1
Polecenie 1

Czy wiesz, jak ważną rolę może odgrywać określenie stopni utlenienia związków? Zapoznaj się z poniższą grafiką interaktywną, ilustrującą różnice między związkami chromu na różnym stopniu utlenienia. W zależności od stopnia utlenienia, właściwości związków mogą ulegać zmianom. Po analizie schematu rozwiąż ćwiczenia.

Czy wiesz, jak ważną rolę może odgrywać określenie stopni utlenienia związków? Zapoznaj się z opisem grafiki interaktywnej, przedstawiającej  różnice między związkami chromu na różnym stopniu utlenienia. W zależności od stopnia utlenienia, właściwości związków mogą ulegać zmianom. Po zapoznaniu się ze schematem rozwiąż ćwiczenia.

RNydCN893tXmJ1
Grafika przedstawiająca "Chrom na różnych stopniach utlenienia. Reakcje, właściwości i zastosowania". Przedstawiono probówki wraz ze wzorami związków oraz opisami reakcji. Probówka z siarczanem(VI) chromu(III) o wzorze C r 2 S O 4 3 . Zawartość probówki jest w kolorze zielonym. Opis: reduktor lub utleniacz w zależności od doboru pozostałych substratów. Od probówki strzałka w prawo, nad strzałką napis: III stopień utlenienia strzałka w prawo III stopień utlenienia. Opis: reakcja pierwsza. Do ciemnozielonego roztworu siarczanu(VI) chromu(III) dodano wodorotlenek sodu. W wyniku reakcji wytrącił się szarobłękitny osad - wodorotlenek chromu(III). Następnie na schemacie jest probówka z wodorotlenkiem chromu(III) o wzorze C r ( O H ) 3 w postaci osadu. Opis: Posiada właściwości amfoteryczne. Od probówki strzałka w prawo, pod strzałką napis: III stopień utlenienia strzałka w prawo trzeci stopień utlenienia. Opis: reakcja druga. Do wodorotlenku chromu(III) dodano rozwór kwasu solnego, w efekcie czego doszło do zaniku osadu. W reakcji powstał jasnozielony chlorek chromu(III). Kolejny etap: probówka z chlorkiem chromu(III) o wzorze C r C l 3 . Opis: chlorek chromu stosuje się jako zaprawę przed farbowaniem tkanin, do chromowania metodą galwanizacji oraz jako substrat do otrzymywania innych związków chromu. Od probówki z wodorotlenkiem chromu(III) strzałka w prawo do probówki z zielonym roztworem, nad strzałką napis: III stopień utlenienia strzałka w prawo III stopień utlenienia. Opis: reakcja trzecia. Do wodorotlenku chromu(III) dodano rozwór wodorotlenku sodu. W wyniku reakcji otrzymano heksahydroksochromian(III) sodu o ciemnozielonym zabarwieniu. Od probówki z roztworem o ciemnozielonym zabarwieniu biegnie strzałka w górę, przy strzałce jest napis: III stopień utlenienia strzałka VI stopień utlenienia. Opis: reakcja czwarta. W reakcji heksahydroksochromianu(III) sodu z nadtlenkiem wodoru otrzymujemy chromian(III) sodu. Kolejna jest probówka z chromianem(VI) sodu, wzór N a 2 C r O 4 . Opis: jest silnym utleniaczem i jest higroskopijny. Chromian sodu, podobnie jak inne sole chromu sześciowartościowego, ma właściwości rakotwórcze. Od probówki biegnie strzałka w lewo, nad strzałką napis: VI stopień utlenienia strzałka w lewo VI stopień utlenienia. Opis: reakcja piąta. Reakcja chromianu(III) sodu z kwasem siarkowym(VI) pozwala na otrzymanie dichromianu(VI) potasu. Ostatni etap: probówka z dichromianem(VI) sodu, wzór N a 2 C r 2 O 7 . Opis: jest związkiem trującym, a jego pył drażni błony śluzowe. Od probówki biegnie strzałka w dół do pierwszej probówki. Przy strzałce jest napis: VI stopień utlenienia strzałka w prawo III stopień utlenienia. Opis: reakcja szósta. Dichromian(VI) sodu reaguje z azotanem(III) potasu w środowisku kwasu siarkowego(VI), dając produkt, jakim jest siarczan(VI) chromu (III). Po lewej stronie grafiki jest strzałka w górę ze zmiana z III stopnia utlenienia chromu na VI stopień.
Grafika interaktywna pt. „Chrom na różnych stopniach utlenienia. Reakcje, właściwości i zastosowania”
Źródło: GroMar sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
21
Ćwiczenie 1

Chrom na pewnym stopniu utlenienia ma negatywny wpływ na stan naszego zdrowia. Jest dla nas szkodliwy. Podaj, o który stopień utlenienia chodzi i jakie mogą być skutki kontaktu ze związkami chromu właśnie na tym stopniu utlenienia. Jak myślisz, dlaczego warto zdefiniować stopnie utlenienia w związkach?

R1WeM3ztpLaG6
Odpowiedź: (Uzupełnij).
21
Ćwiczenie 2

Rozpisz stopnie utleniania w heksahydroksochromianie(III) sodu.

ROIpsvN3UxQtU
(Uzupełnij).
R1e5wWOOCcwh5
(Uzupełnij).