Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Widmo światła słonecznego

Obejrzyj grafikę interaktywną, aby zrozumieć, jak powstaje tęcza.
Zaleca się korzystanie w trybie pełnoekranowym.

R1JG7wsu7mrCn
Na ekranie grafiki widoczna jest ilustracja, która przedstawia krajobraz poza miastem w chwilę po opadach deszczu. W dolnej części ilustracji widoczne są łąki oraz w oddali zielone drzewa. Górna część ilustracji przedstawia częściowo zaciemnione niebo, po deszczu. Na ilustracji widoczna jest również tęcza w postaci kolorowego łuku na niebie. Do poszczególnych części ilustracji przyporządkowano cyfry, po kliknięciu których na ekranie pojawiają się szczegółowe informacje na temat zaprezentowanego zjawiska powstawania tęczy. Cyfra jeden przyporządkowana została do obserwatora widocznego w postaci białego ludka w prawej i dolnej części ilustracji. Po jej kliknięciu pojawia się informacja, że aby obserwator mógł obejrzeć tęczę, musi stać tyłem do słońca, które znajduje się powyżej czterdziestu dwóch stopni nad horyzontem. Cyfrę dwa przyporządkowano do pomarańczowych linii biegnących z prawej i górnej strony ilustracji w lewo i nieco w dół. Symbolizują one promienie słoneczne. Po jej kliknięciu na ekranie pojawia się informacja, że promienie słoneczne padają na krople wody zawieszone w powietrzu. Krople wody w powietrzu są wynikiem padającego deszczu. Cyfrę trzy przyporządkowano do szarego obszaru widocznego w centralnej części ilustracji nieco u góry na niebie. Symbolizuje to obszar kropelek wody zawieszonych w powietrzu. Krople wody zawieszone w powietrzu, na które pada promień światła białego pochodzącego od słońca zachowują się podobnie do pryzmatu. Rozszczepiają one światło, a poprzez zjawisko całkowitego wewnętrznego odbicia i załamania światła tworzą tęczę. Cyfrę cztery przyporządkowano do tęczy widocznej w postaci kolorowego łuku na niebie. Po jej kliknięciu na ekranie pojawia się informacja, że załamane i odbite w kroplach wody światło słoneczne biegnie do oczu obserwatora. Obserwator widzi kolorową tęczę ponieważ do jego oczu dociera wiele promieni, które są załamywane i odbijane w kierunku obserwacji od wielu kropli wody.
Polecenie 1

Wyjaśnij, dlaczego w tęczy czerwona barwa jest na górze, a fioletowa na dole.

uzupełnij treść
Polecenie 2

Przeczytaj fragment artykułu „Wszystkie kolory tęczy” Katarzyny Boni i odpowiedz, czy liczba kolorów w tęczy ma podstawy naukowe, czy jest umowna. Odpowiedź uzasadnij.
„O tym, że tęcza będzie miała siedem kolorów, zadecydował Izaak Newton, który opisał ją w 1704 roku. Siedem to mistyczna cyfra. Odpowiada siedmiu sferom niebieskim i siedmiu nutom w europejskiej skali muzycznej … (Newton) uznał, że kolorów musi być tyle, ile nut. Do swojego pierwszego opisu tęczy, w którym wyróżnił czerwony, żółty, zielony, niebieski i fioletowy, dodał więc pomarańczowy i granatowy.”

uzupełnij treść