bg‑cyan

Świat RNA

Światem RNA określa się hipotetyczną fazę ewolucji świata ożywionego. Zakłada się, że pierwszym materiałem genetycznym była samoreplikująca się cząsteczka RNA, pełniąca zarówno funkcję katalizatora, jak i nośnika informacji genetycznej. Hipotezę tę popiera m.in. odkrycie rybozymów oraz to, że do replikacji DNA konieczne są primery, czyli krótkie odcinki RNA.

Re6zguuw3lywE1
Oś czasu. 14000000000 p.n.e. Zdjęcie przedstawia punkt świetlny na czarnym tle. Ma promienisty kształt. Wielki wybuch to jedna z teorii dotyczących powstania wszechświata, która jest uważana za najbardziej prawdopodobną. Wielki Wybuch. 5000000000 p.n.e. Zdjęcie przedstawia model Układu Słonecznego. Pośrodku zdjęcia znajduje się Słońce, wokół którego na eliptycznych orbitach krążą planety. Planeta to obiekt astronomiczny okrążający gwiazdę lub pozostałości gwiezdne, w którego wnętrzu nie zachodzą reakcje termojądrowe, wystarczająco duży, aby uzyskać prawie kulisty kształt oraz osiągnąć dominację w przestrzeni wokół swojej orbity. W odróżnieniu od gwiazd, świecących światłem własnym, planety świecą światłem odbitym. Słońce to gwiazda centralna. Składa się z gorącej plazmy utrzymywanej przez grawitację i kształtowanej przez pole magnetyczne. Jest prawie idealnie kuliste. Około trzy czwarte masy Słońca stanowi wodór, resztę głównie hel. Układ słoneczny to układ planetarny w Drodze Mlecznej, składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich: ośmiu planet, ich księżyców, pięciu planet karłowatych i miliardów małych ciał, do których zalicza się planetoidy, komety i meteoroidy, a także pył międzyplanetarny. Licząc od Słońca są cztery planety skaliste. To Merkury, Wenus, Ziemia, Mars. A także pas planetoid składający się z małych skalistych ciał, a później cztery zewnętrzne gazowe olbrzymy (Jowisz, Saturn, Uran, Neptun) oraz drugi pas składający się z obiektów skalno-lodowych. Powstanie Układu Słonecznego. 4000000000 p.n.e. - 3500000000 p.n.e. Świat RNACzytaj więcej...

Zanim pojawiły się DNA oraz białka, na Ziemi istniał świat RNA. To właśnie RNA w pierwotnych komórkach przechowywał informację genetyczną i katalizował reakcje chemiczne.

. 3500000000 p.n.e. Pierwsze komórki z DNA W toku ewolucji DNA przejął od RNA rolę materiału genetycznego, białka zaś stały się głównymi katalizatorami reakcji chemicznych i składnikami strukturalnymi komórek. Funkcją RNA pozostało katalizowanie syntezy białek oraz splicingu RNA. 125000000 p.n.e. Pierwsze ssaki
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., na podstawie: Bruce Alberts i in., Podstawy biologii komórki. Część 1, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2019, s. 266, licencja: CC BY-SA 3.0.
bg‑cyan

Wybrane rodzaje rybozymów

R10W0B6J34zMB1
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
Źródło: Antoszczyk S., Nawrot B. (2003) Rybozymy w medycynie, Biotechnologia, nr 2, s. 142.
bg‑cyan

Funkcje rybozymów

  • Cięcie RNA i DNA;

  • Ligacja (łączenie) cząsteczek RNA;

  • Tworzenie wiązania peptydowego;

  • Polimeryzacja RNA;

  • Fosforylacja RNA i DNA;

  • Alkilacja (przeniesienie grupy alkilowej z jednego związku na drugi) RNA;

  • Aminoacylacja (przyłączenie grupy aminoacylowej do cząsteczki związku chemicznego) RNA;

  • Tworzenie i przecinanie wiązania amidowego i glikozydowego;

  • Dołączanie kationów metali do grup porfirynowych.

bg‑cyan

Znaczenie w medycynie

R1a7uklX2PvpM1
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
1
Polecenie 1
R10ldqQ0zboTM
(Uzupełnij).
1
Polecenie 2
R75kYu5qrUjIO
(Uzupełnij).