Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Kontrola bagażowa na lotnisku

Wyobraź sobie, że przeprowadzasz kontrolę bagażu na lotnisku. Obejrzyj zdjęcia rentgenowskie bagaży, które pasażerowie próbowali wnieść na pokład samolotu. Twoim zadaniem będzie wykrycie niebezpiecznych przedmiotów, których wnoszenie jest zabronione. (Zdjęcia udostępniła włoska firma Simulscan, która produkuje urządzenia do rentgenowskiej kontroli bagażu.)

R118HfrrT9VI3
Ilustracja interaktywna 1. Na dole, z lewej strony Kombinerki powinny trafić do bagażu rejestrowanego, 2. Lewy górny róg skanu Mały scyzoryk zwykle by nie zwrócił niczyjej uwagi, ale do samolotu go nie wniesiemy., 3. Pistolet maszynowy zajmuje prawie całą przestrzeń walizki., 4. Pojemnik z kremem do rąk większy niż 100 ml jest niedozwolony, 5. nóż wielkości małej maczety. Niebieski z lewej strony, 6. Na dole, z lewej strony który myślał, że wejdzie na pokład z nożem, 7. Lewy górny róg skanu lakier do włosów w sprayu też nie może trafić do kabiny pasażerskiej, 8. nie pozostawił wątpliwości - z rewolwerem do samolotu.

Opis alternatywny do grafiki interaktywnej
Na środku grafiki jest zdjęcie przedstawiające kontrolę bagażu na lotnisku: na ruchomą taśmę podróżni kładą swoje bagaże, a pracownik ogląda na ekranie komputera widok bagaży prześwietlonych promieniowaniem rentgenowskim. Wokół tego zdjęcia są obrazy bagażów widoczne na ekranie. Zarysy walizek i plecaków są rozmyte i niewyraźne, ale metalowe przedmioty wewnątrz maja wyraźne kontury.
1.  Na dole z lewej strony walizki widać zarys kombinerek. Po kliknięciu ukazuje się napis: „Kombinerki powinny trafić do bagażu rejestrowanego.
2.  W lewym górnym rogu bagażu jest zarys scyzoryka. Po kliknięciu ukazuje się napis: „Mały scyzoryk zwykle by nie zwrócił niczyjej uwagi, ale do samolotu go nie wniesiemy”.
3.  W tym bagażu widać kontury dużego pistoletu maszynowego. Po kliknięciu ukazuje się napis: „Pistolet maszynowy zajmuje całą przestrzeń walizki. Może nawet jest ukryty pod podwójnym dnem?”
4.  W lewym dolnym rogu walizki widać okrągły przedmiot. Po kliknięciu ukazuje się napis: „Okrągły pojemnik (nawet z kremem do rąk) większy niż 100 mililitrów jest również niedozwolony.
5.  W plecaku widać zarys dużego noża. Po kliknięciu ukazuje się napis: „Nóż wielkości małej maczety nie może znajdować się w bagażu”.
6.  W plecaku widać zarys dużego noża. Po kliknięciu ukazuje się napis: „W tym plecaku został schowany bardzo duży nóż”.
7. W środkowej części walizki widać 2 podłużne pojemniki. Po kliknięciu ukazuje się napis: „W tym podłużnym pojemniku może znajdować się na przykład lakier do włosów w sprayu – to też nie może trafić do kabiny pasażerskiej”.
8.  W plecaku widać wiele drobnych przedmiotów. Po kliknięciu ukazuje się napis: „Wśród wielu przedmiotów widać wyraźnie zarys rewolweru”.

Polecenie 1

Na koniec wyjaśnij, dlaczego przedmioty metalowe wyraźnie widać na zdjęciach rentgenowskich.

uzupełnij treść