W jaki sposób możemy zinterpretować linie widmowe?
Obejrzyj film samouczek, w którym wyjaśniamy związek liniowego widma emisyjnego z poziomami energetycznymi atomu, emitującego promieniowanie.
Rlx0YXW5mQIuK
Polecenie 1
Wyjaśnij, czy powstanie czerwonego prążka w widmie helu, może być spowodowane przeskokiem elektronu z któregoś z wyższych poziomów energetycznych na poziom drugi. Odpowiedź uzasadnij.
Długość czerwonej strzałki, pokazującej przeskok elektronu, reprezentuje energię emitowanego przy tym fotonu. Energia fotonu jest odwrotnie proporcjonalna do długości fali.
Powstanie czerwonego prążka w widmie helu, nie może być spowodowane przeskokiem elektronu na poziom drugi. Przy przeskoku elektronu na poziom drugi emitowany jest foton o najmniejszej energii, a więc największej długości fali, gdy początkowo elektron jest na poziomie trzecim. Powstaje wtedy żółty prążek widma. Prążek czerwony to światło o większej długości fali i mniejszej energii fotonu. Taki foton emitowany jest, gdy przeskok elektronu następuje między wyższymi poziomami energetycznymi, które coraz mniej różnią się energią (leżą coraz gęściej).