Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ POZALEKCYJNYCH – sesja II

Osoba prowadząca: Zuzanna Czupryna

Nazwa i numer programu: Program własny dla klas I‑III SP w zakresie edukacji zawodoznawczej: „Gdy dorosnę, będę…”. Etap I – propedeutyczny.

Temat zajęć: Gdy dorosnę, będę przewodnikiem turystycznym.

Klasa: III

Liczba godzin: 1

Cel ogólny zajęć: rozwijanie zainteresowań uczniów pracą przewodnika turystycznego.

Cele szczegółowe w postaci zoperacjonalizowanej:

Uczeń:

rozwiązuje krzyżówkę;

dokonuje samooceny swojej pracy;

czyta ze zrozumieniem;

wyszukuje potrzebne dane na mapie;

układa z rozsypanki sylabowej nazwy krajów;

nazywa stolicę Hiszpanii, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch;

koloruje flagę w/w państw według wzoru;

nazywa charakterystyczne potrawy, sporty w/w państw;

nazywa dwa zabytki i największe rzeki w/w państw.

Pojęcia do wyjaśnienia w toku lekcji: Europa, Kolumb, Leonardo da Vinci, Napoleon, Szekspir.

Metody i techniki pracy:

podające: pogadanka;

problemowe;

aktywizujące: stacje uczenia się, gra dydaktyczna „Prawda‑fałsz”, technika zdobywania sprawności.

Do zajęć będą potrzebne następujące środki dydaktyczne: karty pracy,

mapy („Wally zwiedza świat” nr 5, 11, 15, 24), krzyżówka, encyklopedie , słowniki, mazaki, papier.

Przebieg lekcji

Zaangażowanie

1. Rozwiązanie krzyżówki (zał.1).

Nauczyciel poleca uczniom rozwiązanie krzyżówki. Informuje ich, że otrzymane hasło będzie odpowiedzią na pytanie: Gdzie dziś wyruszymy w podróż?

2. Odczytanie i wyjaśnienie otrzymanego hasła: Europa.

3. Wprowadzenie uczniów w temat.

Ogólne omówienie metody przez nauczyciela:

  1. liczba stacji: 4;

  2. dowolna kolejność wyboru stacji;

  3. czas pracy przy danej stacji około 10 minut;

  4. zróżnicowana liczba punktów do zdobycia w każdej stacji po zrealizowaniu zadań;

  5. maksymalna ilość punktów do zdobycia: 20;

  6. minimalna ilość punktów konieczna do zaliczenia: 12.

Numer stacji

Liczba punktów do zdobycia

1– zał. 2

3

2 – zał. 3

10

3 – zał. 4

3

4 – zał. 5

4

Podział uczniów na 4 grupy.

Umiejętności w tym etapie:

- komunikacja: nauczyciel – uczeń;

- organizacja i planowanie własnego uczenia się.

Badanie

Wędrówka po stacjach.

Nauczyciel na kilku stolikach rozkłada zadania (na każdym cztery). Uczniowie otrzymują kartę pracy, na której zaznaczają wykonanie wybranego zadania (zał. 6).

Uczniowie wybierają spośród siebie lidera. Nauczyciel informuje uczniów o tym, co znajduje się na poszczególnych stacjach.

Zadania na każdej stacji:

Zadanie 1

Uczniowie otrzymują rozsypankę sylabową. Ich zadanie polega na ułożeniu z niej nazwy państwa (Hiszpania, Włochy, Wielka Brytania, Francja). Poprawne ułożenie da prawidłowe pozdrowienie w języku tego państwa.

Zadanie 2

Uczniowie otrzymują mapę państwa. Wypełniają kartę pracy.

Zadanie 3

Uczniowie otrzymują flagę państwa. Ich zadaniem jest pokolorowanie jej.

Zadanie 4

Uczniowie spośród znanych postaci wybierają taką, która jest charakterystyczna dla danego państwa.

Umiejętności w tym etapie:

- organizowanie i planowanie własnego uczenia się;

- skuteczne porozumiewanie się.

Przekształcanie

Przedstawienie propozycji rozwiązania zadania.

Uczniowie realizują zaplanowane działania. Mają możliwość korzystania z porady nauczyciela. Swoje pomysły przenoszą na papier. Na koniec pracy przyznają sobie punkty.

- skuteczne porozumiewanie się;

- efektywne współdziałanie w grupie;

- rozwiązywanie problemów w twórczy sposób.

Prezentacja

Sprawozdawcy prezentują wyniki pracy w grupach.

Umiejętności w tym etapie:

- komunikowanie się.

Refleksja

1. Uczniowie wypowiadają się na temat pracy w grupie.

2. Gra dydaktyczna „Prawda‑fałsz” związana z tematem Europy.

  • Nauczyciel przydziela grupom materiały do gry (opis gry, plansze: „Karty”, „Prawda”, „Fałsz”, „Brak decyzji”, „?”, zestaw kart związanych tematycznie (zał. nr 7).

  • Po skończeniu pracy liderzy z poszczególnych grup zamieniają się miejscami. Ich zadaniem jest sprawdzenie poprawności wykonania ćwiczenia przez grupę.

3. Samoewaluacja „Barometr nastroju” (zał. 8).

4. Nauczyciel na karcie sprawności „Przewodnik turystyczny” przyznaje punkty za wykonanie zadań.

Umiejętności w tym etapie:

- ocena własnego uczenia się;

- skuteczne komunikowanie się.

Uzupełniające źródła informacji dla ucznia:

  • „Wally zwiedza świat” nr 5, 11, 15, 24;

  • Atlas Świata;

  • Encyklopedia PWN.

Uzupełniające źródła informacji dla nauczyciela: materiały RAM.

R19JbHqMJlsYr

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 35.05 KB w języku polskim