bg‑magenta

Porównanie budowy komórek

bg‑violet

Komórki eukariotyczne

1
bg‑violet

Komórka prokariotyczna

RQYE3zHxXjQHZ1
Ilustracja przedstawia model komórki bakteryjnej. W centrum znajduje się nukleoid. To podwójna helisa DNA tworząca strukturę kolistą. W nukleoidzie znajduje się informacja genetyczna bakterii. Inaczej niż w komórkach eukariotycznych DNA bakterii nie jest upakowane na białkach histonowych. Fimbrie są białkowymi strukturami, za pomocą których bakteria przyczepia się do podłoża, np. do komórki roślinnej, zwierzęcej lub innej powierzchni. Pile są nieco grubszymi od fimbrii białkowymi rurkami. Uczestniczą w procesie koniugacji – wymianie materiału genetycznego pomiędzy komórkami bakterii. Rzęska umożliwia komórkom bakteryjnym ruch. Budową przypomina pustą w środku rurkę, której ściana stworzona jest z flagelliny. Bakterie magazynują substancje takie jak: glikogen, polifosforan, siarka lub polihydroksyalkaniany w formie ziaren, z których mogą być uwalniane w razie potrzeby. We wnętrzu komórki bakteryjnej występują rybosomy typu 70S, takie same jak w chloroplastach i mitochondriach. Biorą one udział w syntezie białek. Płynna substancja wypełniająca wnętrze komórki to cytoplazma. Cytoplazma komórek bakteryjnych nie jest podzielona na sektory ze względu na brak błoniastych organelli, m.in. siateczki śródplazmatycznej. Błona komórkowa to struktura oddzielająca środowisko wewnętrzne komórki bakterii od świata zewnętrznego. Ściana komórkowa bakterii utworzona jest z mureiny. Jej zadaniem jest utrzymywanie kształtu komórki oraz ochrona przed czynnikami środowiska zewnętrznego. Błona zewnętrzna występuje u bakterii Gram-ujemnych. Znajdują się w niej fosfolipidy, białka i lipopolisacharydy. Ściana komórkowa niektórych bakterii pokryta jest otoczką o konsystencji śluzu. Pełni ona funkcję ochronną zarówno przed wysychaniem, jak i szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi. Plazmid to kolista lub liniowa cząsteczka DNA. Nie warunkuje cech umożliwiających przeżycie, jednak niesie pożyteczne cechy np. oporność na antybiotyki, czynnik płciowy (czynnik F) czy możliwość syntezy toksyn.
Komórka bakteryjna.
Źródło: Englishsquare.pl Sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 1
R6hLO2FDd7KLI
Na podstawie tekstu oraz analizy schematów wymień trzy cechy różniące komórki prokariotyczne od komórek eukariotycznych. (Uzupełnij).
1
Polecenie 2
R1PoBwlXpd7He
Na podstawie analizy schematów różnych typów komórek wymień te z nich, które posiadają ścianę komórkową. Podaj różnicę w składzie chemicznym ścian komórkowych różnych typów komórek. (Uzupełnij).