bg‑cyan

Operon tryptofanowy – sposób działania 1

RwgFy6L1yPygT1
Na ilustracji widoczny jest schematycznie przedstawiony łańcuch DNA, a obok niego widnieje napis: Brak tryptofanu. Pierwsza część łańcucha przedstawiona jest w postaci prostokąta z zaokrąglonymi rogami podpisanego jako gen kodujący represor. Oddziela go od reszty łańcucha węższy odcinek z linią przerywaną prostopadłą do niego. Dalsza część łańcucha to żółty fragment - prostokąt z zaokrąglonymi rogami podpisany jako polimeraza DNA, dalej pomarańczowy operator. Żółty prostokąt i połowa pomarańczowego prostokąta symbolizującego operator znajdują się we wspólnej klamrze podpisanej jako promotor. Na niej znajduje się owalna, niebieska chmurka z podpisem: polimeraza RNA. Dalej widoczne są zielone prostokąty z napisami: Gen E, Gen D, Gen C, Gen B i Gen A, a nad nimi znajduje się strzałka skierowana w prawo z podpisem: Transkrypcja. Geny te ujęte są we wspólną klamrę z podpisem: Ekspresja genów, a od niego w dół prowadzi strzałka do napisu: enzymy biorące udział w syntezie tryptofanu. Pod wykresem widoczne jest koło z wyciętym fragmentem podpisane jako nieaktywny represor. Od koła do pomarańczowego prostokąta z napisem: operator prowadzi w górę strzałka z napisem: STOP.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
Rx3oAoP0lmE2B1
Na ilustracji widoczny jest schematycznie przedstawiony łańcuch DNA, a obok niego widnieje napis: Obecność tryptofanu. Pierwsza część łańcucha przedstawiona jest w postaci prostokąta z zaokrąglonymi rogami podpisanego jako gen kodujący represor. Oddziela go od reszty łańcucha węższy odcinek z linią przerywaną prostopadłą do niego. Dalsza część łańcucha to żółty fragment - prostokąt z zaokrąglonymi rogami podpisany jako polimeraza DNA, dalej pomarańczowy operator. Żółty prostokąt i połowa pomarańczowego prostokąta symbolizującego operator znajdują się we wspólnej klamrze podpisanej jako promotor. Pod tym fragmentem łańcucha znajduje się owalna, niebieska chmurka z podpisem: polimeraza RNA. Dalej widoczne są zielone prostokąty z napisami: Gen E, Gen D, Gen C, Gen B i Gen A. Geny te ujęte są we wspólną klamrę z podpisem: STOP. Pod wykresem widoczne jest koło z wyciętym fragmentem podpisane jako nieaktywny represor. Do koła przyłącza się brakujący, żółty fragment z napisem: tryptofan. Od koła do pomarańczowego prostokąta z napisem: operator prowadzi w górę strzałka z napisem: STOP. Na tym prostokącie widnieje zielone koło z żółtym wycinkiem podpisane jako operator z aktywnym represorem.
Źródło: Englishsquare.pl sp. z o.o., licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 1
R1XmxEYGDKk6V
U którego z organizmów obecny jest operon tryptofanowy? Zaznacz poprawną odpowiedź. Możliwe odpowiedzi: 1. u Escherichia coli, 2. u Nepa nicerea, 3. u Caenorhabditis elegans, 4. u Drosophila melanogaster
1
Polecenie 2
R1Hbiu2x3vVJs
1
Polecenie 3
RJHvP4kGysMTl
Łączenie par. Wskaż zdania prawdziwe i fałszywe.. Operon tryptofanowy podlega regulacji negatywnej.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Regulacja operonu tryptofanowego opiera się na systemie represor-operator i przypomina tę, która jest obecna w operonie laktozowym.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Cząsteczka tryptofanu pełni w operonie tryptofanowym funkcję korepresora.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz. Gdy w komórce jest niewiele tryptofanu, represor trp jest aktywny.. Możliwe odpowiedzi: Prawda, Fałsz
21
Polecenie 4
RHvtegdFcxQ1M
Przeanalizuj grafikę interaktywną i wyjaśnij sposób działania operonu tryptofanowego w momencie, kiedy komórka bakterii będzie obecna w środowisku z dużą ilością tryptofanu. (Uzupełnij).
Polecenie 5
R12V4Uftae8By
31
Polecenie 5
R1bux0SpMnkRm
Określ, czy operon tryptofanowy jest przykładem operonu indukowanego (katabolicznego) czy hamowanego (anabolicznego). Swoją odpowiedź uzasadnij. (Uzupełnij).