Scenariusz lekcji

  1. Cele lekcji

    1. Wiadomości
      Uczeń:

      • zna wyrażenia idiomatyczne związane ze zwierzętami;

      • wie, w jakim kontekście należy używać tychże wyrażeń.

    2. Umiejętności
      Uczeń:

      • potrafi znaleźć definicje do podanego idiomu;

      • potrafi uzupełnić brakujące elementy w oparciu o kontekst.

  2. Metoda pracy
    Prezentacja, gra „Kalambury”.

  3. Forma pracy
    Praca z całą klasą, praca w grupie, praca indywidualna w oparciu o kartę pracy ucznia

  4. Środki dydaktyczne
    Karta pracy ucznia, karty do gry „Kalambury”.

  5. Przebieg lekcji

    1. Faza przygotowawcza

      1. Sprawy organizacyjno - porządkowe:

        • powitanie,

        • sprawdzenie listy obecności.

      2. Określenie celu i formy pracy na lekcji.

      3. Podanie i zapisanie tematu lekcji „Idioms – animals”.

    2. Faza realizacyjna

      Karta pracy ucznia [1]

      Put the missing words into phrases and match them to a definition.

      donkey work
      hard, boring work

      the lion's share
      the largest part of something

      play cat and mouse
      to try to defeat someone by tricking them

      be like a fish out of water
      to feel uncomfortable because of an unfamiliar situation

      dog‑tired
      extremely tired

      a big fish
      an important or powerful person

      have a memory like an elephant
      to be very good at remembering things

      let the cat out of the bag
      to tell people secret information, often without intending to

      Karta pracy ucznia [2]
      Replace the definition with an appropriate phrase. There is one extra phrase.

      a. She starts work at 5 a.m. and gets home at 9 p.m., [extremely tired] dog‑tired after so many hours.
      b. Of course I won’t forget. I [am very good at remembering things] have a memory like an elephant.
      c. Look at that man over there. He is a president of our company – [an important person] a big fish.
      d. Don’t [try to trick] play cat and mouse with me!
      e. The [largest part] lion’s share of our budget goes to charity.
      f. This is a secret so please don’t [give the secret] let the cat out of the bag.

    3. Faza podsumowująca

      Kalambury
      Nauczyciel dzieli klasę zależnie od liczebności na 2 lub 3 grupy. Kolejno lider każdej grupy otrzymuje na karcie hasło, które musi przedstawić za pomocą mimiki i gestów swojej grupie. Za właściwe odgadnięcie hasła grupa otrzymuje 10 pkt., jeśli grupa w przewidzianym czasie nie jest w stanie ustalić hasła, grupa kolejna może próbować je odgadnąć za połowę wartości punktów tj. 5 pkt. Nauczyciel wraz z uczniami ustala czas na odgadnięcie hasła

      Karty z hasłami:

      R1XPMnTF9nKya

  6. Bibliografia
    brak

  7. Załączniki

    1. Karta pracy ucznia

      Put the missing words into phrases and match them to a definition.

      ________ work

      the _____________'s share

      play ___________ and mouse

      be like a __________ out of water

      ________‑tired

      a big __________

      have a memory like an _________

      let the ________ out of the bag

      hard, boring work
      to be very good at remembering things
      extremely tired
      to feel uncomfortable because of an unfamiliar situation
      the largest part of something
      to tell people secret information, often without intending to
      an important or powerful person
      to try to defeat someone by tricking them

    2. Karta pracy ucznia.

      Replace the definition with an appropriate phrase. There is one extra phrase.

      a. She starts work at 5 a.m. and gets home at 9 p.m., [extremely tired] ___________ after so many hours.
      b. Of course I won’t forget. I [am very good at remembering things___________________
      c. Look at that man over there. He is a president of our company – [an important person] ____________________
      d. Don’t [try to trick] _______________________ with me!
      e. The [largest part] _______________________ of our budget goes to charity.
      f. This is a secret so please don’t [give the secret] __________________

  8. Czas trwania lekcji
    45 minut

  9. Uwagi do scenariusza
    Należy wyciąć karty niezbędne do gry „Kalambury”.

RvDh7avJBnXGR

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 70.46 KB w języku polskim
RcHM82tzvArvF

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 396.00 KB w języku polskim