Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Odwołując się do historii XX wieku oraz poniższego filmu, oceń rolę marksizmu w kształtowaniu polityki europejskiej XX wieku.

R1NNIr0Q7dklS
(Uzupełnij).
RyyBO613b2mk3
Film nawiązujący do treści materiału Brzemię komunizmu.
Polecenie 2

Dr hab. Karolina Wigura‑Kuisz mówi o wypaczeniu myśli Marksowskiej przez wydarzenia w krajach Europy Środkowo‑Wschodniej oraz o współczesnym zacieraniu się rozumienia myśli Karola Marksa. Zajmij stanowisko w dyskusji: czy należałoby uratować sam marksizm, czyli ideologię, która prowadzi do tego, by ludziom żyło się lepiej? Przygotuj swoje argumenty.

RuV0a7S780n0X
(Uzupełnij).
1
Polecenie 3

Stwórz mapę myśli wokół pojęcia marksizm, która pomoże ci uporządkować dotychczasowe przemyślenia. Z czym jeszcze kojarzy ci się to słowo? Zapisuj hasła, poglądy, tytuły książek i filmów, imiona bohaterów, postaci historycznych, świata polityki.

R1IEHmZeYawu31
Mapa myśli. Głównym hasłem mapy jest pojęcie Marksizm. Od niego odchodzi pięć kolejnych haseł: 1. Poglądy 2. Zachowanie 3. Przykłady z historii 3.1. Postaci 3.2. Wydarzenia 4. Przykłady z kultury 4.1. Literatura 4.2. Film 5. Idee przeciwstawne
R1MedVOpg2TZB
(Uzupełnij).
1
Ćwiczenie 1

Posiłkując się wiedzą i umiejętnościami zdobytymi podczas lekcji, postaraj się wyjaśnić własnym językiem pojęcia charakterystyczne dla dialektyki marksistowskiej: baza, nadbudowa, wyzysk, walka klas.

R14wI152tn7Ld
Baza (Uzupełnij). Nadbudowa (Uzupełnij). Wyzysk (Uzupełnij). Walka klas (Uzupełnij).
1
Ćwiczenie 2
Zapoznaj się z poniższym tekstem. Odpowiedz na pytanie: jaka jest najważniejsza różnica między metodą dialektyczną Marksa a dialektyką heglowską?
Zapoznaj się z poniższym tekstem. Odpowiedz na pytanie: jaka jest najważniejsza różnica między metodą dialektyczną Marksa a dialektyką heglowską?
Karol Marks Kapitał. Krytyka ekonomii politycznej

Moja metoda dialektyczna w założeniu nie tylko różna od heglowskiej, lecz jest jej wprost przeciwstawna. Według Hegla proces myślenia, który on nawet przekształca w samodzielny podmiot pod nazwą idei, jest demiurgiem rzeczywistości stanowiącej tylko jego zewnętrzny przejaw. Według mnie zaś, przeciwnie, idea nie jest niczym innym, jak materią przeniesioną do głowy ludzkiej i przetworzoną w niej. (...)

fil1 Źródło: Karol Marks, Kapitał. Krytyka ekonomii politycznej, t. 1, Warszawa 1951.
RYEFHq354fqlZ
(Uzupełnij).
1
Ćwiczenie 3

Na czym polegał materializm doktryny Marksa i Engelsa? Uzasadnij swoją odpowiedź.

R18h4n8quCgpI
(Uzupełnij).
1
Ćwiczenie 4
Zapoznaj się z fragmentem Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, w którym główny bohater, Cezary Baryka, bierze udział w potajemnym spotkaniu marksistów. Jakie elementy przedstawionego w tym fragmencie światopoglądu mogą świadczyć o tym, że jest to wypowiedź sympatyka socjalizmu? Uzasadnij swoje zdanie.
Zapoznaj się z fragmentem Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, w którym główny bohater, Cezary Baryka, bierze udział w potajemnym spotkaniu marksistów. Jakie elementy przedstawionego w tym fragmencie światopoglądu mogą świadczyć o tym, że jest to wypowiedź sympatyka socjalizmu? Uzasadnij swoje zdanie.
Stefan Żeromski Przedwiośnie

Zabrał głos przysadkowaty blondyn. Odchrząknął i walił monotonnym głosem:

RGdTdK97qDonZ1
Wierzymy, że doczekamy się jasnej wiosenki naszej... Stefan Żeromski, Przedwiośnie
Źródło: domena publiczna.

