Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑lime

Wpływ pH gleby na przyswajalność składników odżywczych przez rośliny

RIn79ThJV8CHi1
Ilustracja interaktywna przedstawia skalę pH gleby od wartości 4.0 do 10.0, czyli od silnie kwaśnej, przez średnio kwaśną, lekko kwaśną, bardzo lekko kwaśną, bardzo lekko zasadową, lekko zasadową, średnio zasadową, po silnie zasadową. Na skali są poziome paski z kolorami od czerwonego do zielonego. Na skali umieszczono poszczególne pierwiastki. Wartość pH 5.5 pomiędzy silnie kwaśnym a średnio kwaśnym: żelazo, mangan, bor, miedź i cynk. Wartość pH 7.0 pomiędzy bardzo lekko kwaśnym i bardzo lekko zasadowym: azot, fosfor, potas, siarka, wapń, magnez. Między 9.0 a 9.5 silnie zasadowe: molibden.
Wpływ pH gleby na przyswajalność składników odżywczych przez rośliny.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 1
RXBs6AdDshCtp
Przeanalizuj grafikę interaktywną i sformułuj dwa wnioski dotyczące wpływu pH na absorpcję makro- i mikroelementów przez rośliny. (Uzupełnij).
1
Polecenie 2
RLOuzPZZPqLo1
Szata roślinna jest uboższa na glebach o niskim pH. Zastanów się, jaki związek chemiczny jest wykorzystywany w celu podniesienia pH gleby. (Uzupełnij).
1
Polecenie 3

Im bardziej stężony nawóz roślinny, tym roślina lepiej rośnie.

RpkTP2UggJ2lH
Zastanów się, czy poniższe stwierdzenie jest prawdziwe. Odpowiedź uzasadnij. (Uzupełnij).