Scenariusz zajęć „jak działa człowiek?”

PRZYRODA, II etap edukacyjny

Temat: Jak działa człowiek?

Treści kształcenia

Podstawa programowa: Punkt (8.2) [uczeń] wymienia podstawowe funkcje poznanych układów człowieka;

Cele zoperacjonalizowane

UCZEŃ

zna wszystkie układy człowieka;

wie jakie narządy są przynależne do poszczególnych układów człowieka;

rozumie termin anatomia;

zna funkcje układów człowieka.

Nabywane umiejętności:

UCZEŃ

wymienia i opisuje układy człowieka;

wymienia funkcje układów człowieka;

pokazuje na sobie gdzie znajdują się narządy z poszczególnych układów człowieka;

pracuje w grupie;

potrafi na forum klasy wygłosić wyniki uzyskane podczas pracy w grupie;

potrafi słuchać innych.

Kompetencje kluczowe:

  • Umiejętność uczenia się

  • Kompetencje społeczne i obywatelskie

  • Porozumiewanie się w języku ojczystym

Etapy lekcji:

  1. Wstęp:

  • Powitanie uczniów przez nauczyciela

  • Czynności organizacyjne (sprawdzenie obecności).

  1. Przebieg zajęć:

    • Pogadanka – zapoznanie uczniów z tematem lekcji - Jak działa człowiek. Nauczyciel inicjuje rozmowę.

  • Rozpoczęcie rozmowy. Nauczyciel zadaje pytania:

Czy wiecie, co oznacza termin anatomia?

Jakie znacie układy człowieka?

Jak oddycha człowiek?

Jak myślicie, jaką rolę odgrywają mięśnie w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu?

Czy wiecie, co to jest niestrawność?

Dlaczego się denerwujemy i co to właściwie oznacza?

  • Nauczyciel rozpoczyna wykład od terminu: anatomia, następnie wymienia każdy z układów człowieka, omawia je na przykładzie atlasu anatomii. Uczniowie zapisują notatki, korzystają z podręcznika i/lub encyklopedii.

  • Nauczyciel wyświetla uczniom prezentację: „Funkcje układów człowieka” - szczegółowo omawia każdy slajd, odpowiada na pytania uczniów.

  • Nauczyciel po wyświetlaniu prezentacji zadaje pytania chętnym (którzy zgłoszą się do odpowiedzi) uczniom: Gdzie leży wątroba? Gdzie znajduje się żołądek? Gdzie znajduje się serce, krtań, przełyk, itd. Zadaniem ucznia jest pokazanie na sobie gdzie znajdują się narządy.

  • Nauczyciel formuje 8 grup. Każda z nich otrzymuje do wylosowania z koperty jedną kartkę. Na kartce zapisany jest układ człowieka (krwionośny, odpornościowy, szkieletowy, moczowy, rozrodczy, pokarmowy, nerwowy, oddechowy). Zadaniem uczniów jest opisanie funkcji wylosowanego układu. Następnie wygłoszenie ich przez lidera grupy na forum całej klasy. Uczniowie mogą korzystać z pomocy dydaktycznych.

  • Nauczyciel zadaje pytania:

Co dodaje nam energii?

Czy ważny jest prawidłowy dobór produktów żywieniowych?

Czy rodzaj diety może wpływać na stan naszego zdrowia?

Jak rozumiecie termin „zdrowa żywność”?

Co to są konserwanty?

  • Po rozmowie nauczyciel wyświetla film „Żołądek”. Pokazuje uczniom, jak wygląda proces odżywiania, odpowiada na pytania zadawane przez uczniów.

  • Na koniec lekcji zadaje pytanie: Jakie znacie sposoby dbania o żołądek?

  1. Podsumowanie:

  • Powtórzenie wiadomości omawianych na lekcji.

  • Ocena zaangażowania uczniów, ich aktywności na lekcji.

  • Zadanie pracy domowej.

  • Uporządkowanie miejsca pracy.

    Zadanie domowe

  1. Odporność nabyta naturalnie – wyjaśnij pojęcie.

  2. Wyjaśnij jak powinniśmy dbać o higienę osobistą.

    Środki dydaktyczne

  • Podręcznik

  • Encyklopedia

  • Rzutnik

  • Ekran projekcyjny

  • Komputer

  • Koperta

  • Kartki z nazwami układów człowieka

  • Karty pracy

  • Atlas anatomiczny

Metody nauczania

  • Pogawędka

  • Rozmowa kierowana

  • Obserwacja

Formy pracy

  • Praca indywidualna

  • Praca w grupie

  • Praca z całą klasą

Zadanie dla chętnych:

Wymień i opisz funkcje wątroby.

Lub

Jakie znasz wady postawy? Wymień i opisz.

Lub

Jakie nauki są ściśle związane z anatomią? Wymień je i wyjaśnij pojęcia.

RLgYt5X4L8CTT

Pobierz załącznik

Plik DOC o rozmiarze 100.00 KB w języku polskim
R19EA2ADNJbaT

Pobierz załącznik

Plik ODT o rozmiarze 58.69 KB w języku polskim
R1Pf7KpDcRqn3