— Towarzysze! Cieszymy się, że możemy zebrać się tutaj w liczniejszym gronie, aby o naszych sprawach pomówić. Wiecie już zapewne, że nasz nauczyciel, nieśmiertelny Karol Marks, powiedział, iż historia ludzkości to jest historia walki klas. Walka między klasami społecznymi jest tak stara jak samo społeczeństwo ludzkie. My wszyscy służąc klasie, z której pochodzimy, służymy ludzkości, naszej matce. Burżuazji, która trzyma władzę w swych rękach, jest już za ciasno, toteż wojny między państwami burżuazyjnymi są nieuniknione i ciągłe. Burżuazja wszystkich krajów nie może już zaspokoić apetytów zamykając drogę do życia robotnikowi, musi wojować, by sobie nawzajem wydzierać różne kraje urodzajne, kopalnie i wszelakie źródła bogactwa, a w ten sposób jedna na niekorzyść drugiej powiększy zakres swej eksploatacji. Rola burżuazji jako czynnika postępu i kultury jest już skończona. Jest to rola rozkładowa, destrukcyjna. Jeżeli robotnicy nie zdołają zmusić burżuazji do ustąpienia, jeżeli jej nie wydrą władzy, to ludzkości grożą nieustanne wojny, tak zwane patriotyczne, rzezie, morderstwa i zacofanie. Jedynie klasa robotnicza może prowadzić dzieło postępu gospodarczego. Drogą do tego celu będzie, oczywiście, organizowanie klasy robotniczej.

To organizowanie zaprowadzi z czasem klasę robotniczą do wzięcia władzy w ręce. Ażeby ten cel osiągnąć, ażeby zaprowadzić nowe życie, oparte nie na wojnach, rzeziach i morderstwach, lecz na współpracy człowieka z człowiekiem, nie wystarczy łączenie się robotników w łonie jednego społeczeństwa, jednego państwa, lecz jako mus, jako nakaz nieubłagany powstaje idea łączenia się robotników wszystkich krajów i wszystkich państw. Stopa gnębienia, norma wyzysku pracy robotniczej jest bowiem w różnych krajach rozmaita, ale istota tego wyzysku jest na naszej kuli ziemskiej jednakowa. Na całym świecie wróg nasz jest jeden i ten sam. I to jest źródło naszej międzynarodowości…

przedw Źródło: Stefan Żeromski, Przedwiośnie.
R1FsFGssirTgP
(Uzupełnij).
Praca domowa

Napisz esej, który byłby rozwinięciem następującej myśli Marksa: Ludzie sami tworzą swoją historię, ale nie tworzą jej dowolnie, nie w wybranych przez siebie okolicznościach, lecz w takich, w jakich się bezpośrednio znaleźli, jakie zostały im dane i przekazane.

RZ4BgOWSCHzSF
(Uzupełnij).

Dla zainteresowanych

Polecenie 4

Zapoznaj się z treścią audiobooka, a następnie odpowiedz na pytanie: jakie miały być – według F. Engelsa – konsekwencje zniesienia własności prywatnej? Dlaczego miałoby być możliwe zlikwidowanie podziału społeczeństwa na różne klasy?

RojWdUFIFuf2a
Nagranie dźwiękowe Friedrich Engels Zasady komunizmu.
Źródło: Friedrich Engels, Zasady komunizmu, Warszawa 1969.
R1BZ5NWMZBwEa
(Uzupełnij).
Polecenie 5

Zapoznaj się z treścią audiobooka, a następnie odpowiedz na pytanie: jakie są cechy proletariatu według Lenina? Dlaczego – jego zdaniem – proletariat jest w stanie obalić burżuazję?

RorBwyI2VOy8y
Nagranie dźwiękowe Włodzimierz Iljicz Lenin Państwo a rewolucja.
Źródło: Włodzimierz Iljicz Lenin, Państwo a rewolucja, Warszawa 1970.
Rx78iQCnyIO5s
(Uzupełnij).