Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji:

Ilustrowanie dokumentów w edytorze elementami graficznymi

Cele lekcji:

Wiadomości:

Uczeń potrafi:

  • wskazać narzędzia służące do wstawiania elementów graficznych;

  • wskazać pasek Rysowanie;

  • określić usytuowanie obiektów Autokształty, WordArt, ClipArt, Diagram w menu Wstaw;

  • rozpoznać elementy graficzne charakterystyczne dla poszczególnych narzędzi.

Umiejętności:

Uczeń potrafi:

  • zastosować elementy grafiki w tekście stosownie do zawartości i przeznaczenia dokumentu;

  • dbać o estetykę i czytelność dokumentu;

  • wstawić obiekt ClipartWordArt do dokumentu z tekstem;

  • właściwie rozmieścić elementy graficzne i tekst w dokumencie;

  • wstawić element graficzny do tekstu we właściwym miejscu;

  • przemieszczać obiekt graficzny stosownie do miejsca przeznaczenia;

  • zmienić rozmiar i kształt obiektu przy pomocy dostępnych narzędzi;

  • wykorzystać obiekty dostępne w kolekcjach Clipart;

  • korzystać z wyszukiwania obiektów Clipart w okienku zadań;

  • korzystać z narzędzi paska WordArt;

  • korzystać z paska Rysowanie oraz elementów WordArt;

  • dodać obramowanie obrazka i strony oraz wybrać szerokość, kolor i styl linii, a także wzór (dla strony).

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • metoda laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • komputery z zainstalowanym programem Microsoft WordPowerPoint;

  • lekcja multimedialna.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym programem Microsoft WordPowerPoint;

  • projektor multimedialny

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

- czynności organizacyjne (5 min)

- wprowadzenie do ilustrowania dokumentów (5 min)

  • podanie tematu lekcji;

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią;

  • pogadanka z uczniami na temat dokumentów użytkowych, tekstów okolicznościowych, w których wykorzystuje się elementy graficzne w celu ilustrowania treści, wyrażania uczuć lub zdobienia;

Faza realizacyjna

- lekcja multimedialna (20 min)

  • uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej;

  • zwrócenie przez nauczyciela uwagi na dostępne narzędzia graficzne i sposób ich wykorzystania, podkreślenie potrzeby zachowania estetyki i czytelności dokumentów z elementami graficznymi;

  • praca uczniów z lekcją multimedialną;

Lekcja multimedialna

- zastosowanie poznanych narzędzi, przygotowanie dokumentu ilustrowanego obiektem Clipart (10 min)

  • otwarcie nowego dokumentu edytora;

  • przypomnienie dostępnych narządzi oraz sposobu wstawiania obiektu Clipart;

  • przygotowanie ogłoszenia o zawodach sportowych w szkole ilustrowanego obiektem Clipart;

  • wprowadzenie krótkiego tekstu z nagłówkiem Ogłoszenie;

  • skorzystanie z polecenia Obraz menu Wstaw;

  • wyszukanie odpowiedniego obrazka w okienku zadań Klipart (wpisanie hasła sport lub ludzie);

  • wstawienie wybranego obiektu;

  • dostosowanie rozmiaru oraz ustawienie obrazka względem tekstu;

  • wykorzystanie Podglądu wydruku do oceny trafności rozmieszczenia elementów w dokumencie;

  • ocena wyglądu przygotowanego ogłoszenia;

Faza podsumowująca

- podsumowanie lekcji (5 min)

  • przypomnienie poznanych narzędzi, ocena ich przydatności w przygotowaniu dokumentów okolicznościowych, użytkowych;

  • wskazanie przez uczniów możliwości wykorzystania poznanych narzędzi w przygotowaniu materiałów edukacyjnych;

  • podkreślenie zasady umiaru w stosowaniu ilości elementów graficznych na stronie oraz odpowiedniego doboru kolorów np. obramowania;

  • zadanie domowe – Dokończ wcześniej oglądane życzenia na Dzień Matki. Przygotuj je dla swojej mamy. Zmień obrazek, zastosuj inny styl nagłówka. Pamiętaj o proporcjonalnym rozłożeniu elementów w dokumencie.

Bibliografia

  1. Białowąs J., Chmielewska K., Drogowski A., Figielska‑Pezda E., Mordaka M. „Informatyka 2000 podręcznik kl.4‑6 + CD”, Wydawnictwo Czarny Kruk, Bydgoszcz 2000

  2. E. Gurbiel, G.Hardt‑Olejniczak, E.Kołczyk, H. Krupicka, M. Sysło „Informatyka. Podręcznik dla ucznia szkoły podstawowej klasy 4/6”, WSiP, Warszawa 1999.

  3. „Jak oglądać świat w klasie szóstej? Poradnik dla nauczyciela”, pod red.D.Chwastek i E. Nowosielskiej, Wydawnictwo ARKA, Poznań 2001

Załaczniki

Zadanie domowe:

Dokończ wcześniej oglądane życzenia na Dzień Matki. Przygotuj je dla swojej mamy. Zmień obrazek, zastosuj inny styl nagłówka. Pamiętaj o proporcjonalnym rozłożeniu elementów w dokumencie.

Czas trwania lekcji:

1 x 45 minut

Uwagi

R1CI7rfWemlRq

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 80.86 KB w języku polskim
R1JR20HnvGR7H

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 85.50 KB w języku polskim