Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji

Funkcje warunkowe w arkuszu Excel

Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń potrafi:

  • wymienić nazwy funkcji logicznych (jeżeli, licz.jeżeli);

  • podać zastosowanie funkcji;

  • wymienić argumenty funkcji;

  • omówić funkcje, korzystając z informacji zawartych w Pomocy programu;

  • opisać test logiczny;

  • opisać wartości, jeżeli warunek jest prawdą lub fałszem.

Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • utworzyć funkcję przy użyciu kreatora;

  • zdefiniować warunek logiczny;

  • zapisać wynik funkcji (poprzez tekst, adres, formułę);

  • zapisać funkcję sprawdzającą wiele warunków (funkcja zagnieżdżona);

  • odszukać w Pomocy programu informacje o nowo poznanej funkcji.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • ćwiczenia.

Środki dydaktyczne

  • komputery z zainstalowanym MS Excel.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanymi programami MS Excel i Power Point;

  • projektor multimedialny lub konsola VNC.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (2 min)

– wprowadzenie do lekcji tematu (5 min)

  • podanie tematu lekcji

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zapoznanie z celami lekcji

  • przypomnienie definicji funkcji oraz wiadomości na temat funkcji jednoargumentowych – wymienienie poznanych funkcji

Faza realizacyjna

– zapoznanie się z funkcją jeżeli (10 min)

  • omówienie sytuacji, kiedy należy zastosować funkcję logiczną (wyboru)

  • dyskusja z uczniami o potrzebie i znaczeniu funkcji wyboru

  • przypomnienie informacji o operatorach porównań – podanie ich komputerowego zapisu

  • konstruowanie testów (warunków) logicznych i określanie ich wyników

  • uruchomienie kreatora funkcji i wybranie funkcji jeżeli, odczytanie opisu i argumentów funkcji

  • przypomnienie uczniom o tym, że w Pomocy programu znajdują się dokładne opisy omawianych zagadnień

  • uruchomienie tematów Pomocy dotyczących funkcji jeżeli

  • przeanalizowanie informacji dotyczących składni i spostrzeżeń

  • zwrócenie uwagi na temat ilości zagnieżdżeń

  • przeanalizowanie przykładów – ustalenie wyników funkcji jeżeli

  • pokazanie możliwości zapisania tej samej funkcji jeżeli na dwa sposoby w zależności od określenia testu logicznego

  • podanie sposobu postępowania z funkcją, której nie znamy, a którą mamy zastosować („Jeśli nie wiemy, jak zastosować nowo poznaną funkcję, to zapoznajemy się z tematami Pomocy dotyczącymi tej funkcji, odczytujemy jej opis, argumenty, spostrzeżenia i przykłady, a następnie próbujemy ją zapisać w zadaniu”)

  • zamknięcie okna Pomocy

– zastosowanie funkcji jeżelilicz.jeżeli w zadaniu (10 min)

  • wczytanie pliku z zadaniem, wyjaśnienie zadania i ustalenie testu logicznego do rozwiązania zadania oraz wyników działania funkcji.

  • uruchomienie animacji pokazującej, jak zapisać funkcję za pomocą kreatora

  • zdefiniowanie argumentów funkcji w zadaniu za pomocą kreatora

  • samodzielne zapoznanie się z funkcją licz.jeżeli (wykorzystanie Pomocy)
    i zapisanie jej w zadaniu (możliwość zapisania tej funkcji bez użycia kreatora)

– uogólnienie zadania przez wykorzystanie adresowania bezwzględnego (5 min)

  • dyskusja z uczniami na temat tego, w jaki sposób uogólnić zadanie, tak by można było zmieniać zapis warunku bez potrzeby zmiany formuły (ustalenie, że kryterium zdawalności można wpisać do wyznaczonej komórki i w teście logicznym odwoływać się do tej komórki)

  • określenie parametrów adresowania (zauważenie, że należy zastosować adresowanie bezwzględne)

  • modyfikacja zadania

– rozwiązanie większej liczby warunków – zagnieżdżenie funkcji jeżeli (10 min)

  • rozmowa z uczniami na temat tego, jak można rozbudować zadanie, aby sprawdzało dodatkowy warunek (np. to, że w wyniku egzaminu uczniowie mogą zdać, być na liście oczekujących i nie zdać)

  • zwrócenie uwagi na sposób rozpatrywania warunków, które należy uporządkować, rozpatrzyć w określonej kolejności, wykluczając po kolei rozpatrzone przedziały

  • modyfikacja zadania, uzupełnienie brakujących formuł

  • podanie zadania z większą niż trzy liczbą warunków

  • zdefiniowanie i zapisanie większej liczby warunków

  • przypomnienie o ograniczonej liczbie zagnieżdżeń

  • dyskusja na temat tego, jak poradzić sobie z ograniczeniem zagnieżdżeń

Faza podsumowująca

– podsumowanie poznanych wiadomości (3 min)

  • podsumowanie poznanych wiadomości – przypomnienie poznanych funkcji i ich zastosowań

Bibliografia

[1] Galińska B., Excel 7.0/5.0, Wydawnictwo Centrum Komputerowe „ZETO”, Łódź 1996.

[2] Krawczyński E., Talaga Z., Wilk M., Technologia informacyjna nie tylko dla uczniów. Podręcznik, Wydawnictwa Szkolne PWN, Warszawa 2002.

[3] Pomoc programu Excel.

Załączniki

Czas trwania lekcji

1 x 45 minut

Uwagi

R1eN4m6DKJaXg

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 79.09 KB w języku polskim
R1emqVNT22ODm

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 81.00 KB w języku polskim