Instalacje hydrauliczne
ATLAS INTERAKTYWNY
Instalacja hydrauliczna, to zespół połączonych elementów (rur, złączek, przewodów) służących do przesyłania oleju pod wysokim ciśnieniem.
Przewody
Przewody służą do łączenia poszczególnych elementów układu hydraulicznego. Rozróżnia się przewody sztywne i giętkie. Przewodami sztywnymi łączy się elementy zachowujące stałe położenie względem siebie, a przewody giętkie służą do łączenia elementów ruchomych. Przewody sztywne to rury metalowe bez szwu (stalowe, mosiężne lub miedziane). Zadania przewodów sztywnych spełniają też np. kanały wykonane w kadłubach maszyn. Przewody giętkie wykonuje się z gumy olejoodpornej lub innych materiałów elastycznych, wzmocnionych odpowiednimi oplotami metalowymi i płóciennymi. Przewody elastyczne różnej długości i o różnych średnicach są produkowane z zamocowanymi na stałe końcówkami. Umożliwia to ich łączenie z odpowiednimi elementami układu hydraulicznego.
Złącza
Złącza umożliwiają łączenie ze sobą przewodów oraz łączenie przewodów z elementami układu hydraulicznego. Rozróżnia się złącza nierozłączne, rozłączne oraz szybkozłączne (tzw. szybkozłącza). Połączenia nierozłączne to wszelkiego rodzaju połączenia spawane, lutowane itd. Do złączy rozłącznych zalicza się połączenia gwintowe i kołnierzowe. W połączeniach rozłącznych niezbędne są uszczelnienia w postaci pierścieni gumowych lub miedzianych. Szybkozłącza umożliwiają wielokrotne szybkie łączenie i rozłączanie przewodów.
Powrót do spisu treściPowrót do spisu treści