Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
Polecenie 1

Na podstawie schematu scharakteryzuj formy krasu występujące na powierzchni i pod powierzchnią terenu. Pogrupuj przedstawione formy w zależności od dominującego procesu – niszczenia (rozpuszczania) lub akumulacji minerałów. Wyjaśnij różnicę między genezą form krasu powierzchniowego i podziemnego.

R1KpcMfc0dqPJ
(Uzupełnij).
RHY98pe6VUoN01
Grafika przedstawia zestawienie różnych form krasowych w skałach. 1. Polje. Ilustracja przedstawia polje. Są to rozległe obniżenia o stromych zboczach i płaskim dnie. Rozległe obniżenie o stromych zboczach i płaskim dnie., 2. Kocioł zapadliskowy. Ilustracja przedstawia kocioł zapadliskowy. Jest to głębokie zapadlisko w skale o stromych ścianach. Głębokie zapadlisko o stromych ścianach., 3. Lej krasowy. Ilustracja przedstawia lej krasowy. Jest to owalne zagłębienie powstające w wyniku rozpuszczania lub zapadania się terenu. Owalne zagłębienie powstające w wyniku rozpuszczania lub zapadania się terenu., 4. Ostaniec krasowy. Ilustracja przedstawia ostaniec krasowy. Jest to izolowane wzniesienie, pozostałe po rozpuszczeniu się skał go otaczających. Izolowane wzniesienie, pozostałe po rozpuszczeniu skał otaczających. Kopulaste wzniesienie w strefie tropikalnej określane jest jako mogot., 5. Ponor. Ilustracja przedstawia żłobek krasowy. Jest to pionowa bruzda o przebiegu zgodnym z kierunkiem spływu wody. Otwór, do którego wpływa ciek powierzchniowy., 6. Żebra krasowe. Ilustracja przedstawia dolinę krasową, jest to zjawisko wykształcone na obszarach krasowych.Ostre krawędzie oddzielające sąsiadujące żłobki., 7. Żłobek krasowy. Ilustracja przedstawia wywierzysko. Jest to źródło krasowe, otwór z którego woda krasowa wypływa na powierzchnię. Bruzda o przebiegu zgodnym z kierunkiem spływu wody., 8. Dolina krasowa. Ilustracja przedstawia stalagmit. Jest to naciek jaskiniowy w postaci stożka lub słupa wyrastającego z dna jaskini. Dolina wykształcona na obszarach krasowych., 9. Wywierzysko. Ilustracja przedstawia wywierzysko. Jest to źródło krasowe, otwór z którego woda krasowa wypływa na powierzchnię. Źródło krasowe, otwór, z którego woda krasowa wypływa na powierzchnię., 10. Stalagmit. Ilustracja przedstawia stalagmit. Jest to naciek jaskiniowy w postaci stożka lub słupa wyrastającego z dna jaskini. Naciek jaskiniowy w postaci stożka lub słupa wyrastającego z dna jaskini., 11. Stalagnat. Ilustracja przedstawia stalagnat. Jest to naciek jaskiniowy powstały z połączenia stalaktytu i stalagmitu. Naciek jaskiniowy powstały z połączenia stalaktytu i stalagmitu., 12. Stalaktyt. Ilustracja przedstawia stalaktyt. Jest to naciek jaskiniowy w formie narastającego ku dołowi sopla. Naciek jaskiniowy w formie narastającego ku dołowi sopla., 13. Jaskinia. Ilustracja przedstawia jaskinię. Jest to naturalna pustka w skale powstała w wyniku rozpuszczania. Naturalna pustka w skale powstała w wyniku rozpuszczania.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Grafiki w panelach: Banco de Imágenes Geológicas, flickr.com, licencja: CC BY-NC-SA 2.0; R. Schichtl, commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0; Tcie, commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 2.5; Janmad, commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 2.5; Stick, commons.wikimedia.org, licencja: GFDL 1.2; domena publiczna, pixabay.com; Banco de Imágenes Geológicas, flickr.com, licencja: CC BY-NC-SA 2.0; Korona b, commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 3.0; Freak-Line-Community, commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0; M. Gertkemper, commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 2.0; T. Helfrich, commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 2.5; Banco de Imágenes Geológicas, flickr.com, licencja: CC BY-NC-SA 2.0; D. Bunnell, commons.wikimedia.org, licencja: CC BY-SA 4.0.