Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji

Instalacja aplikacji oraz kompresja danych

Cele lekcji

Wiadomości

Uczeń potrafi:

  • opisać przebieg instalacji programu;

  • wyjaśnić potrzebę instalacji programów na dysku oraz ich ewentualnej deinstalacji;

  • opisać pojęcia: kompresja i dekompresja;

  • wymienić przykłady programów kompresujących;

  • scharakteryzować metody kompresji i dekompresji plików.

Umiejętności

Uczeń potrafi:

  • instalować programy;

  • deinstalować programy;

  • obsługiwać program Kompresor lub inny archiwizator np. WinZip, WinRAR;

  • kompresować pliki za pomocą wybranego archiwizatora;

  • tworzyć archiwum samorozpakowujące się i archiwum z hasłem, dekompresować pliki.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • podręcznik;

  • program instalacyjny aplikacji, np. TotalCommander lub inny;

  • program do archiwizacji danych: Kompresor, WinZip, WinRAR lub inny.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich z zainstalowanym programem Power Point;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

– czynności organizacyjne (5 min)

  • przypomnienie pojęcia programu komputerowego, systemu operacyjnego

  • przypomnienie konieczności instalowania programów na dysku, uzasadnienie przez uczniów tej konieczności

  • przypomnienie przez uczniów działań, jakie wykonuje program instalacyjny

Faza realizacyjna

  • zapoznanie się uczniów z tekstem w podręczniku

  • przypominienie, że procesem instalacji kieruje program instalacyjny

  • wymienienie zadań programu instalacyjnego

  • uruchomienie programu instalacyjnego Kompresor.exe z płyty CD dołączonej do podręcznika lub innego programu kompresującego pliki

  • zainstalowanie programu kompresującego (należy zwrócić uwagę na warunki licencji programu – w wypadku oprogramowania shareware należy wspomnieć o ograniczeniach (i ich zniesieniu, jeśli zostanie wykupiona licencja)

  • wyszukiwanie w internecie informacji na temat kompresji danych

  • pogadanka z uczniami na temat tego, co to jest kompresja

  • podanie przez uczniów przykładów programów kompresujących

  • wyjaśnienie pojęcia archiwum

  • omówienie elementów okna programu Kompresor lub innej aplikacji służącej do kompresji

  • wskazanie poznanych elementów w oknie uruchomionego programu i omówienie ich funkcjonalności

  • wyszukanie i zaznaczenie plików graficznych przeznaczonych do kompresji

  • wybranie typu kompresji i wskazanie lokalizacji pliku archiwum

  • nazwanie pliku archiwum i rozpoczęcie procesu kompresji

  • sprawdzenie stopnia kompresji danych

  • omówienie różnego stopnia kompresji plików różnych rodzajów (np. graficzne, tekstowe, mp3)

  • przypomnienie pojemności dyskietki

  • wskazanie zalet tworzenia archiwum samorozpakowującego się

  • utworzenie archiwum z podziałem na pliki o określonym rozmiarze

  • utworzenie archiwum samorozpakowującego (na lekcji z programem WinZip pomijamy ten blok)

  • dekompresja plików spakowanych na lekcji

  • omówienie warunków wykonania dekompresji (konieczność posiadania programu do dekompresji)

  • omówienie zalet archiwum samorozpakowującego się

Faza podsumowująca

podsumowanie (5 min)

  • wymienienie przez uczniów najczęściej spotykanych nazw programów instalacyjnych i sposobów ich uruchamiania

  • pogadanka na temat systemowego kompresora danych

Bibliografia

[1] Białowąs J., Chmielewska K., Jakutowicz M., Mordaka M., Wojciechowski Z., Informatyka 2000. Poradnik metodyczny dla nauczycieli gimnazjum (I rok nauki), CD‑ROM, Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2002.

[2] Mordaka M., Lipski J., Gulgowski M., Informatyka 2000. Podręcznik dla gimnazjum (klasa 2), Wydawnictwo „Czarny Kruk”, Bydgoszcz 2000.

Załączniki

Czas trwania lekcji

2 x 45 minut

Uwagi

R13sApQZihatg

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 84.65 KB w języku polskim
R1Qb5GvOAVNdW

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 85.50 KB w języku polskim