Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Różne konteksty grawitacji

cz. II. Grawitacja Einsteina

W części pierwszej filmu, Grawitacja Newtona, zwróciliśmy szczególną uwagę na problem unifikacji sposobu myślenia o zjawiskach tak odległych, jak spadek kamienia i ruch Księżyca wokół Ziemi. Już trzy wieki po tamtych sukcesach wiedzieliśmy znacznie więcej; te konteksty stały się sobie bardzo bliskie.

To nie paradoks, to zwyczajny rozwój nauki. Niejakim bonusem okazało się odkrycie kontekstów, w których grawitacja jest zupełnie niepodobna do tej dobrze rozpoznanej i - wydawałoby się - ujarzmionej w końcu XVII wieku. Wejdź na chwilkę w przedsionek świata ogólnej teorii względności, w którym nie ma czasu bez przestrzeni,  czasoprzestrzeń jest zakrzywiona, a jej właściwości zależą od grawitacji, a światło porusza się po liniach krzywych, choć w jakimś sensie najprostszych - geodezyjnych.

Dla zainteresowanych

W drugiej części samouczka zapoznaj się z podstawami koncepcji Einsteina połączenia grawitacji z geometrią czasoprzestrzeni.

R15Yp6sSbSVMS
Zapoznaj się z alternatywną ścieżką lektorską.
Polecenie 1

Całkiem przekonującym argumentem przeciwko globalnej równoważności układu nieinercjalnego i pola grawitacyjnego jest opis efektów bezwładnościowych w układzie obracającym się. Spróbuj przeprowadzić takie rozumowanie.

Polecenie 2

Geometria Schwarzschilda ma pewną ciekawą powierzchnię, opisywaną zwykle jako ta, spod której światło nie może wyjść. Dla masy źródła jest to sfera o promieniu . Sprawdź, że jednostką tej wielkości jest metr oraz wyznacz promień Schwarzschilda dla Ziemi (tj. promień kuli, w której należałoby skupić masę Ziemi, aby wytworzyć czarną dziurę).

Polecenie 3

Zwykle równania Einsteina zapisuje się jako , gdzie ma wymiar przestrzennej gęstości energii. Jaka jest jednostka (tensora Ricciego, pochodzącego od krzywizny czasoprzestrzeni)? Jakich jednostek podstawowych układu SI nie powinien zawierać R?

Polecenie 4

W geometrii ważne są tzw. linie geodezyjne, czyli najkrótsze. W geometrii płaskiej, np. na płaszczyźnie dwuwymiarowej, taką linią jest prosta. Jak skonstruować geodezyjne na (a) sferze, (b) powierzchni bocznej stożka?

Polecenie 5

Jednym z klasycznych twierdzeń geometrii różniczkowej jest twierdzenie Gaussa‑Bonneta. Zastosowane w szczególnym przypadku do trójkąta na powierzchni bez brzegu mówi, że suma kątów w trójkącie to plus jego pole razy średnia krzywizna powierzchni na jego obszarze. Jak narysować trójkąt o sumie kątów na 2‑wymiarowej sferze o promieniu , tj. na powierzchni kuli? Jaka jest jej krzywizna?