bg‑azure

Zięby Darwina

Karol Darwin zastał na wyspach Galapagos małe ptaki różniące się kształtem dzioba, wielkością ciała oraz trybem życia. Ustalił, że pochodzą one od jednego, wspólnego przodka. Nowe gatunki wyodrębniły się z ptaków przybyłych na Galapagos po zajęciu odmiennych nisz ekologicznych. U ptaków w konkretnych niszach pojawiały się, a następnie utrwalały przystosowania do różnych warunków środowiska.

R1YJeth94hLAD
Ilustracja Ilustracja przedstawia ryciny głów czterech różnych ptaków. Pierwszy z nich ma masywny, krótki dziób. Ptak drugi ma znacznie mniejszy, aczkolwiek dość spory dziób. Dziób trzeciego ptaka jest krótki oraz drobny, natomiast ptak czwarty posiada długi i spłaszczony dziób. 1. Pierwszy z nich ma masywny, krótki dziób. Geospiza magnirostris Żywi sie głównie orzechami i nasionami.

Zdjęcie przedstawia mieszankę nasion i orzechów. Można na nim wyróżnić orzech nerkowca, podłużne migdały oraz orzechy włoskie kształtem przypominające mózg. Ich kolor przechodzi od ciemnego brązu, przez jasny do kości słoniowej. 2. Ptak drugi ma znacznie mniejszy, aczkolwiek dość spory dziób. Geospiza fortis Żywi się głównie nasionami.

Zdjęcie przedstawia brązowe, drobne, podłużne nasiona. 3. Dziób trzeciego ptaka jest krótki oraz drobny. Geospiza parvula Żywi się głównie larwami insektów.

Zdjęcie przedstawia larwę owada. Jej segmentowe ciało jest podłużne i ma żółtą barwę.4. Ptak czwarty posiada długi i spłaszczony dziób. Geospiza olivaeae Żywi się głównie insektami.

Zdjęcie przedstawia mrówkę. Jest to owad o sześciu odnóżach, posiadający czółki oraz wyraźny podział ciała na głowę, tułów i odwłok. Jest ciało ma czarną barwę z brązową plamką na odwłoku.
Źródło: CSIRO, John Tann, Sage Ross, Sanjay Acharya, Wikimedia Commons, licencja: CC BY-SA 3.0.
1
Polecenie 1
R1ZuAgitYq10m
Wyjaśnij na podstawie grafiki, jaka cecha środowiska miała największy wpływ na fenotypy różnych gatunków zięb Darwina. (Uzupełnij).
Rd8gcFz2WoqSD
Wyjaśnij na podstawie opisu grafiki, jaka cecha środowiska miała największy wpływ na fenotypy różnych gatunków zięb Darwina. (Uzupełnij).
1
Polecenie 2
RilzL5Kh18GLZ
Dobór sztuczny to selekcja osobników dokonywana przez człowieka. Jej efekty można zaobserwować np. u zwierząt hodowlanych, takich jak psy czy gołębie. Zastanów się i napisz, co różni dobór sztuczny od naturalnego. (Uzupełnij).