Polecenie 1

Przeanalizuj grafiki interaktywne. Podaj nazwę ruchu masowego, który występuje w twojej okolicy. Podaj przyczyny jego występowania.

Przeanalizuj opisy grafik interaktywnych. Podaj nazwę ruchu masowego, który występuje w twojej okolicy. Podaj przyczyny jego występowania.

Rltig3WaJcSDI1
Na grafice przedstawiono pięć rodzajów ruchów masowych. Opisano: 1. Na ilustracji pokazano stromą ścianę, ze szczytu której spadają pojedyncze kamienie. Opis: Odpadanie. Odpadaniem nazywamy swobodny spadek pojedynczych fragmentów skalnych, dokonujący się pod wpływem działania siły ciężkości. Odpadanie z pionowych ścian skalnych odbywa się w powietrzu. Przy mniejszych nachyleniach ruch ma charakter skokowy. Im dłużej trwa proces odpadania tym większe cofanie się ściany skalnej przy jednoczesnej redukcji jej nachylenia.opis alternatywny, 2. Na ilustracji pokazano stromą ścianę, ze szczytu której spadają duże kawałki skał. Opis: Obrywanie. Obrywanie polega na nagłym odrywaniu się dużych mas skalnych i kumulowaniu się ich u podnóża stoku, w wyniku czego tworzy się blokowisko skalne. Obrywanie ma podobny przebieg do odpadania, ponieważ materiał skalny pokonuje część drogi w powietrzu. Przykładem takiego ruchu masowego mogą być obrywy na klifach na polskim wybrzeżu Bałtyku.opis alternatywny, 3. Na ilustracji pokazano osunięte zbocze z licznymi kamieniami. Opis: Osuwanie. Osuwanie to gwałtowne zsuwanie się zwietrzeliny lub luźnych skał w dół stoku. Skutkuje to powstaniem osuwiska. W jego górnej części tworzy się nisza osuwiskowa, a materiał skalny u podnóża stoku tworzy jęzor osuwiskowy. Do głównych przyczyn powstawania osuwisk zaliczamy przesiąknięcie zwietrzeliny wodą oraz trzęsienia ziemi.opis alternatywny, 4. Na ilustracji pokazano zbocze z pochylonymi drzewami. Zbocze zbudowane jest z niejednorodnych warstw. Opis: Spływanie. Spływanie to gwałtowny proces, który zachodzi na stokach o dużym nachyleniu pod wpływem obfitych opadów deszczu. Przesuwająca się z dużą prędkością warstwa zwietrzeliny jest silnie przesiąknięta wodą. W zależności od wielkości przenoszonego materiału wyróżniamy spływy błotne, ziemne i gruzowe. opis alternatywny, 5. Na ilustracji pokazano zbocze, w którym na pewnej głębokości są strużki wody wraz z kamieniami. Po prawej stronie ilustracji na niebie są chmury, z których pada deszcz. Opis: Spełzywanie. Spełzywanie to proces polegający na powolnym zsuwaniu się zwietrzeliny, który zachodzi na obszernych stokach o niewielkim nachyleniu. Ważnym czynnikiem wywołującym spełzywanie oprócz siły ciężkości jest przesiąkanie skał wodą. Powyginane pnie drzew, pochylone słupy lub płoty są oznakami spełzywania.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., CC BY-SA 3.0, https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/.