Grafika interaktywna
Widmo światła białego
Grafika przedstawia widmo ciągłe światła białego. Zobacz, z jakimi kolorami światła możesz się spotkać w różnych sytuacjach lub miejscach. Kliknij w Widmo.
Opis alternatywny multimedium bazowego
Na grafice przedstawiona jest skala długości fali światła, podana w nanometrach. Skala pokrywa zakres od ok. 380 nm do 770 nm. Na skalę nałożony jest prostokąt. W prostokącie tym, patrząc od lewej do prawej, barwy zmieniają się płynie od fioletowej (odpowiada ona zakresom długości od ok. 380 do 410 nanometrów) przez niebieską (od ok. 410 nanometrów do 460 nanometrów), błękitną (od ok. 460 nanometrów do 490 nanometrów), zieloną (od 490 nm do 560 nm), żółtą (od 560 nm do do 580 nm), pomarańczową (od 580 nanometrów do 650 nanometrów) i czerwoną (od 650 nanometrów do 770 nanometrów). W prostokącie zaznaczono 5 punktów, które można kliknąć. Punkt 1 znajduje się na długości fali ok. 465 nm, kliknięcie go pokazuje zdjęcie prętów umieszczonych w wodzie. Pod wodą widoczny jest niebieski kolor światła. Punkt 2 znajduje się na długości fali ok. 495 nm. Po jego kliknięciu pojawia się zdjęcie zapalonego palnika gazowego. Widoczny jest błękitny płomień. Punkt 3 znajduje się na długości fali ok. 505 nm. Po jego kliknięciu pojawia się zdjęcie świecącej na zielono tarczy zegarka. Punkt 4 znajduje się na długości fali ok. 520 nm. Po jego kliknięciu pojawia się zdjęcie z noktowizora, mające zielone zabarwienie. Zdjęcie przedstawia akcję wojskową. Punkt 5 znajduje się na długości fali ok. 650 nm. Po jego kliknięciu pojawia się zdjęcie ciemni fotograficznej w której zawieszono czerwone lampy. W ciemni widoczny jest stół fotograficzny i naczynia z odczynnikami chemicznymi do wywoływania zdjęć. Papier światłoczuły, który wykorzystuje się w ciemni jest czuły na określone widma światła: niebieskie i zielone, dlatego jego obróbkę przeprowadza się przy świetle ciemnoczerwonym.
Przeanalizuj powyższą grafikę przedstawiającą przedmioty i sytuacje, w których możesz spotkać się ze światłem jednego koloru. Przychodzą Ci do głowy inne przykłady?
Czym różni się rozszczepienie światła białego w siatce dyfrakcyjnej i w pryzmacie?