Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Natura falowa promieniowania elektromagnetycznego

Obejrzyj grafikę interaktywną pokazującą, jak podczas przechodzenia światła laserowego przez szczelinę, ujawnia się jego falowa natura. Sprawdź, jaki obraz pojawia się na ekranie, gdy szerokość szczeliny zmienia się przy zachowaniu stałej wysokości równej około 600 λ ( λ  - długość fali światła).

Zapoznaj się z opisem alternatywnym grafiki interaktywnej pokazującej, jak podczas przechodzenia światła laserowego przez szczelinę, ujawnia się jego falowa natura. Dowiedz się, jaki obraz pojawia się na ekranie, gdy szerokość szczeliny zmienia się przy zachowaniu stałej wysokości równej około 600 λ  (  λ  - długość fali światła).

RfbT6UMJIdFQw
Wiązka światła monochromatycznego pada na prostokątną szczelinę, za którą znajduje się ekran. Jak myślisz, w jaki sposób zmieni się obraz na ekranie, jeśli będziemy zmieniać szerokość szczeliny d? Na początek d równe 400 lambda, czyli szerokość szczeliny równa około 400 długościom fali. Na ekranie pojawia się obraz dyfrakcyjny w kształcie krzyża. Centralne maksimum ma kształt prostokąta - obróconej o 90 stopni szczeliny (szerokość szczeliny była równa 2/3 wysokości). Następnie d równe 200 długości fali. Gdy szerokość szczeliny zmniejsza się, centralne maksimum staje się szersze, a pionowa część obrazu zmniejsza się. Teraz d równe 60 długości fali. Gdy szerokość szczeliny zmniejsza się do jednej dziesiątej jej wysokości, centralne maksimum staje się jeszcze szersze, pionowa część obrazu mniejsza, a maksima boczne coraz słabsze.
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.
1
Polecenie 1

Jak będzie wyglądał obraz dyfrakcyjny po obróceniu najwęższej szczeliny o 90Indeks górny o?

uzupełnij treść
Polecenie 1
RlGoc22Zg2TrB
Jak będzie wyglądał obraz dyfrakcyjny po obróceniu najwęższej szczeliny o 90 stopni? Możliwe odpowiedzi: 1. Obraz dyfrakcyjny też zostanie obrócony o 90 stopni, 2. Obraz dyfrakcyjny zostanie obrócony o 45 stopni, 3. Obraz dyfrakcyjny nie ulegnie zmianie
1
Polecenie 2

Podaj dwa inne zjawiska, którym ulegają fale elektromagnetyczne.

uzupełnij treść
1
Polecenie 3

Wyjaśnij, dlaczego nie można zaobserwować dyfrakcji promieniowania gamma o długości fali mniejszej od 10Indeks górny -11 m na sieci krystalicznej atomowej.

uzupełnij treść
Polecenie 4
R1QH1eXg8vsov
Źródło: Włodzimierz Natorf.

Zdjęcie po lewej przedstawia wieczorny widok z okna na przeciwległą ulicę, a drugie zdjęcie ten sam widok po przesłonięciu obiektywu aparatu. Zgadnij, czym przesłonięto obiektyw?