ogólny: zapoznanie się ze sposobami wytwarzania dźwięku o różnych częstotliwościach
potrafi opisać mechanizm powstawania dźwięku w różnych instrumentach muzycznych,
potrafi zdefiniować pojęcie źródła dźwięku, fali dźwiękowej, ultradźwięku i infradźwięku,
potrafi przedstawić mechanizm rozchodzenia się fali dźwiękowej,
wie, co to jest fala dźwiękowa,
wie, od czego zależy wysokość dźwięku,
potrafi wyjaśnić, co to jest echo,
potrafi uzasadnić szkodliwość hałasu dla człowieka,
wyjaśnia pojęcia częstotliwość i długość fali oraz związek między tymi wielkościami.
Nabywane umiejętności:
Uczeń:
potrafi wskazać na ekranie oscyloskopu, jak zmierzyć długość fali,
potrafi obliczyć częstotliwość dźwięku na podstawie długości fali dźwiękowej,
potrafi podać przykłady ośrodków, w których fala dźwiękowa rozchodzi się z różną prędkością,
potrafi zainstalować program użytkowy i znaleźć instrukcje dotyczące jego obsługi.
Etapy lekcji | Przedmiot nauczania | Kompetencje kluczowe | Przebieg zajęć | Środki dydaktyczne | Metody nauczania | Formy pracy |
Etap wstępny | Fizyka | porozumiewanie się w języku ojczystym; myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Przypomnienie wiadomości na temat ruchu drgającego, częstotliwości drgań oraz przekazywania drgań z jednego ośrodka drgań do drugiego. Nauczyciel pyta: - co już wiecie o źródłach dźwięku? - czy wiecie, co jest echo? | notatki z poprzednich zajęć | podająca: wykład informacyjny | zbiorowa, jednolita |
Fizyka | myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Nauczyciel z pomocą ucznia uruchamia komputer oraz rzutnik multimedialny, wgrywa do komputera prezentację z pamięci typu Flash, uruchamia program odtwarzający prezentacje, odtwarza prezentację. W trakcie prezentacji nauczyciel zachowuje aktywną postawę, pyta uczniów, czy potrafią wyjaśnić dany fragment prezentacji lub zadane w niej pytania, tłumaczy poszczególne fragmenty, wyjaśnia istotne szczegóły, odpowiada na pytania uczniów. Po zakończonej prezentacji nauczyciel moderuje krótką dyskusję podsumowującą na temat obejrzanego materiału. | prezentacja (zasób nr 1) | eksponująca: pokaz połączony z przeżyciem | zbiorowa, jednolita | |
Fizyka | myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Nauczyciel odtwarza film - samouczek przedstawiający zjawisko wytwarzania dźwięku przez przedmioty drgające. W razie potrzeby nauczyciel zatrzymuje odtwarzanie filmu i prosi uczniów o udzielenie odpowiedzi na zadane w filmie pytania. | Film (samouczek) | podająca: film | zbiorowa, jednolita | |
Etap podsumowujący | Fizyka | myślenie matematyczne i podstawowe kompetencje naukowo‑techniczne; umiejętność uczenia się | Podsumowanie lekcji. Nauczyciel z pomocą uczniów podsumowuje poznane wiadomości na temat wytwarzania dźwięków o różnej częstotliwości. | podająca: pogadanka | zbiorowa, jednolita |