Budowa lampy rentgenowskiej

Grafika przedstawia schemat lampy rentgenowskiej. Aby zobaczyć, jak wytwarza ona promieniowanie, włącz obwód żarzenia, a potem obwód wysokiego napięcia.

Zapoznaj się z opisem grafiki wyjaśniającej, w jaki sposób lampa rentgenowska wytwarza promieniowanie.

R11YljCQTS6jn
Ilustracja przedstawia prosty schemat lampy rentgenowskiej. W bańce szklanej znajduje się anoda nachylona w dół i tworząca z pionem kąt 45 stopni. Na prawo od anody znajduje się katoda, ustawiona pionowo. Katoda połączona jest ze źródłem prądu, obok którego znajduje się wyłącznik obwodu żarzenia. Katoda połączona jest również z ujemnym biegunem drugiego źródła prądu, obok którego znajduje się wyłącznik obwodu wysokiego napięcia. Obwód wysokiego napięcia zamyka przewód łączący dodatni biegun źródła prądu z anodą. Gdy klikniemy w wyłącznik obwodu żarzenia, ukazuje się napis: „Z katody rozgrzanej do 1800 – 2000 stopni Celsjusza emitowane są elektrony.” Na schemacie lampy pojawia się strzałka wskazująca obszar tuż obok katody. Przy strzałce jest napis: Termoemisja elektronów. Gdy klikniemy w wyłącznik obwodu wysokiego napięcia, ukazuje się napis: „Dodatnia anoda przyciąga elektrony wyemitowane z katody. Elektrony przyspieszane są do energii równej e razy wielkie U (e – ładunek elektronu, wielkie U – napięcie między katodą i anodą). Na schemacie lampy pojawia się w obszarze między katodą i anodą wiele poziomych strzałek o różnych długościach skierowanych do anody. Strzałki te symbolizują prędkości elektronów. Obszar między katodą i anodą opisany jest słowami: Elektrony przyspieszane polem elektrycznym. Gdy klikniemy w anodę, ukazuje się napis: „Elektrony zderzają się z anodą, doznają gwałtownego hamowania w polu jąder atomowych anody, co powoduje emisję fotonów promieniowania rentgenowskiego.” Na schemacie lampy pojawiają się w obszarze między katodą i anodą poziome strzałki o początku w katodzie i końcu w anodzie. Od anody wychodzą pionowe strzałki skierowane w dół z napisem: „Emisja promieniowania rentgenowskiego.”
Źródło: Politechnika Warszawska Wydział Fizyki, licencja: CC BY 4.0. Licencja: https://creativecommons.org/licenses/by/4.0/deed.pl.
1
Polecenie 1

Jaka jest maksymalna energia fotonu promieniowania rentgenowskiego, gdy elektron straci całą energię w jednym procesie zderzenia? Od czego zależy długość fali takiego fotonu?

uzupełnij treść