Galeria zdjęć interaktywnych
Przygotuj zestawienie średnich ocen, które uzyskali wszyscy uczniowie z poszczególnych przedmiotów realizowanych w szkole. Wyniki uporządkuj rosnąco według obliczonej średniej, czyli rozpocznij od przedmiotu o najmniejszej średniej w szkole.
Rozwiązanie i wyniki kwerendy
Przygotuj wersję parametryczną kwerendy z polecenia pierwszego, która wyświetli analogiczne zestawienie średnich ocen uzyskanych z poszczególnych przedmiotów, lecz jedynie przez uczniów klasy o nazwie wprowadzonej z klawiatury. Rezultaty uporządkuj rosnąco według uzyskanej wartości średniej.
Rozwiązanie i wyniki kwerendy
Przygotuj zestawienie piętnastu uczniów, którzy otrzymali najwięcej ocen. Podaj kolejno: liczbę ocen uzyskanych w dzienniku, imię i nazwisko ucznia, jego identyfikator systemowy użytkownika oraz nazwę klasy, do której uczęszcza. Wyniki kwerendy uporządkuj malejąco według liczby ocen otrzymanych przez ucznia.
Rozwiązanie i wyniki kwerendy
Przygotuj wersję parametryczną kwerendy z polecenia trzeciego, która wyświetli analogiczne zestawienie lecz dla wszystkich tych uczniów, którzy otrzymali dokładnie X
ocen w dzienniku, gdzie X
oznacza parametr (liczbę całkowitą) o wartości wprowadzonej z klawiatury. Wyniki posortuj alfabetycznie według wartości pola IDklasy
.
Rozwiązanie i wyniki kwerendy
Znajdź trzy dni roku szkolnego, w czasie których nauczyciele wystawili uczniom najwięcej ocen. Podaj datę wstawienia oceny do dziennika oraz łączną liczbę ocen wstawionych tego dnia do systemu.
Rozwiązanie i wyniki kwerendy
Podaj nazwisko, imię oraz IDklasy wszystkich uczniów w szkole, którzy nie uzyskali ani jednej oceny wystawionej w grudniu roku 2008.
Przygotuj wersję kwerendy z polecenia szóstego zawierającą dodatkowe pole obliczeniowe o nazwie Rocznik
, którego wartość będzie uzależniona od pola IDklasy
:
dla klas: 1a, 1b, 1c, 1d i 1e wartość słowna:
pierwsza
,dla klas: 2a, 2b, 2c, 2d i 2e wartość słowna:
druga
,dla klas: 3a, 3b, 3c, 3d i 3e wartość słowna:
trzecia
.
Wyniki uporządkuj alfabetycznie według wartości pola IDklasy
.
Rozwiązanie i wyniki kwerendy
Oczywiście znając rezultaty kwerendy z polecenia szóstego (które zawierają jedynie uczniów klas: 1a, 1c, 1d, 1e, 2a, 2b i 2e), zdajemy sobie sprawę, że należy przygotować kwerendę uniwersalną, czyli zwracającą wartość słowną dla każdej klasy znajdującej się w dzienniku szkolnym.