Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Hadrony i ich właściwości

Zapoznaj się ze składem kwarkowym hiperonów, nukleonów i mezonów.

RbEdWWJcL1kR0
Grafika przedstawia 14 cząstek składających się z kwarków u, d i s oraz ich antykwarków. Cząstki są reprezentowane przez koła o rozmiarach odpowiadającym masom cząstek. Po kliknięciu w numer cząstki pojawia się obraz, na którym cząstka jest symbolicznie przedstawiona, jako kulka zawierająca kwarki połączone sprężynkami oraz podstawowe informacje o cząstce.

Cząstki o ładunku ujemnym:

1. Omega minus składa się z 3 kwarków s. Skład kwarkowy sss, ładunek minus 1e, masa 1672 megaelektronowoltów dzielone przez c kwadrat, grupa bariony.

2. Ksi minus składa się z 2 kwarków s i jednego kwarku d. Skład kwarkowy dss, ładunek minus 1e, masa 1321 megaelektronowoltów dzielone przez c kwadrat, grupa bariony.

3. Sigma minus składa się z 2 kwarków d i jednego kwarku s. Skład kwarkowy dds, ładunek plus 1e, masa 1197,4 megaelektronowoltów dzielone przez c kwadrat, grupa bariony.

3. Kaon ujemny K minus składa się z 1 antykwarku u i jednego kwarku s. Skład kwarkowy anty u s, ładunek minus 1e, masa 493,7 megaelektronowoltów dzielone przez c kwadrat, grupa mezony.

4. Pion ujemny pi minus składa się z 1 kwarku d i jednego antykwarku u. Skład kwarkowy d anty u, ładunek minus 1e, masa 139,6 megaelektronowoltów dzielone przez c kwadrat, grupa mezony.

Cząstki o ładunku zerowym:

1. Ksi zero składa się z 2 kwarków s i jednego kwarku u. Skład kwarkowy uss, ładunek zero, masa 1315 megaelektronowoltów dzielone przez c kwadrat, grupa bariony.

2. Sigma zero składa się z 1 kwarku u, jednego kwarku d i jednego kwarku s. Skład kwarkowy uds, ładunek zero, masa 1192,6 megaelektronowoltów dzielone przez c kwadrat, grupa bariony.

3. Lambda zero składa się z 1 kwarku u, jednego kwarku d i jednego kwarku s. Skład kwarkowy uds, ładunek zero, masa 1115,7 megaelektronowoltów dzielone przez c kwadrat, grupa bariony.

4. Neutron składa się z 2 kwarków d i jednego kwarku u. Skład kwarkowy udd, ładunek zero, masa 938,3 megaelektronowoltów dzielone przez c kwadrat, grupa bariony.

5. Kaon K zero składa się z 1 kwarku d i jednego antykwarku s. Skład kwarkowy d anty s, ładunek zero, masa 497,6 megaelektronowoltów dzielone przez c kwadrat, grupa mezony.

Cząstki o ładunku dodatnim:

1. Sigma plus składa się z 2 kwarków u i jednego kwarku s. Skład kwarkowy uus, ładunek plus 1e, masa 1189,4 megaelektronowoltów dzielone przez c kwadrat, grupa bariony.

2. Proton składa się z 2 kwarków u i jednego kwarku d. Skład kwarkowy uud, ładunek plus 1e, masa 939,6 megaelektronowoltów dzielone przez c kwadrat, grupa bariony.

3. Kaon dodatni K plus składa się z 1 kwarku u i jednego antykwarku s. Skład kwarkowy u anty s, ładunek plus 1e, masa 493,7 megaelektronowoltów dzielone przez c kwadrat, grupa mezony.

4. Pion dodatni składa się z 1 kwarku u i jednego antykwarku d. Skład kwarkowy u anty d, ładunek plus 1e, masa 139,6 megaelektronowoltów dzielone przez c kwadrat, grupa mezony.
Polecenie 1

Przeanalizuj, w grupie barionów (hiperonów i nukleonów), od którego z poniższych czynników zależy masa cząstek. Wskaż najbardziej prawdopodobną hipotezę.

ROWrS5j3I7nLn
Przeanalizuj, w grupie barionów (hiperonów i nukleonów), od którego z poniższych czynników zależy masa cząstek. Wskaż najbardziej prawdopodobną hipotezę.
Możliwe odpowiedzi:
1. Od ładunku elektrycznego cząstki.
2. Od obecności kwarku u wewnątrz cząstki.
3. Od obecności kwarku d wewnątrz cząstki.
4. Od obecności kwarku s wewnątrz cząstki.