Ilustracja do wiersza Juliana Tuwima "Mróz"
Scenariusz lekcji – Ilustracja do wiersza „Mróz” Juliana Tuwima. Kompozycja otwarta w barwach zimnych.
Korelacja z informatyką – Komunikowanie się z komputerem w środowisku Windows.
Korzystanie z programów użytkowych i multimedialnych.
Cele
Cel ogólny:
Doskonalenie czytania ze zrozumieniem.
Rozwijanie wyobraźni twórczej inspirowanej treścią wiersza.
Tworzenie kompozycji plastycznych za pomocą komputera.
Wykorzystywanie komputera do tworzenia dokumentu tekstowego z grafiką.
Korelacja międzyprzedmiotowa – plastyki, informatyki, języka polskiego.
Cele operacyjne:
Kategoria A: Zapamiętywanie wiadomości.
Uczeń wie, jakie są rodzaje kompozycji; zamknięta, otwarta, z rytmem, symetryczna.
Zna barwy podstawowe, pochodne, dopełniające.
Kategoria B: Rozumienie wiadomości.
Dostrzega różnice w rodzajach kompozycji.
Rozumie pojęcie gama barwna: zimna, ciepła, czysta, złamana.
Uczeń czyta ze zrozumieniem treść wiersza.
Kategoria C: Stosowanie wiadomości w sytuacjach typowych.
Wykorzystuje wiadomości o kompozycji do ilustrowania przeczytanej treści.
Interpretuje wiersz za pomocą odpowiednich form i stosownej gamy barwnej.
Uczeń świadomie gromadzi wyobrażenia o przeczytanych elementach występujących w wierszu.
Uczeń sprawnie posługuje się komputerowym programem graficznym – Paint.
Kategoria D: Stosowanie wiadomości w sytuacjach problemowych.
Uczeń narysuje z wyobraźni kompozycję barwną za pomocą komputera.
Zastosuje oryginalne i ciekawe formy plastyczne przybliżające treść wiersza.
Świadomie zastosuje barwy należące do gamy zimnej.
Zaprojektuje ilustrację w formie kompozycji otwartej.
Cele operacyjne realizowane z celami emocjonalnymi:
Pogłębia wrażliwość estetyczną.
Dostrzega znaczenie ilustracji książkowej.
Rozwija i wzbogaca wyobraźnię o treści realne i fantastyczne.
Umiejętności nabyte w czasie lekcji.
Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem.
Sprawne posługiwanie się komputerem przy tworzeniu dokumentu tekstowego i graficznego z możliwością drukowania wielu egzemplarzy.
Tworzenie kompozycji barwnej w układzie otwartym.
Doskonalenie posługiwania się programem graficznym – Paint, jako nowym narzędziem twórczym, umożliwiającym zmianę palety standardowej na dostosowaną do potrzeb.
Wzbogacanie umiejętności tworzenia gamy barw zimnych.
Wywołanie zadowolenia z własnej pracy.
Zwrócenie uwagi na znaczenie grafiki użytkowej w odbiorze tekstów literackich.
Kształcenie odpowiedzialności za pracę własna – ilustrator i cudzą (autor wiersza).
2. Metoda i forma pracy
Forma pracy – indywidualna. Metody: pogadanka na temat grafiki użytkowej, praktyczne działanie przy komputerach oraz prezentacja prac uczniów, wspólna ocena i możliwość drukowania najlepszych prac z ekspozycją w klasie.
3. Środki dydaktyczne
Tomiki wierszy o tematyce zimowej, plansze z rodzajami kompozycji, plansze – systematyka barw – walor i nasycenie, oprogramowanie użytkowe – Paint.
4. Przebieg lekcji
Wprowadzenie:
Wybór wierszy o tematyce zimowej.
Analizowanie treści wiersza ze zwróceniem uwagi na odkrywanie elementów i obrazów przybliżających treść.
Przypomnienie zasad kompozycji otwartej.
Oglądanie plansz z rodzajami kompozycji oraz plansz – walor barwny.
Przypomnienie barw z gamy zimnej.
Zapoznanie z tematem lekcji i określenie zadania.
Po uważnym przeczytaniu wiersza, ilustrowanie treści przy użyciu komputerowego programu graficznego.
Praca twórcza uczniów (indywidualna).
Projektowanie własnych kompozycji.
Stosowanie uproszczonych form.
Wykorzystywanie elementów pobranych z galerii ClipArtu.
Dokonywanie korekt i wzbogacanie rysunku symbolami pochodzącymi z różnych źródeł np. czcionka Webdings ze znakami gwiazdki, śnieżynki, aniołka, choinki, architekturą.
Malowanie gotowej pracy, tworząc barwą odpowiednią atmosferę i klimat ukazany w tekście wiersza.
Zapisywanie prac na dysku twardym.
Ocena prac i podsumowanie nabytych umiejętności.
Umiejętność tworzenia kompozycji otwartej.
Poprawność zastosowanych kolorów, wynikających z treści przekazu tekstowego.
Wyczerpanie tematu.
Umiejętność pracy z komputerem, (bogactwo zastosowanych możliwości).
Estetyka wykonania.
Wybór najładniejszych prac i drukowanie.
Ekspozycja w klasie wybranych prac uczniów.
Praca Ani
Praca Joasi
Praca Patryka
Praca Tomka