Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
bg‑gray1

Radiacja adaptacyjna – zięby Darwina 1

R1D9v1zCIb6ns1
Schemat przedstawia adaptacje radiacyjne zięby Darwina. W półokrągłych pierścieniach przedstawiono rodzaje zięb (nadrzewne, śpiewające i naziemne), a także rodzaje ich dziobów (jak u papug, chwytające, sondujące, miażdżące) oraz głównego pożywienia (pąki drzewne, owady, kaktusy, nasiona). Wokół pierścieni po zewnętrznej stronie znajdują się ilustracje poszczególnych gatunków. 1. Kłowacz wegetariański (Camarhynchus crassirostris) to ptak nadrzewny żywiący się głównie pąkami drzewnymi. Posiada jasnobrązowe upierzenie oraz masywny dziób z mocno zaokrągloną górną częścią i tylko lekko zakrzywioną częścią dolną. Obok tego ptaka znajduje się ramka z informacją, że jego dziób przypomina ten, który występuje u papug. 2. Kłowacz papugodzioby (Camarhynchus psittacula) , to ptak nadrzewny żywiący się owadami. Posiada brązowo zabarwione pióra oraz masywny, krótki dziób chwytający. 3. Kłowacz mały (Camarhynchus parvulus) , to ptak nadrzewny o szarym upierzeniu żywiący się owadami. Posiada mały, aczkolwiek dość masywny dziób chwytający. 4. Kłowacz kaktusowy (Camarhynchus pallidus) , to ptak nadrzewny o jasnobrązowym upierzeniu, żywiący się głównie owadami. Posiada prosty dziób sondujący. 5. Owadziarka szara (Certhidea olivacea) , to ptak śpiewający o brązowym upierzeniu żywiący się głównie owadami. Posiada cienki dziób sondujący. 6. Darwinka kaktusowa (Geospiza scandens) , to ptak naziemny o ciemnym upierzeniu żywiący się przede wszystkim kaktusami. Posiada krótki dziób sondujący o większej górnej części. 7. Darwinka ostrodzioba (Geospiza difficilis) , to ptak naziemny o ciemnym upierzeniu żywiący się nasionami. Posiada krótki, drobny dziób miażdżący. 8. Darwinka mała (Geospiza fuliginosa), to ptak naziemny o ciemnym upierzeniu żywiący się nasionami. Posiada krótki, grubawy dziób miażdżący. 9. Darwinka czarna (Geospiza fortis), to ptak naziemny o ciemnym upierzeniu żywiący się nasionami. Posiada krótki, duży dziób miażdżący. 10. Darwinka wielkodzioba (Geospiza magnirostris) to ptak naziemny o ciemnym upierzeniu żywiący się nasionami. Posiada krótki, masywny dziób miażdżący. Dzioby chwytające przedstawionych ptaków są najczęściej krótkie i szerokie, dzioby sondujące z kolei dłuższe i cienkie, a dzioby miażdżące są krótkie, szerokie i klinowate.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Polecenie 1
R1KIAXj4fsxS0
Przeanalizuj grafikę interaktywną i na jej podstawie wyjaśnij, na czym polega zjawisko radiacji adaptacyjnej. (Uzupełnij).
R9AV6eDyIUCC1
Przeanalizuj treść grafiki interaktywnej i na jej podstawie wyjaśnij, na czym polega zjawisko radiacji adaptacyjnej. (Uzupełnij).
1
Polecenie 2
R17C604PFh6Gs
Na podstawie grafiki interaktywnej wyjaśnij, jakie przystosowania do różnych nisz ekologicznych wykształciły się u zięb Darwina. (Uzupełnij).
R6PGZ1dI3dXva
Na podstawie treści grafiki interaktywnej wyjaśnij, jakie przystosowania do różnych nisz ekologicznych wykształciły się u zięb Darwina. (Uzupełnij).