Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Jak wzmocnić sygnał elektryczny?

Poniższy film przedstawia zasadę wzmacniania sygnałów elektrycznych.

RVTJj607N6LH4
Zapoznaj się z audiodeskrypcją samouczka.
1
Polecenie 1

Zastanów się, od czego zależy maksymalne wzmocnienie sygnału w układzie przedstawionym na filmie?

uzupełnij treść
1
Polecenie 2

Załóżmy, że współczynnik wzmocnienia sygnału we wzmacniaczu wynosi 10, a napięcie na źródle prądu to 5 V. Co się stanie z sygnałem na wyjściu układu, jeśli pierwotny sygnał ma amplitudę 1 V?

uzupełnij treść
Polecenie 3

Porównaj sygnał wejściowy (dźwiękowy) oryginalny z sygnałem przesterowanym.

Reanbh7uZMhGc
Wysłuchaj ścieżki dźwiękowej. Wychwyć różnice w odbiorze poszczególnych ścieżek.
R7W2RzwbRPTzw
Wysłuchaj ścieżki dźwiękowej. Wychwyć różnice w odbiorze poszczególnych ścieżek.

Wskazówka dla ucznia z dysfunkcją słuchu
W pierwszym przykładzie lektor wypowiada zdanie „W inercjalnym układzie odniesienia, jeśli na ciało nie działa żadna siła lub siły działające równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.”
Dźwięk jest wyraźny, nie zawiera szumów.
W drugim przykładzie lektor również wypowiada zdanie „W inercjalnym układzie odniesienia, jeśli na ciało nie działa żadna siła lub siły działające równoważą się, to ciało pozostaje w spoczynku lub porusza się ruchem jednostajnym prostoliniowym.”
Dźwięk jest przesterowany, zawiera szumy i trzaski. Nie jest wyraźny.
Jak sądzisz, czy przesterowanie zawsze jest zjawiskiem niepożądanym?

1
Polecenie 4

(dla zaawansowanych)

Współczynnik wzmocnienia sygnału we współcześnie produkowanych wzmacniaczach jest bardzo wysoki, nawet ponad 100 000. Ponieważ jednocześnie zależy on od temperatury, sprawia to, że bardzo trudno kontrolować zachowanie takiego wzmacniacza. W tym celu buduje się układy wzmacniacza z tzw. pętlą zwrotną. Jego idea przedstawiona jest na poniższym schemacie:

R12hAOSXy9Yrm
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.

Część sygnału wyjściowego kierowana jest z powrotem na wejście wzmacniacza poprzez układ odejmujący (oznaczony kółkiem z minusem w środku). Dzięki takiemu odejmowaniu pętla ta pełni rolę regulacyjną (im większa wartość sygnału, tym większą wartość sygnału zwrotnego odejmujemy). Spróbuj wyznaczyć współczynnik wzmocnienia takiego wzmacniacza . Przyjmij, że rezystancja układu odejmującego jest znikoma (zatem potencjał na wejściu jest taki sam jak na linii oznaczonej zielonym kolorem).

uzupełnij treść