Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Polecenie 1

Przeanalizuj poniższy kartogram dazymetryczny i wskaż obszary o dużej koncentracji bydła na świecie i te, w których hodowla bydła nie występuje. Określ czynniki wpływające na to zróżnicowanie.

Przeanalizuj opis kartogramu dazymetrycznego i podaj obszary o dużej koncentracji bydła na świecie i te, w których hodowla bydła nie występuje. Określ czynniki wpływające na to zróżnicowanie.

R125B81w2MmOO
(Uzupełnij).
R1IQRmLvgLX5r1
Ilustracja interaktywna - mapa świata z zaznaczonymi miejscami prezentującymi obsadę bydła w sztukach na kilometr kwadratowy. Na mapie w ilości sztuk bydła wyróżniają się Indie, Ameryka Południowa, Europa Zachodnia, pas biegnący przez środek Afryki z zachodu na wschód. Opisano: 1. Pas Mleczny (Dairy Belt) w NE części USA (od Niziny Nadatlantyckiej po rejon Wielkich Jezior) - typ intensywny chowu, kierunek mleczny, co jest uwarunkowane przyrodniczo i wynika z chłonnego rynku zbytu w dużych aglomeracjach i kapitałochłonnego zaplecza technicznego. 2. Pas Kukurydziany (Corn Belt) w środkowej części USA - typ ekstensywny chowu, kierunek mięsny, co jest uwarunkowane dostępem do pasz (głównie soi i kukurydzy). 3. Ameryka Środkowa (Kostaryka, Gwatemala, Honduras, Salwador) - typ ekstensywny chowu, tworzenie nowych pastwisk odbywa się na drodze wypalania lasów równikowych. 4. Ameryka Południowa (środkowa i wschodnia część: Brazylia, Argentyna i Urugwaj) - typ ekstensywny chowu (wypas na pampie w wielkoobszarowych gospodarstwach), kierunek mięsny. 5. Europa Zachodnia i Środkowa - typ intensywny chowu, kierunek mleczny, rzadziej mięsny, czynniki: sprzyjające cechy klimatu, dostępność pasz, wysoki popyt na produkty mleczne (chłonny rynek zbytu). 6. Europa Wschodnia występuje tam zarówno ekstensywny, jak i intensywny chów zwierząt, od lat osiemdziesiątych dwudziestego wieku następuje tam spadek pogłowia na korzyść trzody chlewnej. 7. Afryka Wschodnia i strefa Sahelu (Etiopia, Sudan i Nigeria) typ ekstensywny chowu, siła pociągowa, czynniki: rosnące zapotrzebowanie na żywność w wyniku wzrostu liczby ludności, pasterstwo tradycyjnym zajęciem społeczności, liczba krów oznaką zamożności. 8. Azja Południowa (Indie, Bangladesz, Nepal, Pakistan) chów ekstensywny siła pociągowa odchody źródłem opału niska wydajność chowu (ze względów religijnych mleko i mięso nie ma żadnego wpływu na poziom wyżywienia ludności), czynnik: krowa jak zwierzę święte (zakaz zabijania) – rozprzestrzenianie zwierząt następuje samoistnie, w stadach pojawiają się także bawoły wykorzystywane jako siła pociągowa.
Obsada bydła w sztukach na kilometr kwadratowy.
Źródło: opracowanie własne na podstawie danych FAO.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.