Jak jesień zmienia drzewa?
Scenariusz lekcji
Cele lekcji
Wiadomości Uczeń:
zna budowę drzewa,
wie, jakie drzewa zrzucają na zimę liście,
zna i przestrzega zasad bezpieczeństwa na wycieczce
Umiejętności Uczeń:
potrafi opisać wygląd drzewa,
umie poprawnie zapisać wyrazy ze spółgłoskami miękkimi,
potrafi dokonać obserwacji zjawisk przyrodniczych,
umie narysować pejzaż lasu
umie rozwiązywać drzewka matematyczne w zakresie dodawania do 20
potrafi zaśpiewać piosenkę o tematyce jesiennej
Metoda pracy
impresyjna,
pokazu,
ćwiczebna,
wycieczka,
dramy
rozmowa
Środki dydaktyczne
ilustracje drzew (tablice poglądowe)
kaseta z piosenką „Jesień”
kawałki gałązek
instrumenty muzyczne
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Rozmowa na temat celu i przebiegu wycieczki do lasu. Omówienie zasad bezpieczeństwa przy przechodzeniu przez ulicę oraz zachowania się w lesie. Prośba nauczyciela o zabranie ze sobą kartek papieru i kredek świecowych.
Rozpoznawanie gatunków drzew po liściach i owocach. Swobodne rozmowy dotyczące wyglądu drzew ich wielkości i kształtów liści.
Zabawy ruchowe – slalom między drzewami, rzucanie szyszkami do celu itp.
Malowanie jesiennego pejzażu
Zbieranie liści i gałązek oraz innych darów lasu.
Faza realizacyjna
Przygotowanie wystawy z rysunków powstałych w lesie.
Nauczyciel dzieli uczniów na zespoły.
zadanie poszczególnych zespołów polega na wykonaniu z przyniesionych darów jesieni drzewa.
dzieci pracują, słuchając jednocześnie piosenkę „Jesień”.
po wykonaniu pracy, uczniowie oglądają prace innych grup.
Omówienie budowy i przedstawienie głównych części drzewa.
Uczniowie podpisują części drzewa na przygotowanych uprzednio kartach pracy
Nauczyciel pokazuje ilustracje drzew, o różnych porach roku.
wyszukiwanie różnic i podobieństw
odgadywanie nazw drzew na podstawie liści
Obliczanie sumy i różnicy na drzewkach matematycznych (załącznik1,3).
Nauka piosenki „Jesień”
głośne czytanie słów piosenki
próba zaśpiewania razem z zespołem wykonującym piosenkę na kasecie
uczniowie śpiewają piosenkę tylko z linią melodyczną
wykonanie piosenki z wykorzystaniem instrumentów muzycznych
Nauczyciel zapisuje na tablicy zdania pytające, jako plan wypowiedzi do opisu dowolnego drzewa:
Jak nazywa się wybrane przez ciebie drzewo?
Jakiej jest wielkości?
Jak wyglądają jego liście?
Jakiego są koloru?
Czy podoba ci się opisywane drzewo? Dlaczego?
Samodzielne układanie zdań opisujących wybrane drzewo.
Ćwiczenia dramowe oparte na wczuwaniu się przez uczniów w rolę drzewa. Jak się zachowuje, gdy wieje wiatr, ma ciężkie gałęzie od owoców np. szyszek.
Ćwiczenia doskonalące pisanie spółgłosek miękkich.
Faza podsumowująca
Rozwiązywanie rebusów (załącznik 2)
Rozmowa podsumowująca pracę uczniów i zdobyte wiadomości
Bibliografia
Załączniki
Uzupełnij.
R1dQIZsIYcqMU Uzupełnij drzewka.
R1E6kCYICw05r
Czas trwania lekcji 3‑4 godziny lekcyjne