Indeks Sprawności Fizycznej K. Zuchory - próba siły, gibkości i wytrzymałości
Indeks Sprawności Fizycznej K. Zuchory – próba siły, gibkości i wytrzymałości
Scenariusz lekcji, III etap edukacyjny, wychowanie fizyczne
–––––––––––––––––––––––––––––––––
Wymagania szczegółowe:
1. Diagnoza sprawności i aktywności fizycznej oraz rozwoju fizycznego. Uczeń:
1.1 wykonuje wybrany przez siebie zestaw prób do oceny wytrzymałości, siły i gibkości
Adresat: Uczniowie klas II
Czas trwania: 45 minut
Cele szczegółowe w zakresie wiadomości:
Uczeń:
wie, jak dokonać oceny wytrzymałości, siły i gibkości przy pomocy ISF K. Zuchory
zna cel systematycznej kontroli swojej sprawności fizycznej
Cele szczegółowe w zakresie umiejętności:
Uczeń:
wykonuje wybrane próby z ISF K. Zuchory
Interpretuje wyniki wybranych prób
Cele szczegółowe w zakresie postaw:
Uczeń:
dostrzega korzyści diagnozowania własnego rozwoju fizycznego
Metody: zadaniowa ścisła
Formy i miejsce zajęć
Formy: frontalna, grupowa
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna, boisko szkolne.
Przybory i przyrządy: 3 stopery, 5 drążków gimnastycznych, 5 materaców gimnastycznych, 6 stojaków, laptop, rzutnik.
Zasoby multimedialne:
**prezentacja: „**Omówienie przebiegu Indeksu Sprawności Fizycznej K. Zuchory”.
zestaw ilustracji: „Technika wykonania prób Indeksu Sprawności Fizycznej Krzysztofa Zuchory”
film: „Indeks Sprawności Fizycznej K. Zuchory - Ocena siły mięśni ramion, siły mięśni brzucha i gibkości”
Opis przebiegu zajęć
Tok | Opis przebiegu zajęć | Uwagi organizacyjno – metodyczne |
Część wstępna 8 – 10 minut |
Zbiórka, sprawdzenie obecności i przygotowania do zajęć, podanie tematu lekcji, przygotowanie sprzętu.
Ćwiczenia w biegu:
Ćwiczenia w miejscu
| Ustawienie w szeregu. Ustawienie na obwodzie koła. Ustawienie w rozsypce. Ustawienie przy drabinkach. |
Część główna 25 – 30 minut | Nauczyciel zapoznaje uczniów z prawidłową techniką wykonania prób. Uczniowie wykonują w parach samodzielnie próby siły mięśni ramion i brzucha oraz gibkości. Na końcu uczniowie wykonują próbę wytrzymałości z biegiem na określonym dystansie.
Nauczyciel zwraca uwagę na to, że wyniki są informacją o stanie sprawności fizycznej ucznia. Znając je, uczeń może pracować nad rozwojem | Wykorzystanie zasobów multimedialnych. Uczniowie dobierają się w pary. |
Część końcowa 10 minut |
Zabawa – „Minutka” Uczniowie w leżeniu tyłem. Zadaniem uczniów jest przejście do siadu po 60 sekundach. Każdy uczeń samodzielnie określa, w którym momencie, jego zdaniem, upłynęła 1 minuta.
Zbiórka. Podsumowanie zajęć. Pożegnanie. | Uczniowie w rozsypce. Uczniowie w szeregu. W podsumowaniu nauczyciel ocenia poprawność wykonania prób. Zachęca uczniów do cyklicznego wykonywania diagnozy swojej sprawności fizycznej. Proponuje badanie sprawności innych członków rodziny. |