Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki
1
Polecenie 1

Co to jest metoda Solvaya i jaką sól otrzymuje się za jej pomocą? Jakie procesy tam zachodzą? Zapoznaj się z grafiką interaktywną, a następnie przejdź do odpowiedzi na pytania.

Co to jest metoda Solvaya i jaką sól otrzymuje się za jej pomocą? Jakie procesy tam zachodzą? Zapoznaj się z opisem grafiki interaktywnej, a następnie przejdź do odpowiedzi na pytania.

RFLRbwQrrtwKH
W grafice interaktywnej przedstawiono schemat metody Solvaya. W pierwszym etapie wykorzystywany jest wodny roztwór chlorku sodu, do którego doprowadzany jest gazowy amoniak oraz tlenek węgla(IV). W wyniku reakcji powstaje stały wodorowęglan sodu oraz chlorek amonu. Drugi etap prowadzony równolegle polega na kalcynacji wapienia, który to składa się z węglanu wapnia. Produktami reakcji są gazowy dwutlenek węgla wykorzystywany w pierwszym etapie oraz ciało stałe tlenek wapnia. W trzecim etapie wykorzystuje się tlenek wapnia, który w reakcji z chlorkiem amonu z pierwszego etapu daje wodny roztwór chlorku wapnia oraz gazowy amoniak, który zawracany jest to pierwszego etapu, w którym zostaje wykorzystany, co zamyka cykl. Ostatni, czwarty etap metody polega na kalcynacji otrzymanego w pierwszym etapie wodorowęglanu sodu. W reakcji powstaje docelowy węglan sodu, woda oraz dwutlenek węgla zawracany do etapu pierwszego. 1. Metoda Solvaya W tym procesie wytwarza się sodę kalcynowaną (węglan sodu – Na2CO3) z solanki (chlorku sodu – NaCl) i z wapienia (węglan wapnia – CaCO3)., 2. Surowce Surowce główne: węglan wapnia, sól kamienna (chlorek sodu).

Surowiec pomocniczy: amoniak.

Paliwo do wypalania wapna palonego z wapienia: koks.

Przykładowo, do produkcji 1 t sody amoniakalnej zużywa się kolejno:
  • NaCl (w postaci solanki) 15251555 kg;
  • CaCO3 (w postaci wapienia) 12061370 kg;
  • koks do wypalania wapna 98105 kg;
  • węgiel do kalcynacji NaHCO3 120140 kg;
  • woda amoniakalna 48 kg.
, 3. Etap I Etap rozpoczyna przejście tlenku węgla(IV) (CO2) przez stężony wodny roztwór chlorku sodu (sól kuchenna, NaCl) i amoniaku (NH3). Schemat reakcji chemicznej jest następujący:

NaCl+CO2+NH3+H2ONaHCO3+NH4Cl

W metodzie produkcyjnej przepuszcza się stężoną solankę (wodę morską) przez dwie wieże.

I Amoniak przechodzi przez solankę i jest przez nią absorbowany.

II Tlenek węgla(IV) dostaje się do amoniakalnej solanki, następuje wydzielenie się wodorowęglanu sodu (sody oczyszczonej) z roztworu.

W roztworze o odczynie zasadowym, wodorowęglan sodu jest słabiej rozpuszczalny w wodzie niż chlorek sodu. Funkcją amoniaku jest buforowanie roztworu przy zasadowym pH – bez niego produkt uboczny w formie kwasu chlorowodorowego odpowiadałby za zakwaszenie roztworu i zatrzymanie wytrącania się produktu. NH4+ oraz solanka amoniakalna pełnią rolę „ługu macierzystego”., 4. Etap II Przez ogrzewanie („kalcynację”) wapienia w temperaturze 9501100°C i przez kalcynację wodorowęglanu sodu otrzymuje się tlenek węgla(IV), który jest niezbędny do reakcji I.

