Wróć do informacji o e-podręczniku Wydrukuj Pobierz materiał do PDF Pobierz materiał do EPUB Pobierz materiał do MOBI Zaloguj się, aby dodać do ulubionych Zaloguj się, aby skopiować i edytować materiał Zaloguj się, aby udostępnić materiał Zaloguj się, aby dodać całą stronę do teczki

Scenariusz lekcji

Temat lekcji:

Instalowanie programów.

Cele lekcji:

Wiadomości:

Uczeń potrafi:

  • wymienić typy programów;

  • wymienić sposoby instalacji programu;

  • podzielić etapy instalacji;

  • opisać, jakie zmiany zachodzą w systemie podczas pracy programu instalacyjnego.

Umiejętności:

Uczeń potrafi:

  • określić różnice między sposobami instalacji programu;

  • wskazać w systemie zmiany po zainstalowaniu programu;

  • wykonać instalację w trybie ręcznym;

  • wykonać instalację w trybie automatycznym;

  • wykonać odinstalowanie programu.

Metody nauczania

  • pogadanka;

  • eksponująca – lekcja multimedialna;

  • laboratoryjna z elementami wykładu i pokazu.

Środki dydaktyczne

  • komputery,

  • lekcja multimedialna.

Uwarunkowania techniczne

  • lokalna sieć komputerowa, składająca się ze stanowisk uczniowskich z dostępem do Internetu;

  • projektor multimedialny.

Przebieg lekcji

Etap

Zadanie

Przebieg realizacji

Uwagi do realizacji

Faza przygotowawcza

Czynności organizacyjne (5 min)

  • sprawdzenie obecności;

  • uruchomienie komputerów;

  • zalogowanie się na konta uczniowskie;

Wprowadzenie do tematu – krótka informacja (5 min)

  • podanie tematu lekcji;

  • przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji, zaciekawienie uczniów jej treścią;

  • pogadanka z uczniami na temat ich wiadomości dotyczących instalowania programów;

  • uczniowie mogą opowiedzieć, jakie programy instalowali i jak wyglądała instalacja.

Faza realizacyjna

Lekcja multimedialna (20 min)

  • uruchomienie przez uczniów lekcji multimedialnej;

  • zwrócenie przez nauczyciela uwagi na te elementy lekcji multimedialnej, które są szczególnie istotne (typy instalacji, główne etapy instalacji, pojęcie deinstalacji programu);

  • praca uczniów z lekcją multimedialną.

Lekcja multimedialna

Ćwiczenia praktyczne związane z instalacją oprogramowania

(10 min)

  • przeprowadzenie z uczniami samodzielnej instalacji programu komputerowego Total Commander w trybie automatycznym;

  • pokazanie zmian zaistniałych w systemie po instalacji programu;

  • rozmowa na temat – przyczyn potrzeby instalacji programów — w kontekście zmian zaobserwowanych w systemie po instalacji programu Total Commander;

  • odinstalowanie programu Total Commander;

  • ewentualnie (jeżeli wystarczy czasu) instalacja programu Total Commander w trybie ręcznym;

  • odinstalowanie programu Total Commander.

Program komputerowy Total Commander,

Sprawdzenie czy na zalogowanym koncie jest możliwość instalowania programow, jeżeli nie ma to pozwolić uczniom na instalowanie „Zainstaluj jako…” na tymczasowym koncie z prawami do instalacji

Faza podsumowująca

Usystematyzowanie treści lekcji (5 min)

  • utrwalenie informacji dotyczących instalowania i deinstalowania programów;

  • zadanie pracy domowej dla uczniów chętnych: Opisz różne typy programów komputerowych: freeware, trial, shareware, adaware.

Karta pracy

Bibliografia

[1] Białowąs J., Chmielewska K., Drogowski A., Figielska‑Pezda E., Mordaka M. Informatyka 2000 Podręcznik dla szkoły podstawowej, Czrny Kruk, Bydgoszcz 2000.

[2] Białowąs J., Chmielewska K., Czerwińska E., Jakutowicz M., Mordaka M. Informatyka 2000 Poradnik metodyczny dla nauczycieli szkoły podstawowej, Czrny kruk, Bydgoszcz 2000.

[3] Białowąs J., Czajkowski M., Garczyński J., Pindelski K., Poschman P. Informatyka 2000 zbiór ćwiczeń uzupełniających dla szkoły podstawowej (kl IV‑VI), Czrny Kruk, Bydgoszcz 2001.

Załączniki

Zadanie domowe:

Opisz różne typy programów komputerowych: freeware, trial, shareware, adaware.

Czas trwania lekcji:

1 x 45 minut

Uwagi:

RqVXVUtSgqseL

Pobierz załącznik

Plik PDF o rozmiarze 78.64 KB w języku polskim
R15gx5PO6DQIM

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 84.50 KB w języku polskim