Polecenie 1

Zapoznaj się z filmem, rekonstruującrekonstrukcjarekonstruując w odniesieniu do siebie przebieg procesu omawianego przez eksperta.

R1D08swZuhGjh
Film nawiązujący do treści materiału Postawa - osobowość - stabilizacja.
R10VKqjRmeUQX
Ćwiczenie 1
Wskaż, które stwierdzenia są prawdziwe, a które fałszywe. Jeśli konformizm jest postawą, to nonkonformizm można zdefiniować jako antypostawę. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Proces socjalizacji odbywa się zgodnie z zasadami tresury. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Zarówno konformizm, jak i nonkonformizm przejawiamy wobec grupy. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Jeśli konformizm potraktujemy jako akceptację, to dla nonkonformizmu charakterystyczny jest sprzeciw. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Proces socjalizacji przebiega w etapach: jednostka najpierw przechodzi socjalizację wtórną, a następnie pierwotną. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Cechy osobowości człowieka są źródłem spójności jego preferencji, ocen, przekonań i wartości. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
1
Ćwiczenie 2

Zapoznaj się z tekstem, a następnie wykonaj ćwiczenie.

1
Julia „Dzieci nie są pępkiem świata”. List czytelniczki

Mieszkam na osiedlu, na którym między blokami jest plac zabaw z piaskownicą, zjeżdżalnią, huśtawką, drabinkami. Ale to nie wystarcza, żeby dzieci mogły się bawić, bo dla niektórych najlepszą zabawą jest „darcie się wniebogłosy”. Rozumiem, że dzieci są głośne, że śmieją się i piszczą, jak bawią się np. w ganianego, ale mam pretensje do rodziców, że zapominają o tym, że mieszkają w bloku, a nie we własnym dworku z ogrodem.

Bo jak wytłumaczyć sytuację, kiedy mama siedzi na ławeczce ze słuchawkami w uszach, a jej znudzony pięciolatek wyje na cały regulator jakąś trąbką kibicowską? Inny obrazek. Kilkulatek biega wokół placu zabaw i łopatką lub czymś innym uderza w ogrodzenie przez kilkanaście minut.

dzieci Źródło: Julia, „Dzieci nie są pępkiem świata”. List czytelniczki, 5.07.2019 r., dostępny w internecie: haloursynow.pl [dostęp 8.02.2021 r.].
RjoI6JMBRqTKf
Rozstrzygnięcie: (Wybierz: tak, nie) Uzasadnienie: (Uzupełnij).

Słownik

innowacja
innowacja

(z łac. innovatio – odnowienie) ciąg działań, prowadzących do wytworzenia czegoś nowego: produktu, sposobu działania, procedury, sposobu organizacji itd.; odnosi się do zjawisk występujących w różnych sferach, np. w społeczeństwie, w języku, w gospodarce

pejoratywny
pejoratywny

mający negatywne znaczenie, ujemny wydźwięk

rekonstrukcja
rekonstrukcja

odtworzenie czegoś na podstawie zachowanych fragmentów, szczątków, przekazów itp.

status quo
status quo

z łac. – obecny, istniejący w danej chwili stan rzeczy; stąd np. zwolennik status quo to zwolennik, obrońca obecnego porządku (niechętny zmianom)