Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

WZÓR SCENARIUSZA ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH – SESJA II

Nazwa i nr programu: Program własny dla klas I‑III SP w zakresie edukacji zawodoznawczej „Gdy dorosnę będę…”. Etap I – propedeutyczny.

Temat zajęć: Gdy dorosnę, będę przewodnikiem turystycznym.

Klasa: III

Liczba godzin: 2

Cel

1. ogólny zajęć: rozwijanie zainteresowań uczniów pracą przewodnika turystycznego.

2. Szczegółowe zajęć w postaci zoperacjonalizowanej:

Uczeń:

  • rozwiązuje krzyżówkę;

  • poprawnie formułuje pytania na określony temat;

  • udziela odpowiedzi na zadane pytania;

  • wymienia nazwy kilku zabytków znajdujących się w jego gminie;

  • wymienia nazwy miejscowości należących do gminy;

  • wymienia nazwy rezerwatów i parku krajobrazowego znajdujących się na terenie gminy;

  • opowiada legendę związaną z gminą Lipie;

  • bierze udział w zabawie.

Pojęcia do wyjaśnienia w toku lekcji: gmina.

Metody i techniki pracy:

  • podające: pogadanka;

  • aktywizujące: „Quiz grupowy”;

  • technika „zdobywania sprawności”.

Do zajęć będą potrzebne następujące środki dydaktyczne:

kolorowe karty, koperty z zadaniami, krzyżówka, foldery gminy Lipie, przewodniki, ilustracje przedstawiające zabytki gminy.

Przebieg lekcji

Zaangażowanie

  1. Rozwiązywanie przez uczniów krzyżówki (zał. nr 1). Sformułowanie celów zajęć i podanie metod i form pracy na zajęciach.

  2. Podział uczniów na pięć grup – losowanie kolorowych kartek.

    Umiejętności w tym etapie:

    - Komunikowanie się na płaszczyźnie uczeń – nauczyciel.

    Badanie

  1. Nauczyciel omawia zasad gry „Quiz grupowy”.

  2. Uczniowie wybierają lidera. Liderzy zespołów losują przygotowane przez nauczyciela grupy tematyczne, zapoznają się z tematem pracy, planują swoją pracę.

  3. Zał. nr 2.

Umiejętności w tym etapie:

- praca w grupie;

- rozwiązywanie problemów;

- organizacja i planowanie własnego uczenia się;

- komunikowanie na płaszczyźnie uczeń – uczeń.

Przekształcanie

Zespoły przygotowują do wylosowanego zagadnienia po trzy pytania, na które znają odpowiedzi.

Umiejętności w tym etapie:

- komunikowanie na płaszczyźnie uczeń – uczeń;

- efektywne współdziałanie w grupie;

- rozwiązywanie problemów w sposób twórczy.

Prezentacja

Uczniowie zadają pytania poszczególnym zespołom (1‑2; 2‑3; 3‑4 itd.). Odpowiedzi uczniów są oceniane przez zespół, który zadaje pytania, a także przez nauczyciela. Za każdą odpowiedź można uzyskać 0 – 2 punktów, osobno od nauczyciela i ekspertów. Jeśli wskazany przez eksperta zespół nie odpowie prawidłowo lub nie udzieli odpowiedzi, mogą zgłaszać się inne zespoły, które otrzymują premię w wysokości 1‑ego punktu.

Przykładowa zestawy pytań – zał. nr 3.

Umiejętności w tym etapie:

- skuteczne komunikowanie się;

- ocena wyników własnego uczenia się.

Refleksja

  1. Eksperci sumują punkty. Zwycięska drużyna zostaje nagrodzona brawami.

  2. Nauczyciel przyznaje uczestnikom zajęć punkty na karcie sprawności „Przewodnik turystyczny”.

  3. Ewaluacja. Uczniowie rozmawiają o swojej pracy: o tym co było dla nich łatwe, a co sprawiło im trudność. Każdy z uczniów ocenia własny stopień zaangażowania się w zajęcia.

  4. Uczniowie wymieniają jedną nazwę, którą zapamiętali z dzisiejszych zajęć. Żadna nie może się powtarzać.

Umiejętności w tym etapie:

-skuteczne komunikowanie się uczeń – uczeń;

-efektywne współdziałanie w grupie;

-ocena wyników własnego uczenia się.

Uzupełniające źródła informacji dla ucznia:

  • foldery gminy,

  • przewodnik,

  • zdjęcia.

Uzupełniające źródła informacji dla nauczyciela:

  • materiały RAM;

  • J. Hereźniak, Rezerwaty Przyrody Ziemi Częstochowskiej;

  • foldery gminy;

  • przewodniki po Polsce.

R1WiF3VNhq9Zf

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 44.50 KB w języku polskim