Węglan wapnia (CaCO3), który wchodzi w skład kamienia wapiennego, jest w pewnej części transformowany w wapno palone (tlenek wapnia – CaO) i tlenek węgla(IV):

CaCO3CO2+CaO
, 5. Etap III Wytrącający się wodorowęglan sodu – NaHCO3 odcedza się z gorącego roztworu chlorku amonu – NH4Cl i poddaje się procesowi z wapnem gaszonym – CaOH2, które powstaje podczas gaszenia tlenku wapnia (CaO+H2OCaOH2).

2 NH4Cl+CaOH2CaCl2+2 NH3+2 H2O

Amoniak jest zawracany z reakcji III do początkowego roztworu solanki w etapie I., 6. Etap IV Powstały wodorowęglan sodu (NaHCO3) jest zamieniany w procesie kalcynacji (160230°C) w produkt końcowy – węglan sodu (Na2CO3). Jako produkty uboczne powstają woda i tlenek węgla(IV):

2 NaHCO3Na2CO3+H2O+CO2

Tlenek węgla(IV) jest regenerowany (z etapu IV) i ponownie używany w etapie I.

Instalacja Solvaya, jeśli jest prawidłowo zaaranżowana oraz stosowana, prowadzi do odzyskania dużej ilości amoniaku, co pozwala nadrobić straty, ponieważ jego tylko niewielka nowa ilość jest dodawana do procesu.

Sól kuchenna, wapień i energia cieplna to ważne składniki omawianego procesu. Chlorek wapnia stanowi jeden z istotnych produktów ubocznych, który jest wykorzystywany jako sól drogowa., 7. Podsumowanie Wytwarzanie sody amoniakalnej składa się z:
  • sporządzenia solanki;
  • sporządzenia solanki amoniakalnej, przez nasycanie solanki amoniakiem;
  • wyprażenia wapna z kamienia wapiennego, z emisją gazów zawierających CO2;
  • nasycania solanki amoniakalnej CO2 (karbonizacja);
  • odseparowanie kryształów NaHCO3 od ługu macierzystego;
  • suszenia wilgotnego NaHCO3 i jego rozkład termiczny (kalcynacja);
  • regeneracji NH3 z ługów macierzystych przez zmieszanie z mlekiem wapiennym i ogrzewania.
Grafika interaktywna pt. Metoda Solvaya
Źródło: GroMar Sp. z o.o., Kiefer D. M., Soda Ash, Solvay Style, „Today's Chemist at Work" 2002, t. 11, nr 2, s. 87–88, 90., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 2

Jakie są najpopularniejsze metody przemysłowe otrzymywania chlorku sodu? Przeanalizuj grafikę interaktywną, a następnie wykonaj ćwiczenia znajdujące się poniżej.

R1M6cUkYNlmwV
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.
Grafika interaktywna pt. Metody otrzymywania chlorku sodu
Źródło: 1. Flad R. K., Salt Production and Social Hierarchy in Ancient China, Massachusetts 2011, s. 36.; 2. https://www.mortonsalt.com/salt-production-and-processing/, domena publiczna.
R1QmbQCVW6BIe
Ćwiczenie 1
Wybierz jedno nowe słowo poznane podczas dzisiejszej lekcji i ułóż z nim zdanie.
Ćwiczenie 2

Węglan sodu to jeden z najważniejszych produktów nieorganicznego przemysłu chemicznego. Jest otrzymywany metodą amoniakalną, w której surowcami są amoniak, chlorek sodu oraz węglan wapnia. Proces składa się z wielu etapów. Jednym z produktów ubocznych okazuje się chlorek amonu, z którego, w wyniku działania wodorotlenkiem wapnia, odzyskiwany jest amoniak. Napisz równanie otrzymywania amoniaku opisaną metodą.

R1Zabsjjhugre
(Uzupełnij).
RTgvMvjDEw7x5
(Uzupełnij).
R1KnNz1S0mooO
Ćwiczenie 3
Wymyśl pytanie na kartkówkę związane z tematem materiału.