Polecenie 1

Przeanalizuj grafikę interaktywną. Wykaż związek między miejscami występowania wulkanów a budową geologiczną Ziemi.

Przeanalizuj opis grafiki interaktywnej. Wykaż związek między miejscami występowania wulkanów a budową geologiczną Ziemi.

R18PeNgo1gcWW
(Uzupełnij).
RlRiunh6t9obP1
Na mapie świata oznaczono aktywne wulkany i granice płyt tektonicznych. Linie graniczne płyt biegną przez Ocean Atlantycki pionowo, przez Amerykę Środkową poziomo, wzdłuż zachodnich wybrzeży Ameryk, wzdłuż Alasku i Kamczatki, Japonii, Indonezji, na północ i na wschód od Australii, poziomo na południe od Australii, przez Ocean Indyjski za wschód od Madagaskaru, na południe od Afryki, przez Himalaje, Chiny, Irak północną Turcję, Morze Śródziemne, przez Afrykę pionowo na zachód od Somalii, Jeziora Wiktorii, Mozambiku. Największe nagromadzenia wulkanów oznaczono w Japonii, wzdłuż Kamczatki, w obszarze Indonezji, w Oceanii, na Islandii, w Ameryce Środkowej, na Morzu Karaibskim, na Aleutach, w Chile i Ekwadorze, w południowych Włoszech i Erytrei. Opisano: 1. Kilauea – czynny wulkan położony w archipelagu Hawajów. Należy do wulkanów efuzywnych. W skali VEI ma stopień 0.
Na zdjęciu ujęto z bliska olbrzymi krater wulkanu. Wydobywa się z niego rzadki dym, W centralnej części krateru znajduje się mała plama rozgrzanej do czerwoności lawy., 2. Etna – czynny stratowulkan położony we Włoszech, na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Obecnie jest najwyższym i największym stożkiem wulkanicznym w Europie. W skali VEI ma stopień 1.
Na zdjęciu znajduj się wulkan o bardzo długich, łagodnych zboczach, pokrytych śniegiem. Poniżej zboczy rozciąga się duży teren z lasami, polami i zabudowaniami. Z przodu zdjęcia jest kilka dużych budynków wielorodzinnych w stylu śródziemnomorskich. Przy domach rosną palny i cyprysy. Zza jednego z budynków wystaje wieża kościelna., 3. Galeras – aktywny wulkan eksplozywny w południowo-zachodniej Kolumbii, położony w paśmie Kordyliery Środkowej. W skali VEI ma stopień 2.
Na zdjęciu z samolotu ujęto wulkan będący częścią pasma górskiego o długiej ostrej grani. Góry są pozbawione roślin. Z krateru wulkanu wydobywa się smuga dymu., 4. Nevado del Ruiz – wulkan eksplozywny położony w Kordylierze Środkowej w Kolumbii. W skali VEI ma stopień 3.
Na zdjęciu znajduje się ściana skalna w kolorze szarym, Widoczne są liczne spękania poziome i pionowe, a także ślady w kolorze czarnym. Przed ścianą skalną znajduje się pochył usypany z szarej ziemi. Przez pochył prowadzi droga, na której stoją cztery samochody terenowe. Stoi przy nich kilka osób., 5. Hekla – wulkan eksplozywny w południowo-zachodniej Islandii. Jest to najwyższy czynny wulkan wyspy. W skali VEI ma stopień 4.
Na zdjęciu znajduje się góra, na której zboczach leży śnieg. Poniżej, u jej podnóża rozciąga się mniejsza góra, a przed nią teren nizinny. Niebo nad górami jest różowe. , 6. Fudżi – czynny stratowulkan będący zarazem najwyższym szczytem Japonii. W skali VEI ma stopień 5.
Na zdjęciu znajduje się wulkan. Ma kształt stożkowany, bez szczytu. Od góry do połowy zboczy przykryty jest śniegiem. U podnóży rozciąga się płaski teren zielony, bliżej widać teren bardzo gęsto zabudowany. Jeszcze bliżej dołu zdjęcia rosną drzewa o brązowo-złotym listowiu. Z listowia wystaje wieża o orientalnym wyglądzie. Składa się z czterech dachów na polu kwadratu, jeden nad drugim, a pomiędzy nimi kwadratowe piętrowe pomieszczenia. Na czubku wieży stoi czubek w kształcie długiej, masywnej sprężyny., 7. Krakatau – wyspa wulkaniczna, znajdująca się w Cieśninie Sundajskiej, pomiędzy wyspami Sumatra i Jawa w Indonezji. Wyspa jest aktywnym wulkanem klasyfikowanym jako stratowulkan. W skali VEI ma stopień 6.
Na zdjęciu panuje ciemność. Widoczny jest krater wulkanu, z którego wydobywa się gejzer lawy, strzelając iskrami. Na lewo z krateru płyną dwie proste strużki lawy., 8. Tambora – czynny wulkan na wyspie Sumbawa w Indonezji; zaliczany do stratowulkanów. W skali VEI ma stopień 7.
Na zdjęciu jest w oddali pasmo górskie. Przed górami znajduje się teren podmokły, zalany częściowo wodą, z której wystaje dużo grud ziemi., 9. Yellowstone – obecnie kaldera superwulkanu, położona jest nad plamą gorąca i jest pozostałością po gigantycznych eksplozjach. Ma najwyższy stopień w skali VEI.
Na zdjęciu znajduje się lazurowy, okrągły zbiornik wody, z której unosi się para. Nieco dalej widać kolejny taki zbiornik. Są one usytuowane na płaskiej, pozbawionej roślinności ziemi. Za tym obszarem znajduje się wzniesienie porośnięte lasami, a dalej łagodne pasma górskie. Niebo jest jasne, słoneczne, z dużą liczbą dużych, kłębiastych chmur.
Obszary aktywności sejsmicznej i występowanie wulkanów na świecie
Źródło: USGS Maps, domena publiczna.