Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
R1CC7Fo8mJyCg1
Grafika przedstawia transport gazów oddechowych w organizmie człowieka. Grafika ma kształt okręgu. Na samej górze znajdują się płuca . Od płuc w lewo biegnie strzałka, przy strzałce są podwójne jasnoniebieskie kuleczki - to tlen O 2 . Opis: Tlen pobrany z płuc, rozpuszczony w osoczu. Następnie tlen znajduje się na czerwonych dyskach - erytrocytach. Opis: Tlen związany z hemoglobiną – oksyhemoglobina H b O 2 . Następnie strzałka prowadzi do narządów wewnętrznych człowieka, między innymi do wątroby, żołądka, jelit. Cząsteczki tlenu trafiają do narządów, natomiast z narządów wychodzą cząsteczki dwutlenku węgla C O 2 . To dwie niebieskie kulki połączone z fioletową. Opis: dwutlenek węgla w formie rozpuszczonej w osoczu. Od narządów wewnętrznych strzałka kieruje się po okręgu w stronę czerwonych dysków, w pobliżu których są jasnobrązowe kulki - to jony wodorowęglanowe H C O 3 . Opis: Jony wodorowęglanowe w osoczu (powstają w erytrocytach). W zagłębieniu dwóch czerwonych dysków znajdują się cząsteczki dwutlenku węgla. Opis: Dwutlenek węgla związany z hemoglobiną – karbaminohemoglobina H b C O 2 . W stronę płuc biegną cząsteczki dwutlenku węgla. Cykl się zamyka.
Transport gazów oddechowych w organizmie człowieka.
Źródło: Przedmiotowy model 3D został opracowany przez Englishsquare.pl Sp. z o.o. na podstawie materiału źródłowego zakupionego w ramach serwisu www.turbosquid.com. Jakiekolwiek dalsze użycie tego modelu 3D podlega wszelkim ograniczeniom opisanym w licencji opublikowanej na przywołanej stronie internetowej., tylko do użytku edukacyjnego na zpe.gov.pl.
Polecenie 1

Przenalizuj grafikę interaktywną, a następnie zaprojektuj tabelę zawierającą informacje na temat transportu gazów oddechowych między erytrocytami, osoczem i komórkami ciała w płucach i tkankach.

R1KXTuogTAHPd
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
R12YAAXl86qQM
(Uzupełnij).
Polecenie 2
R11C5TOp9cgD5
Określ, która forma jest dominującą w transporcie dwutlenku węgla przez krew, a następnie wyjaśnij, jakie to ma znaczenie dla homeostazy organizmu. (Uzupełnij).
Polecenie 3
RSmfUnVwS4S0V
Wyszukaj w dostępnych źródłach informacje na temat roli, jaką pełni białko mioglobina w mięśniach człowieka. Porównaj jej powinowactwo do tlenu ze zdolnością hemoglobiny do łączenia się z tlenem i wyjaśnij znaczenie tego zjawiska dla sprawności fizycznej człowieka. (Uzupełnij).