Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji – Frohe Ostern***!***

1. Cele lekcji

Wiadomości

Uczniowie poznają stronę internetową www.kaleidos.de.

Umiejętności

  • uczeń potrafi krótko opowiedzieć o zwyczajach wielkanocnych.

  • uczniowie znają wyrażenia związane z Wielkanocą.

Metoda i forma pracy

Metoda pracy: komunikacyjna.

Forma pracy: indywidualna, zbiorowa.

Środki dydaktyczne

pracownia komputerowa, komputery z dostępem do internetu

Przebieg lekcji

Czynności organizacyjne.

Nauczyciel pyta uczniów co robi się w okresie Wielkiego Tygodnia i Wielkanocy.

Uczniowie odpowiadają w czasie teraźniejszym.

Na tablicy uczniowie po kolei uzupełniają schemat obrazujący ich skojarzenia dotyczące Świąt : Wasser, aufräumen, Hase, Eier,Fasten, Lamm, Palmsonntag, Speisen weihen, Giessmontag

Nauczyciel podaje adres nowej strony internetowej www.kaleidos.de. Omawia zawartość tej strony. Strona ta zawiera informacje dotyczące zagadnień realiów państw niemieckojęzycznych. Można tu więc znaleźć informacje dotyczące wszystkich świąt, zabaw, hobby młodych ludzi, tradycji i zwyczajów charakterystycznych dla wybranego państwa. Niektóre podstrony dają możliwość zamieszczenia komentarza .

Nauczyciel podaje uczniom kolejność wejścia na właściwą tematykę strony

Uczniowie wchodzą na kolejne podstrony:

Start

Rituale und Feste

Bild des Hasen

Der Osterhase kommt

Nauczyciel zadaje uczniom pytania:

Wann kommt der Osterhase?

Zu wem kommt der Osterhase?

Wie lauft dieses Fest ab?

Uczniowie odpowiadają na pytania.

Wchodzą na stronę:

Weiter zu dem Fest

http://www.kaleidos.de/alltag/rituale/oste02.htm

Nauczyciel czyta uczniom wiersz widoczny na stronie pt. „Frohe Ostern!”

Chętni uczniowie głośno odczytują wiersz na głos.

Nauczyciel prosi uczniów o kliknięcie linku Aufgaben: was gehort wozu?.

Nauczyciel prosi uczniów o zaznaczenie nowego dla nich słownictwa, a następnie bez użycia słownika próbuje wraz z uczniami podać właściwe znaczenie nowych słów.

Na linku znajdują się ilustracje prezentujące zajęcia w domu i poza domem w trakcie przygotowań do Wielkanocy.

Uczniowie dopasowują fragmenty tekstów do odpowiednich ilustracji. Głośno odczytują zaznaczone odpowiedzi.

Można tutaj również omawiać ilustracje bardziej dokładnie, stosować różne czasy opowiadania w zależności od stopnia zaawansowania znajomości języka w danej grupie.

Nauczyciel zadaje kolejną pracę ze strony „Fragen zu Ostern” (Welche Antwort ist richtig?)

Podaje na tablicy kluczowe słowa np. Fastenzeit, die Christen, der Aschermittwoch, der Karfreitag, der Gründonnerstag

Strona ta ma postać testu sprawdzającego wiedzę uczniów na temat Wielkiego Tygodnia oraz samej Wielkanocy.

Uczniowie zapisują słowa do zeszytu, rozwiązują test i sprawdzają wynik, wspólnie odczytują poprawne odpowiedzi

Nauczyciel przedstawia uczniom zadanie ze strony: „Forum – aktuell original” . Na stronie tej znajdują się listy ze świata o zwyczajach świątecznych .

Nauczyciel prosi uczniów o wybranie dwóch listów.

Uczniowie czytają po cichu wybrane przez siebie listy, analizują ich treść.

Nauczyciel prosi uczniów o wyszukanie w listach opisów zwyczajów świątecznych.

Uczniowie przygotowują tabelę, w której wpisują zwyczaje świąteczne występujące w większości krajów oraz zwyczaje nietypowe, nieznane w Polsce.

Uczniowie, którzy mają dostęp do internetu mogą odpowiedzieć na jeden wybrany list. Pozostali uczniowie zapisują swoje odpowiedzi do zeszytu.

Należy pamiętać o uwzględnieniu w odpowiedzi informacji dotyczących Wielkanocy.

Przygotowała: Aleksandra Ochocka – nauczyciel języka niemieckiego w Gimnazjum nr 1 im Jana Pawła II w Wieruszowie

RdWj9ggudjO65

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 21.23 KB w języku polskim