Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Budowa lampy rentgenowskiej

Grafika przedstawia schemat lampy rentgenowskiej. Aby zobaczyć, jak wytwarza ona promieniowanie, włącz obwód żarzenia, a potem obwód wysokiego napięcia.

Zapoznaj się z opisem grafiki wyjaśniającej, w jaki sposób lampa rentgenowska wytwarza promieniowanie.

R11YljCQTS6jn
Ilustracja przedstawia prosty schemat lampy rentgenowskiej. W bańce szklanej znajduje się anoda nachylona w dół i tworząca z pionem kąt 45 stopni. Na prawo od anody znajduje się katoda, ustawiona pionowo. Katoda połączona jest ze źródłem prądu, obok którego znajduje się wyłącznik obwodu żarzenia. Katoda połączona jest również z ujemnym biegunem drugiego źródła prądu, obok którego znajduje się wyłącznik obwodu wysokiego napięcia. Obwód wysokiego napięcia zamyka przewód łączący dodatni biegun źródła prądu z anodą. Gdy klikniemy w wyłącznik obwodu żarzenia, ukazuje się napis: „Z katody rozgrzanej do 1800 – 2000 stopni Celsjusza emitowane są elektrony.” Na schemacie lampy pojawia się strzałka wskazująca obszar tuż obok katody. Przy strzałce jest napis: Termoemisja elektronów. Gdy klikniemy w wyłącznik obwodu wysokiego napięcia, ukazuje się napis: „Dodatnia anoda przyciąga elektrony wyemitowane z katody. Elektrony przyspieszane są do energii równej e razy wielkie U (e – ładunek elektronu, wielkie U – napięcie między katodą i anodą). Na schemacie lampy pojawia się w obszarze między katodą i anodą wiele poziomych strzałek o różnych długościach skierowanych do anody. Strzałki te symbolizują prędkości elektronów. Obszar między katodą i anodą opisany jest słowami: Elektrony przyspieszane polem elektrycznym. Gdy klikniemy w anodę, ukazuje się napis: „Elektrony zderzają się z anodą, doznają gwałtownego hamowania w polu jąder atomowych anody, co powoduje emisję fotonów promieniowania rentgenowskiego.” Na schemacie lampy pojawiają się w obszarze między katodą i anodą poziome strzałki o początku w katodzie i końcu w anodzie. Od anody wychodzą pionowe strzałki skierowane w dół z napisem: „Emisja promieniowania rentgenowskiego.”
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.
1
Polecenie 1

Jaka jest maksymalna energia fotonu promieniowania rentgenowskiego, gdy elektron straci całą energię w jednym procesie zderzenia? Od czego zależy długość fali takiego fotonu?

uzupełnij treść