Instrukcja pętli "For" w języku Turbo Pascal
Scenariusz lekcji
Temat lekcji:
Instrukcja pętli For w języku Turbo Pascal
Cele lekcji:
Wiadomości:
Uczeń potrafi:
podać konstrukcję instrukcji pętli For w języku Turbo Pascal;
omówić sposób działania instrukcji For;
podać przykłady zalet użycia takiej instrukcji;
opisać algorytm obliczania silni;
opisać algorytm obliczania średniej n liczb;
podać przykłady zastosowań instrukcji powtarzania w odniesieniu do życia codziennego.
Umiejętności:
Uczeń potrafi:
napisać program wykorzystujący instrukcję For;
modyfikować program z instrukcją For;
uruchamiać gotowy program;
usuwać błędy z programu;
zapisać algorytm obliczania silni w postaci listy kroków;
zapisać algorytm obliczania silni w postaci schematu blokowego;
zapisać algorytm obliczania średniej w postaci listy kroków;
zapisać algorytm obliczania średniej w postaci schematu blokowego;
wdrażać napisany program.
Metody nauczania
wykład;
laboratoria.
Środki dydaktyczne
komputery z zainstalowanym Turbo Pascal lub Free Pascal.
Uwarunkowania techniczne
lokalna sieć komputerowa składająca się ze stanowisk uczniowskich, z zainstalowanym Pascalem i programem Power Point;
projektor multimedialny.
Przebieg lekcji
Etap | Zadanie | Przebieg realizacji | Uwagi do realizacji |
Faza przygotowawcza | – czynności organizacyjne (5 min) | ||
– wprowadzenie do instrukcji pętli (5 min) | – podanie tematu lekcji – przedstawienie zagadnień, które zostaną omówione na lekcji – zaciekawienie uczniów jej treścią – wyjaśnienie celowości wprowadzenia nowej instrukcji | ||
Faza realizacyjna | – omówienie instrukcji pętli For (20 min) | – przypomnienie pojęcia iteracji i algorytmów iteracyjnych – omówienie składni instrukcji For w wersji podstawowej – przedstawienie zmodyfikowanej wersji polecenia For, umożliwiającej zmianę licznika pętli w dół – otwarcie nowego programu i deklaracja zmiennych potrzebnych do działania pętli For (licznika pętli) – napisanie prostej aplikacji wyświetlającej na ekranie wielokrotnie wprowadzony tekst – modyfikacja programu w celu umożliwienia wprowadzania z klawiatury liczby powtórzeń | |
– algorytm obliczania silni (20 min) | – przypomnienie pojęcia silni z matematyki – przypomnienie sposobu obliczania silni – zapisanie algorytmu obliczania silni w postaci listy kroków – zapisanie algorytmu obliczania silni w postaci schematu blokowego – utworzenie nowego programu – zaprojektowanie procedury lub funkcji obliczającej wartość silni – kodowanie programu – testowanie programu – określenie, kiedy program zaczyna generować błędne wyniki – zmiana typu zmiennej przechowującej wartość silni i określenie maksymalnej wartości silni, jaką można obliczyć w Turbopascalu | ||
– algorytm obliczania średniej n liczb (20 min) | – przypomnienie pojęcia średniej z matematyki – przypomnienie sposobu obliczania średniej – zapisanie algorytmu obliczania średniej w postaci listy kroków – zapisanie algorytmu obliczania średniej w postaci schematu blokowego – utworzenie nowego programu – zaprojektowanie procedury lub funkcji obliczającej wartość średniej – kodowanie programu – testowanie programu | ||
Faza podsumowująca | – podsumowanie lekcji (10 min) | – przypomnienie składni polecenia For – przypomnienie przykładów realizowanych na lekcji |
Bibliografia:
[1] A. Marciniak, Turbo Pascal 7.0, WNT, Warszawa 1996.
[2]E. Gurbiel, G. Hardt‑Olejniczak, E. Kołczyk, H. Krupicka, M. Sysło, Informatyka, cz. 1, WSiP, Warszawa 2002.
[3] I. Bujnowski, Z. Talaga, Informatyka, t. 1, WSzPWN, Warszawa 2003.
Załączniki
Czas trwania lekcji:
2 x 45 minut