Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑cyan

Transmisja synaptyczna w synapsie chemicznej

RcFlATzNET54Q1
Ilustracja przedstawia transmisję synaptyczną w synapsie chemicznej. Pokazano dwa elementy leżące naprzeciwko siebie - to akson i fragment kolejnego neuronu. Przypominają kształtem kolbę. Mają szerszy przód i węższą dalszą część. Zbliżają się do siebie szerszą częścią. W aksonie powstaje potencjał czynnościowy. Polega on na gwałtownej krótkotrwałej zmianie potencjału błonowego komórki, który na pewien czas zmienia się z elektroujemnego na elektrododatni. Depolaryzuje błonę presynaptyczną. W wyniku depolaryzacji błony kanały jonowe bramkowane napięciem otwierają się i do wnętrza aksonu napływają jony C a 2 + . Na końcu aksonu znajdują się pęcherzyki synaptyczne. To kulki z zielonymi drobnymi kuleczkami w środku. Pęcherzyki synaptyczne łączą się z błoną presynaptyczną. Neuroprzekaźnik zostaje uwolniony do szczeliny synaptycznej. Proces ten zachodzi w wyniku zwiększonego stężenia jonów C a 2 + w zakończeniu aksonu. Pomiędzy aksonem a dendrytem znajduje się szczelina synaptyczna. W szczelinie znajdują się zielone kuleczki - to neuroprzekaźniki pochodzące z pęcherzyków synaptycznych. W górnej części dendrytu leży kanał jonowy bramkowany ligandem. Kanał może być otwarty - to rezultat przyłączenia ligandu, będącego neuroprzekaźnikiem. Napływ jonów depolaryzuje błonę postsynaptyczną.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o, licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 1
R1Xo8Xa0nzHAn
Przeanalizuj grafikę interaktywną, a następnie opisz etapy przekazywania impulsu nerwowego w synapsie. (Uzupełnij).
ROcOCCaYhASju
Opisz etapy przekazywania impulsu nerwowego w synapsie. (Uzupełnij).
1
Polecenie 2
R11fhAFOH2FP2
Wyjaśnij, jaki wpływ na transmisję informacji w obrębie i pomiędzy neuronami miałoby usunięcie jonów wapnia z otoczenia neuronu. (Uzupełnij).